Latviju šķērso spēcīgi negaisa mākoņi, vietām iespējama vētra

Sestdienas pēcpusdienā Latviju šķērso negaisa mākoņi, kas līdz vakaram gaidāmi arī daudzviet valstī, vietām nesot vētru un lielu krusu, brīdina sinoptiķi.

Negaiss plosījies arī Rīgā. Birusi krusa, un vēja brāzmas sasniedza 20 metrus sekundē.

Sestdien plkst.19.45 Latvijā bija reģistrēti 610 avārijas atslēgumi elektrolīnijās, bez elektrības atstājot vairāk nekā 15 000 klientu, liecina dati AS "Sadales tīkls" elektroapgādes atslēgumu kartē.

Vislielākos elektrotīkla bojājumus negaiss izraisījis Latvijas centrālajā daļā, pavēstīja "Sadales tīkls" pārstāve Egita Kancāne. Elektrotīkla bojājumi pārsvarā ir lokāla rakstura, tos izraisīja negaiss ar spēcīgām vēja brāzmām, iesperot elektroiekārtās un elektrolīniju balstos, kā arī vietām gaisvadu elektrolīnijās ir iegāzti koki, kuri ir pārrāvuši elektrolīniju vadus.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs norāda, ka negaisa laikā iespējamas vēja brāzmas līdz 20-22 metriem sekundē, bet Eiropas Eksperimentālais vētru prognozēšanas centrs (ESTOFEX) pieļauj arī virpuļviesuļu izveidošanos vietām Latvijā. 

ESTOFEX Latvijas austrumu daļā izsludinājis trešās - visaugstākās pakāpes brīdinājumu par stipriem negaisiem. 

Negaisa mākoņi vietām atnesīs ļoti intensīvas lietusgāzes, kas īslaicīgi var applūdināt pilsētu ielas un pagalmus.

Lielāko krusas graudu diametrs var pārsniegt piecus centimetrus. Vēja ātrums brāzmās var pārsniegt 30 metru sekundē.

Speciālisti brīdina, ka ikviens negaisa mākonis, kas izveidosies sestdien un naktī uz svētdienu, radīs ekstrēmu dabas parādību risku. Negaisa mākoņiem apvienojoties, var veidoties vētra plašākā teritorijā.

Jāatgādina, ka

stihiski negaisi parasti skar nelielus apvidus. Lielākajā Latvijas daļā gaidāms tikai lietus un pērkons, bet postošas vēja brāzmas un krusas būs lokāla parādība, tomēr, sākoties negaisam, jāievēro piesardzība, jo prognozēt, kuru Latvijas vietu piemeklēs spēcīgākais negaiss, nav iespējams.

Negaisi naktī turpināsies Latvijas austrumu daļā. Glābēji aicina saglabāt uzmanību.

VUGD pārstāve Inta Šaboha par drošību negaisa laikāEdgars Kupčs

  Kopumā sestdienas vakarā no Lietuvas dienvidiem līdz Somijai stiepjas pērkona negaiss, kas daudzviet atnesis vētru un milzīgus krusas graudus.

  Divu stundu laikā šajā joslā reģistrēti vairāk nekā 30 tūkstoši zibens spērienu.

  Igaunijas ziemeļrietumu piekrastē novērotas vēja brāzmas līdz 38 metriem sekundē (m/s). Vējš radījis lielus postījumus arī citviet Baltijā, vairākiem desmitiem tūkstošu māju pārtrūkusi elektroapgāde.

  Salacgrīvas ostā Latvijā reģistrētas vēja brāzmas līdz nepilniem 25 m/s, un vietām valstī vēja spēks, iespējams, bijis vēl lielāks.

  No Latvijas un Lietuvas pienākušas ziņas par milzīgu krusu - lielāko graudu diametrs vietām sasniedzis sešus centimetrus.

  Stipras lietusgāzes īslaicīgi applūdinājušas ielas un pagalmus.

  Saistītie raksti
  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Laika ziņas
  Laika ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti