Aizvadīts sausākais maijs šajā gadsimtā

Aizvadītais maijs Latvijā bijis sausākais šajā gadsimtā, liecina portāla LSM.LV apkopotā Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Vidējais nokrišņu daudzums valstī bijis tikai aptuveni 12 milimetri, kas ir tikai 24% no klimatiskās normas.

Mitrāks laiks bijis Latgalē, kur Rēzeknē pagājušajā mēnesī nolijuši gandrīz 30 milimetri lietus, kas šajā reģionā ir puse no mēneša normas, bet daudzviet citur Latvijā maija nokrišņu summa nesasniedz pat 10 milimetru.

Šajā gadsimtā bijuši vairāki gadi, kad maijā nokrišņu daudzums valstī vidēji ir ap 20–30 milimetriem, taču tik sauss kā aizvadītais maijs nav bijis neviens.

Vēsturē zināmi vēl daži gadi, kad maijā valdījis līdzīgs sausums: 1941., 1947., 1971. un 1993., taču šajos gados sausums ne vienmēr aptvēris visu Latviju, bet atsevišķas valsts daļas. Piemēram, 1971. gadā Alūksnē mēneša nokrišņu daudzums sasniedza tikai vienu milimetru, bet Kurzemi skāra pamatīgas lietusgāzes, kas pat izskaloja sējumus.

Pēdējais relatīvi sausais maijs Latvijā piedzīvots 2018. gadā, kad nokrišņu daudzums valstī bija nepilni 24 milimetri jeb gandrīz puse no klimatiskās normas, taču laiks bija karsts, turklāt sekoja viena no sausākajām vasarām zināmajā vēsturē. 

Vidējā temperatūra šajā maijā bija tuva klimatiskajai normai, jo neraugoties uz ļoti aukstu laiku mēneša sākumā un salnām nogalē, gana bieži valdīja arī vasarīgs siltums.

Vides monitoringa programmas "Copernicus" prognozes liecina, ka vasaras mēnešos Latvijā, visticamāk, nokrišņu daudzums būs mazāks par klimatisko normu, tādēļ pastāv iespēja, ka daudzos Latvijas reģionos sausums valdīs visu vasaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti