Lielupē un Kurzemes upēs strauji kāpj ūdens līmenis; spēkā oranžais brīdinājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Atkušņa dēļ Lielupē un Ventā strauji kāpis ūdens līmenis, pastāv palieņu un zemāko vietu applūšanas draudi, tādēļ spēkā oranžais brīdinājums, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Vairākos Ventas posmos ledus iešana sākās jau iepriekšējās dienās. Ventā pie Kuldīgas diennakts laikā ūdens līmenis kāpis par vairāk nekā diviem metriem, sasniedzot augstāko atzīmi vairāku pēdējo gadu laikā, bet nav sasniegta 2010. gada palu atzīme, kad Ventas krastos bija pamatīgi plūdi.

Ūdens līmeņa celšanās notikusi arī citās Kurzemes upēs, piemēram, Durbē, kuras krastos palienes jau sākušas applūst. Gaidāma plašāku teritoriju applūšana.

Lielupes augštecē šovakar vai rīt gaidāma ledus iešana, tās laikā strauji paaugstināsies ūdens līmenis un applūdīs zemākās vietas un palienes. Jau šodien notikusi strauja ūdens līmeņa celšanas Lielupes augštecē posmā no Bauskas līdz Mežotnei, tas paaugstinājies par 40–60 centimetriem.

Oranžais brīdinājums Kurzemē attiecināms galvenokārt uz Ventu un Durbi, citviet Kurzemē un Latvijas centrālajā daļā spēkā dzeltenais brīdinājums, kas nozīmē, ka arī citās upēs atsevišķos posmos gaidāma palieņu applūšana.

Prognozētais maksimālais ūdens līmenis janvāra sākumā vairākās novērojumu stacijās ir ar atkārtošanās varbūtību reizi 2–5 gados.

Oranžais brīdinājums nozīmē,  ka atsevišķos upju posmos ūdens līmenis var sasniegt atzīmes, kuru atkārtošanās varbūtība ir reizi desmit gados.

Kurzemes un Zemgales upēs augstākais ūdens līmenis sagaidāms no 5. līdz 8. janvārim, bet Vidzemes un Latgales upēs situācija nebūs tik bīstama, jo atkusnis šajos reģionos būs īslaicīgs, biežāk dominēs sals, taču straujāks ūdens līmeņa kāpums var notikt vietās, kur izveidojušies ledus sastrēgumi – Daugavas posmā no Jēkabpils līdz Pļaviņām, Aiviekstes lejtecē, Ogres un Gaujas lejtecē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti