Daugavpils universitātes biologi, veicot vaboļu pētījumus Pededzes lejteces dabas liegumā, atklājuši jaunu kukaiņu sugu Latvijas faunai - rūsgano sprakšķi. Rūsganais sprakšķis ir apmēram divus centimetrus gara vabole, kas dzīvo slēptu dzīvesveidu vecos, neskartos mežos un parkveida pļavās, izvēloties vecus, dobumainus ozolus, gobas un vītolus. "Tas, ka šādi kukaiņi mīt mūsu mežos, liecina, ka esam zaļa valsts, un mūsu daba ir daudzveidīga, jo vēl ir vietas, kur cilvēka darbība nav izbojājusi dabas likumus" , saka jaunās vaboles atradēji. Tomēr piebilstot, ka arī atslābināties nevajadzētu, jo patiesībā sugu daudzveidība ar laiku arī mūsu valsts teritorijā mazinoties.
Daugavpils universitātes biologi ne bez lepnuma nes rādīt kartona kastīti, kurā starp vairākiem vienkārša cilvēka acij visai līdzīgiem kukaiņiem- viens ir tas īpašais unikālais, tiesa arī šajā kolekcijā vizuāli lielākais un Latvijā vienīgais atradums- rūsganais sprakšķis, arī nosaukuma izcelsme, kā stāsta zinātnieki nav nejauša, pat latgaliski šai vabolei jau atrasts vārds - rižais klikucs.
Šī vabole, kā stāsta zinātnieki Jolanta Bāra, Uldis Valainis un Māris Nitcis uzieta Vidzemē un šis atradums noticis pētot citas šeit mītošas vaboles, stāsta atradēji. Tas, ka šādas vaboles un šādi biotopi mūsu valstī vēl ir liecina, ka mūsu daba ir daudzveidīga, taču daudz kas no tā, kā mainās daba ir atkarīgs no cilvēka darbības un te, kā uzsver zinātnieki Jolanta Bāra un Uldis Valainis, jābūt apdomīgai un prātīgai rīcībai. Un šajā procesā, cilvēka uzdevums ir saglabāt dabas daudzveidību un ar savu saimniecisko darbību nekaitēt un, ja nepieciešams saprātīgi regulēt, tieši tāpēc arī ir nepieciešami zinātnieku pētījumi arī tādā jomā kā vaboļu populācija, jo tā ir sava veida kontrole par notiekošo dabas procesos.
Foto: LETA