Gaisa piesārņojums Latvijā un Lietuvā pieaudzis līdz ļoti augstam līmenim

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gaisā suspendēto sīko cieto daļiņu PM10 daudzums piektdienas rītā Lietuvā sasniedzis ļoti augstu līmeni, liecina operatīvie dati no novērojumu stacijām.

Ceturtdien arī Rīgas centrā, Brīvības ielā esošajā gaisa kvalitātes monitoringa stacijā fiksēts liels PM10 daļiņu pieaugums, gaiss vērtējams kā slikts.

PM10 jeb putekļu, kuru diametrs ir līdz desmit mikrometriem, koncentrācija Rīgas centrā pārsniedza 180 mikrogramus uz kubikmetru, tomēr Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) norāda, ka tieši vakar mērinstrumentiem veikta apkope, tādēļ mērījums nav uzskatāms par korektu.

Gaisā esošo putekļu un dūmu mākoņu dēļ iedzīvotājiem ar elpceļu slimībām nepieciešams būt piesardzīgiem, informē LVĢMC sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Pelēķe.

Vērtējot cietās daļiņas PM10, 1.oktobrī Latvijas gaisa kvalitātes indekss ir novērtējams kā slikts un ikviens var izjust ietekmi uz veselību, tāpēc cilvēkiem, kuriem ir elpceļu problēmas, jābūt piesardzīgiem. Jutīgās grupas locekļiem, piemēram, bērniem ar astmu, pieaugušajiem ar sirds problēmām, jāierobežo pastaigas un lielāka fiziskā slodze ārā. Ikkatram, ja izjūt ka sāk sūrstēt kakls vai nāk klepus, jāierobežo fiziskās aktivitātes un pastaigas ārā, uzsvēra Pelēķe.

1.oktobrī, dominējot anticiklonam virs Krievijas rietumu daļas un ciklonam virs Centrāleiropas, ar brāzmainu dienvidaustrumu austrumu vēju Latviju no dienvidaustrumiem sasniedza putekļu/dūmu mākoņu zona, kas dienas laikā šķērsoja valsts teritoriju un arī vizuāli debesīs bija novērojama kā plānu mākoņu sega. Līdz ar to gaisā suspendēto cieto daļiņu PM10 diennakts rādītājs atsevišķās novērojumu stacijās bija paaugstināts, piemēram, Rucavā - 84 mikrogramus kubikmetrā (µg/m³), Liepāja - 65 µg/m³ un Rēzekne - 48 µg/m³.

Pelēķe skaidroja, ka rādītāju pasliktināšanās iemesls ir Ukrainas austrumos un Krievijas dienvidu daļā notiekošie ugunsgrēki, kā arī tuksnešainajos reģionos paceltās smilšu un putekļu daļiņas.

Diemžēl, Rīgas stacijās Brīvības ielā un Kronvalda bulvārī 1.oktobrī tika mainīti PM10 daļiņu filtri, tādēļ šīs dienas koncentrācijas Brīvības ielā - 186 µg/m³ - var izmantot tikai kā aptuvenu rādītāju, jo koncentrācija neietver pilnu 24 stundu laika periodu un trūkst informācija no pusnakts līdz pusdienlaikam, piebilda speciāliste.

Par normālu PM10 līmeni tiek pieņemts, kad diennakts vidējā koncentrācija 50 µg/m³ netiek pārsniegta 35 reizes gadā.

Arī šodien, 2.oktobrī, līdz ar valdošiem austrumu puses vējiem, Latviju no jauna sasniegs putekļu/dūmu mākoņu zonas no dienvidaustrumiem. Tuvākajās dienās sinoptiskā situācija būtiski nemainīsies un līdz nedēļas beigām Latvijā dominēs gaisa masu plūsma no austrumiem, dienvidaustrumiem, skaidroja Pelēķe. 

Ņemot vērā, ka Latvijas valsts stacijās cieto daļiņu PM10 daudzums tiek noteikts diennaktī, nevis stundā, dati par 2.oktobri būs zināmi 3.oktobrī, piebilda speciāliste.

LVĢMC vērš uzmanību, ka gaisa kvalitātes indeksa noteikšanā PM10 vērtība, atšķirībā no citām piesārņojošām vielām, tiek izmantota kā slīdošā 24 stundu vidējā vērtība.

Ja Latvijas gaisa telpā ienestais PM10 piesārņojums palielināsies un pēdējo 24 stundas vidējā koncentrācija pārsniegs 100 µg/m³, gaisa kvalitāte tiks novērtētā kā ļoti slikta.

Pēc Eiropas Komisijas Copernicus atmosfēras monitoringa servisa prognozēm PM10 piesārņojums Latvijas gaisa telpā sākot ar 3.oktobrī mazināsies - koncentrācija nepārsniegs 30 µg/m³, bet 4.oktobrī jau nepārsniegs 20 µg/m³.

Kauņā un Viļņā agrā piektdienas rītā koncentrācija pieaugusi līdz 160-180 mikrogramiem kubikmetrā.

Vairumā Lietuvas novērojumu staciju, kur tiek veikti šādi mērījumi, mikroskopisko putekļu koncentrācija pārsniedz simts mikrogramus kubikmetrā.

 

Pasaules Veselības organizācijas vadlīnijas nosaka, ka PM10 vidējai koncentrācijai nevajadzētu pārsniegt 50 mikrogramus kubikmetrā diennaktī un 20 mikrogramus kubikmetrā gadā.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Atbilstoši Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) datiem PM10 koncentrācija virs 100 mikrogramiem kubikmetrā diennaktī vērtējama kā ļoti slikta, ikviens iedzīvotājs var sajust ietekmi uz veselību, jābūt spēkā brīdinājumam par ārkārtas situāciju.

LVĢMC mājas lapā nav pieejama operatīvā informācija par gaisā suspendēto sīko cieto daļiņu koncentrāciju Latvijā, savukārt mērījumi par citām piesārņojošajām vielām liecina, ka ozona, sēra dioksīda un slāpekļa dioksīda daudzums visās novērojumu stacijās atbilst labam vai teicamam gaisa kvalitātes līmenim.

Valsts vides dienesta dati liecina, ka sīko daļiņu PM10 un PM2.5 diennakts vidējā koncentrācija ceturtdien Liepājā, Sliežu ielā 7a, un Ventspilī, Jāņa ielā 17, saglabājās labā līmenī, savukārt Rēzeknē, Rūpniecības ielā 11, PM10 vidējais daudzums pieauga līdz 72 mikrogramiem kubikmetrā, kas atbilst sliktam līmenim.

Ukrainas austrumos un Krievijas dienvidu daļā turpinās savvaļas ugunsgrēki, vietām arī putekļu un smilšu vētras, to radītā dūmaka un palielinātais gaisa piesārņojums gaidāms arī Latvijā.

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas novērtējumu gaisa piesārņojums ir ceturtais lielākais risks veselībai - aiz augsta asinsspiediena, neveselīga uztura un smēķēšanas. Pastāvīgi ieelpojot lielu daudzumu sīku daļiņu, palielinās risks iegūt sirds un asinsvadu slimības, elpošanas orgānu slimības un vēzi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti