Ļoti karsts un mitrs gaiss Latvijā būs līdz svētdienai; atgādina par piesardzību

Karstuma dēļ sinoptiķi brīdina par to, ka Latvijas dienvidu daļā laikapstākļi tuvākajās dienās kļūst bīstami. Trešdien un ceturtdien, 12. un 13. jūnijā, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs izsludinājis oranžā līmeņa brīdinājumu Latvijas dienvidu daļā. Pārējā Latvijā, tostarp Rīgā un Vidzemē, nākamajās dienās spēkā būs dzeltenais brīdinājums.  

Oranžās krāsas brīdinājums trešdien un ceturtdien nozīmē, ka laikapstākļi kļūst bīstami. Otrdien no Dienvidiem Latvijā ieplūst neierasti karsts un mitrs gaiss, kas valsts teritorijā saglabāsies līdz pat svētdienai.

Ļoti karsts un mitrs gaiss Latvijā būs līdz svētdienai; atgādina par piesardzībuAnnija Petrova

  Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķis Andris Rembergs pastāstīja, ka “šīs gaisa temperatūras - līdzīgi kā aizvadītajā nedēļā - daudzviet būs ap +27..+32 grādiem. Bet šonedēļ dienvidu rajonos tās sasniegs arī +33 grādus. Šī gaisa temperatūra +33 grādi arī atbilst šim oranžajam brīdinājumam”.

  Laikapstākļi bīstami kļūst Latgalē, Zemgalē un Kurzemes dienvidos. “Liepāja, Rucava, arī Saldus. Zemgalē savukārt Bauskas rajons un tātad Sēlija, un tāpat arī Daugavpils rajons, Latgales dienvidi”, stāstīja Rembergs.

  Pārējā Latvijā – arī Rīgā un Vidzemē – situācija novērtēta ne tik nopietni, tur spēkā dzeltenais brīdinājums. Tas nozīmē pasliktinātus laikapstākļus.

  Tiesa, vairums Latvijas uzrunāto rīdzinieku par karstumu priecājas: „Man ļoti patīk karstums. Es vispār esmu vasaras cilvēks, tā ka mani viss apmierina. Ļoti daudz dzeru sāļu ūdeni. Un arī mazajam sprikstinām virsū minerālūdeni un dodam padzerties. Un sauļošanās krēms. Vairāk tādu dienu!”

  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests aicina būt uzmanīgiem un karstā laikā sargāt mazus bērnus.

  Tāpat īpaši jāuzmanās cilvēkiem gados un ar hroniskām saslimšanām, kā arī jauniem cilvēkiem, kas karstā laikā aktīvi atpūšas ārā, sporto un stundām sauļojas, atgādināja dienesta pārstāve Ilze Bukša.

  “Tas pirmais likums ir viens – karstajā laikā ir jādzer daudz vairāk ūdens, nekā ikdienā mēs to darām. Tātad visur, kur ejam, ņemam līdzi ūdens pudeli un ik pa laikam padzeramies,” atgādināja Bukša.

  Karstākajā dienas daļā svarīgi būt vēsākās vietās vai ēnā.

  „Lauku darbus plānot agrā rītā, vēlā vakarā, nevis dienas vidū, ko diemžēl dažkārt redzam, ka cilvēki rušina dobes, dārzus dienas vidū. Tāpat arī aktīvo atpūtu [plānot] no rīta, vakaros, kad ķermenim un organismam ir vieglāk pārvarēt šo karstumu nekā dienas karstākajā daļā. Atbilstoši saģērbties, tātad gaišas drēbes, kas saulīti atstaro, nevis pievelk. Noteikti galvassegu galvā,” ieteikumus uzskaitīja Bukša.

  Maziem bērniem, īpaši zīdaiņiem, pārkaršana var iestāties straujāk. Tādēļ mediķi aicina vecākus uzmanīt bērnus.

  Tāpat Bukša skaidroja, ka ratiņi vai pludmales teltis karstā laikā var pārvērsties par siltumnīcu.

  „Tur iekšā temperatūra var būt vēl lielāka nekā ārpusē. Tāpat arī dažkārt, staigājot ar ratiņiem, uzsedz virsū sedziņu, lai saule nespīd iekšā, tātad tur vēja plūsmas pavisam nav, un tas bērniņš atrodas vietā, kur ir vēl lielāks karstums nekā ārpusē, kur mamma varbūt staigā un pat vējš pūš virsū,” skaidroja Bukša.

  Mediķi arī norādīja, ka diemžēl Latvijā katru gadu ir viens divi gadījumi, kad vecāki atstāj bērnus aizvērtās mašīnās.

  „Par laimi, pagaidām bez tādām smagām sekām. Pilnīgi noteikti tas nekādā veidā nav iedomājams, ka mēs atstātu mazuļus, mazus bērnus mašīnā vienus pašus. Vienalga, arī tad, ja mums šķiet, ka mēs uz dažām minūtēm tikai ieskrienam veikalā nopirkt pienu vakariņām, situācijas var dažādas izvērsties,” atgādināja Bukša.

  Pasaules praksē šādi gadījumi beigušies arī letāli.

  Tāpat arī dzīvniekus atstāt mašīnā nedrīkst.

  Savukārt līdz ar pirmajām sūdzībām cilvēkiem uzreiz jāmeklē iespēja atveldzēties vēsākā vietā, aicina dienests.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Laika ziņas
  Laika ziņas
  Jaunākie
  Interesanti