VNĪ lauzīs Valmieras teātra ēkas pārbūves projekta līgumu ar būvnieku «SBSC»

Nespējot vienoties strīdā par būvniecības izmaksu sadārdzinājumu, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" izbeigs sadarbību ar pilnsabiedrību "SBSC" Valmieras drāmas teātra (VDT) pārbūves projektā. Pēc līguma izbeigšanas steidzamības kārtā tiks rīkota jauna būvdarbu iepirkuma procedūra, savukārt situācija ar teātra kolektīvam nepieciešamajām pagaidu telpām tiks risināta, informēja VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) valdes priekšsēdētājs Renārs Griškevičs.

"Visu mūsu darbību mērķis ir iespējami ātrāk un atbilstoši projektā paredzētajiem termiņiem pabeigt Valmieras teātra ēkas rekonstrukciju. Taču, ja būvnieks – pilnsabiedrība "SBSC" – pēc vairākkārtējiem pieprasījumiem atbilstoši normatīvajiem aktiem nav spējis pamatot būvniecības izmaksu sadārdzinājuma 50% no būvdarbu līguma summas jeb 3,8 miljonu eiro (ar PVN) cēloņsakarību ar uzsākto karadarbību Ukrainā, nav tās pārskatījis, iesniegtie dokumenti neapliecina pieprasītā sadārdzinājuma pamatotību vairākās tāmes pozīcijās un faktiskā darbu izpilde būtiski atpaliek no līgumā paredzētās, rodas ārkārtēja situācija un VNĪ vienkārši nav citu iespēju, kā līgumu izbeigt. Strauji neatrisinot situāciju, ir apdraudēta gan turpmākā projekta īstenošana, gan teātra nepārtraukta darbība, gan būves un tās konstrukciju mehāniskā stiprība un stabilitāte," uzsvēra Griškevičs.

Patlaban faktiskā "SBSC" būvdarbu izpilde laikā no 2021. gada 4.oktobra līdz 2022. gada 31. septembrim ir tikai 17%, kaut arī saskaņā ar līguma būvdarbu grafiku būtu jābūt 50% no kopējā būvdarbu apjoma.

Arī Jaunā Rīgas teātra pārbūves projektā, kurā ir rasts risinājums sadārdzinājuma segšanai, pašlaik faktiskais būvnieka "SBSC" darbu izpildes temps ir pārāk lēns, lai nodrošinātu darbu pabeigšanu noteiktajā izpildes laikā.

Visu iesaistīto pušu – VNĪ, VDT, Kultūras ministrijas – interesēs ir iespējami ātri atrisināt teātra pagaidu mājvietas jautājumu, kā arī strauji atsākt būvniecības darbus, lai Valmieras Drāmas teātra ēkas rekonstrukciju varētu pabeigt pienācīgā kvalitātē un iespējami ātrākos termiņos, norādīja VNĪ.

"Mēs nevaram ļaut bezgalīgi ieilgt pauzei būvdarbos, ēku šādā stāvoklī ilgstoši nevar uzturēt. Turklāt VDT kā ķīlnieks turpina darboties ēkā bez apkures," uzsvēra Griškevičs.

Nekavējošai ēkas drošības nodrošināšanai VNĪ vēl šogad plāno iepirkt neatliekamos un ārkārtas darbus, piemērojot sarunu procedūru, bet pārējo būvdarbu apjomu iepirkt atklātā konkursā.

Ņemot vērā būvdarbu apjomu palielināšanos, ar iesaistītajām pusēm apspriesta iespēja VDT pārcelties uz pagaidu mājvietu.

KONTEKSTS:

iepriekš skaidroja VNĪ, uzņēmums par nepamatotu uzskata būvnieka "SBSC" aprēķināto būvniecības izmaksu sadārdzinājumu. "SBSC" kā kompensējamo sadārdzinājumu aprēķinājis 3,8 miljonus eiro (ar PVN), kā arī nepieciešami 0,6 miljoni eiro papildu finansējums būvlaukuma uzturēšanai. Tomēr VNĪ ieskatā "SBSC" iesniegtie projekta aprēķini un pamatojums, kā arī iesniegtie dokumenti pilnībā neapliecina pieprasītā sadārdzinājuma pamatotību darbaspēka izmaksām sadārdzinājuma, kā arī būvlaukuma uzturēšanas izmaksu sadārdzinājuma cēlonisko saistību ar Krievijas agresiju Ukrainā.

Pilnsabiedrības "SBSC" valdes loceklis Juris Pētersons aģentūrai LETA iepriekš skaidroja, ka "SBSC" pasūtītājam iesniedza izmaksas, balstoties uz esošo ekonomisko situāciju un reālajām tirgus cenām, kā arī prognozējot izmaksas 2023. gadam. Projekta sākotnējās izmaksas – darbaspēka, būvmateriālu, transporta, energoresursu –, kas tika rēķinātas un iesniegtas konkursa publiskajā iepirkumā 2021. gada vasarā, ir pieaugušas tik būtiski, ka to vairs nav iespējams īstenot tā sākotnēji paredzēto izmaksu ietvaros.

Līdz šim plānotās VDT projekta izmaksas bija 9,7 miljoni eiro, no tām būvniecības izmaksas – 7,6 miljoni eiro (ar PVN). VDT pārbūve daļēji tiek finansēta no Eiropas rekonstrukcijas un attīstības fonda (ERAF) līdzekļiem. Kopējais plānotais ERAF finansējums ir 4,5 miljoni eiro, no tiem līdz augustam iztērēti 0,44 miljoni eiro, pārējos līdzekļus plānots apgūt 2023. gada laikā.

Valmieras Drāmas teātra remontdarbi sākās pirms gada. Sākotnēji projektu bija plānots pabeigt jau šogad oktobrī. Valmieras Drāmas teātra ēkai tiks paaugstināta energoefektivitāte un uzlabota energovadība, teātra darbiniekiem nodrošināta komfortablāka darba vide, izbūvēta jauna "black box" zāle, kā arī uzlabota vides pieejamība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt