LVĢMC apstiprina sasniegto Latvijas karstuma rekordu Ventspilī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) apkalpotajās novērojumu stacijās tiek izmantotas kalibrētas un sertificētas mūsdienīgas iekārtas, tādēļ nav šaubu par mērījumu objektivitāti, informē LVĢMC pārstāvis Rolands Ostrovskis. 

Iekārtu fiksētās temperatūras ir precīzas un noteiktas ar starptautiski pieņemtu metodoloģiju.

Novērotās temperatūras konkrētā vietā, protams, ietekmē lokālie apstākļi gan konkrētajā brīdī, gan ģeogrāfiskajā vietā, taču tajā pat laikā tas nekādi neiespaido fiksēto rezultātu - konkrētajā brīdī Ventspils stacija reģistrēja ekstremāli augstu gaisa temperatūru - 37,8 grādi pēc Celsija skalas, kas ir augstākā novērotā temperatūra Latvijā novērojumu vēsturē. Līdzīgi ir arī ar ekstremāli zemām gaisa temperatūrām ziemā - visbiežāk tās tiek fiksētas Zosēnu meteoroloģiskajā stacijā, kur arī šādas temperatūras veidošanos ietekmē lokālie apstākļi - vēja virziens, stacijas atrašanās augstums virs jūras līmeņa, citi lokālie faktori. Taču tas nekādā veidā neatceļ faktu, ka šāda temperatūra ir bijusi, norāda Ostrovskis.

Ventspils novērojumu stacija jau kopš 1948. gada atrodas Ventspils pilsētā, Ventspils ostas teritorijā, tuvu pie Baltijas jūras un Ventas upes. Tādējādi pie dažādiem vēja virzieniem gaisa temperatūru, kā arī citu hidrometeoroloģisko elementu vērtības neapšaubāmi var ietekmēt lokālie vides apstākļi. Tomēr jāatzīmē, ka Ventspils novērojumu stacijas galvenās funkcijas ir informācijas sniegšana laika prognožu sastādīšanai un brīdināšanai par bīstamām meteoroloģiskajām parādībām, kā arī meteoroloģiskās informācijas nodrošināšana veiksmīgai ostas darbībai. Lielo pilsētu meteoroloģisko staciju viena no nozīmīgām funkcijām ir tieši pilsētas iedzīvotāju informēšana un brīdināšana par bīstamām metroloģiskajām parādībām, līdz ar to ir loģiski un pareizi, ka šādas stacijas atrodas pilsētu teritorijās. Un šajā gadījumā - meteostacija savu darbu ir izdarījusi, proti, pilsētniekiem tika izziņots brīdinājums par ekstremāli augstu temperatūru Ventspils pilsētā un to, ka pilsētas iedzīvotājiem un viesiem būs jārēķinās - termometra stabiņš sasniedzis gandrīz 38 grādu atzīmi.

Ideālā gadījumā pilsētās vajadzētu būt pat vairākām novērojumu stacijām, kas sniegtu informāciju par meteoroloģiskajiem apstākļiem dažādos pilsētas vides apstākļos, kas nereti ir ļoti atšķirīgi. Šībrīža situācija varētu kalpot par pamatu turpmākai prognožu un brīdinājumu sastādīšanai par ekstremāliem karstuma apstākļiem Ventspilī un citās pilsētās dzīvojošajiem iedzīvotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti