Sausuma dēļ mežos ļoti augsta ugunsbīstamība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sausā laika dēļ Latvijas mežos pieaug ugunsbīstamība, brīdina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Ceturtdien vietām, īpaši valsts centrālajā daļā, bet piektdienas karstuma ietekmē jau daudzviet valstī mežu degamības rādītājs sasniegs ceturto klasi no piecām iespējamajām, kas nozīmē ļoti augstu ugunsbīstamību.

Lai arī turpmākajās dienās Latvijā gaidāmi pērkona negaisi, tie būs lokāli un plašus reģionus var arī neskart, tādēļ uguns bīstamība arvien turpinās pieaugt. Vietās, ko skars stipras pērkona lietusgāzes, situācija būtiski uzlabosies, jo negaisi vietām atnesīs lielu nokrišņu daudzumu.

Jāņu brīvdienās cilvēkus aicina īpaši uzmanīgi rīkoties ar uguni. Arī Jāņu ugunskura vietu izvēlēties apdomīgi.

„Protams, ar uguni ir jābūt mežos uzmanīgam, nevajadzētu nomest degošus sērkociņus, izsmēķus. Laicīgi būtu jābrīdina Valsts mežu dienesta teritoriālās struktūrvienības, ja kāds vēlas dedzināt kaut kādus zarus savā īpašumā, lai dūmi nemaldinātu uguns novērošanas torņa dežurantus un mums nebūtu lieku izbraukumu. Arī nevajadzētu pārmērīgi aizrauties ar Jāņu svinēšanu, respektīvi, ar ugunskuru kurināšanu neierobežotās vietās, tuvu mežu masīviem,” norāda Valsts mežu dienesta pārstāvis Edijs Leišavnieks.

Valsts meža dienests nosaka, ka visā valsts teritorijā meža ugunsnedrošais laikposms sācies jau ar 2013. gada 1. maiju. Meža īpašniekiem un tiesiskajiem valdītājiem līdz ar ugunsnedrošā laikposma noteikšanu jānodrošina ugunsdrošības noteikumu prasību ievērošana mežā.

Lai tiktu samazinātas meža ugunsgrēku izcelšanās iespējas, visiem iedzīvotājiem, uzturoties mežā, ir noteikti daži aizliegumi un ierobežojumi, par kuru neievērošanu var piemērot administratīvo, civiltiesisko un arī kriminālatbildību. Uzturoties mežos un purvos aizliegts :
- nomest degošus sērkociņus, izsmēķus vai citus gruzdošus priekšmetus;
- kurināt ugunskurus;
- atstāt ugunskurus bez uzraudzības;
- dedzināt atkritumus;
- braukt pa mežu un purvu ārpus ceļiem ar mehāniskiem transportlīdzekļiem;
- veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Meža izstrādātājiem jāatceras, ka meža ugunsnedrošajā laikposmā cirsmā dedzināt ciršanas atlikumus atļauts tikai ar Valsts meža dienesta mežziņa ikreizēju rakstisku atļauju. Savukārt meža īpašniekiem ir jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvoti no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai, nepieciešamības gadījumā, meža ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties. Tāpat meža īpašniekiem ir jāzina, ka viņa pienākums ir veikt meža ugunsgrēka vietas uzraudzību pēc meža ugunsgrēka likvidācijas viņa mežā.

Iepriekšējo gadu pieredze rāda, ka gandrīz visu meža ugunsgrēku galvenais izcelšanās iemesls ir neuzmanīga, nepārdomāta, pavirša rīcība ar uguni mežā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti