VIDEO: «Homo Novus» izrāde «Liecinieku tribīne». Elizabetes ielā 2 liecina Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs un Inga Gaile

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

17. septembrī pulksten 18.00, pie bijušās LPSR Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas Elizabetes ielā 2 notiek starptautiskā jaunā teātra festivāla “Homo Novus” izrāde “Liecinieku tribīne”, kurā uzstājas jeb liecina mūziķi Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs kopā ar dzejnieci Ingu Gaili, kura radījusi izrādes tekstu.

Inga Gaile

Elizabetes galva

Vienīgā dalīšanās, domājot par produktivitāti,
ir galvas atdalīšana no ķermeņa!
saules stars iekrīt zaļā mīkstumā kā apgaismots
ķeizars mežģīņu apakšveļā,
nekādas tumsas, izsūtīšanu, netīrības,
tam ir domātas kalpones, galu galā,
tikai ne pārāk sarežģīta klaviermūzika,
autora izpildījumā.
 
Kad gaismas stars radījis dzīvību,
tas savu pienākumu ir veicis!
sieviešu jautājums mums šķiet
neērts un nesaprotams, tādēļ:
dejojiet, meitenes, dejojiet,
lai saules stari no jūsu klēpjiem
atdala mūsu galvas,
kuras servējam viens otram
uz metāla šķīvjiem
skaistās nākotnes vārdā.

 

Tagadējais Pasaules tirdzniecības centrs "Rīga" celts 1974. gadā kā Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās Komitejas ēka (plašāk pazīstama kā “Padomju rēgs”). Tās arhitekti bija Jānis Vilciņš, Alfons Ūdris, Antons Staņislavskis, Gunārs Asaris un arhitektūras akustikas meistars Alberts Vecsīlis. Latvijas Komunistiskās partijas Centrālo komiteju veidoja priviliģētākā padomju nomenklatūra, kas atbildēja par ierēdņu iecelšanu un bija faktiskā republikas pārvaldītāja.

2020. gada jūnijā koalīciju veidojošās partijas paziņoja, ka vienojušās ēku nojaukt, lai šajā teritorijā uzceltu koncertzāli. Vairāki Latvijas arhitekti iebilda pret šiem plāniem, apgalvojot, ka tādējādi cenzējam mūsu pagātni, jo ēka uzskatāma par simbolu autentiskumam un mūsu spējai sekot pasaules arhitektūras tendencēm par spīti ''dzelzs priekškaram''. 2021. gada martā arhitekti sarīkoja pie ēkas simboliskas bēres, noliekot ziedus. Bet jau maijā raidījumā “Kultūršoks” atklājās, ka pirms pusgada veiktajā mākslinieciskās inventarizācijas atzinumā ēka atzīta par vērtīgu un saglabājamu, tikai atzinums aizmirsts nogulējis atvilktnē un sabiedrība par to nav tikusi informēta. Uz ēkas nojaukšanas draudiem emocionāli reaģēja arhitekta Vilciņa atraitne, sakot: „Šeit beidzās Komunistiskās partijas varenais gājiens, jo mēs uzvarējām. Mēs izcīnījām neatkarīgu Latviju.” Pēc gadu ilgas cīņas, ņemot vērā protestus, tomēr tika izlemts “Padomju rēgu” nenojaukt un atzīt par nozīmīgu “sabiedriskā vērtējumā”.

Skaņu mākslas kolektīvs “bernurits” kopš 2007. gada veic pamestu un aizmirstu vietu sanitāro skaņu apkopi, lai caur dziļo klausīšanos veidotu mijiedarbību ar telpu pirmatnējā uztveres līmenī. Kolektīva pārstāvji Tihons un Momentānais Žakijs uzskata, ka ar nesavaldītu skaņu iespējams aizskalot kultūras rupjos nogulšņus. “Bez vārdiem, ienākot tīrā telpā, apziņas nesējs iegūst prāta skaidrību, kas rāda ceļu no šīs vietas, kur pašlaik atrodamies, uz arvien mazāka apjukuma vietu,” – tā rakstīts viņu manifestā.

Par projektu “Liecinieku tribīne”

Vai klausīšanās var palīdzēt saprast, kur mēs esam? Projekts “Liecinieku tribīne” pulcē klausītājus netipiskās pilsētas vietās – pie ūdenstilpēm vai daļēji ierobežotām, aizliegtām un aizmirstām teritorijām, lai pirmatskaņotu darbus, kurus iedvesmojuši senas vai nesenas pagātnes un nākotnes stāsti.

Festivāla laikā dažādās Rīgas vietās – no Bolderājas pludmales līdz dižozola pakājei Sarkandaugavā – tiek uzslietas tribīnes, kurās skatītāji līdzās dzejniekiem un mūziķiem varēs noklausīties īpaši šīm vietām veltītus skaņdarbus.

Projekta idejas autori ir Madeleina Flinna un Tims Hamfrijs no Austrālijas, dramaturģiju veidojusi Santa Remere. Skaņdarbus radījuši un dažādās vietās Rīgā izpildīs mūziķi – grupa “Parks” (Toms Vītiņš, Uģis Vītiņš), grupa “Alejas” (Kirils Ēcis, Spāre Vītola, Reinis Žodžiks), Andris Indāns, Laima Jansone, Ieva Saliete, Oļesja Kozlovska, Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs, Anastasija Isakova un Sarma Gabrēna kā arī dzejnieki – Sergejs Timofejevs, Elvīra Bloma, Ilmārs Šlāpins, Fjodors Dzevaltovskis, Agnese Krivade, Inga Gaile.

Projekts aicina kļūt par lieciniekiem sarežģītās vēstures un kultūras caurvītām vietām, ieklausoties to nākotnē.

Tiešraides LSM

Sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un satura atskaņotājā Replay.lv būs skatāmas sešas “Liecinieku tribīnes” tiešraides.

9. septembrī pulksten 17.00 Daugavgrīvas pludmalē pie Bolderājas kuģu remonta rūpnīcas liecina grupa “Alejas”, savukārt pulksten 19.00 turpat pludmalē liecina Toms Vītiņš & Uģis Vītiņš.

10. septembrī pulksten 17.00 bijušo radiosignāla traucētājtorņu atrašanās vietā Pērnavas ielā 6 liecina skaņu mākslinieks Andris Indāns.

15. septembrī saullēktā, pulksten 6.30, pie “Duntes ozolu” dižozola Ozolu ielā 5 kopā ar skatītājiem liecina koklētāja Laima Jansone.

16. septembrī saulrietā, pulksten 19.30, Lielajos kapos pie Klijānu ielas liecina komponiste Oļesja Kozlovska kopā ar Jāni Frīdenfeldu (trompete) un Sarmu Gabrēnu (čells).

Savukārt 17. septembrī pulksten 18.00 pie bijušās LPSR Komunistiskās partijas Centrālkomitejas ēkas Elizabetes ielā 2 liecina mūziķi Jēkabs Nīmanis, Maksims Šenteļevs kopā ar skatītājiem.

Pēc tiešraides beigām “Liecinieku tribīnes” ieraksti LSM.lv un Replay.lv būs pieejami vienu mēnesi.

Skaties ierakstus

Vairāk

Festivāls “Homo Novus”

Starptautiskais jaunā teātra festivāls “Homo Novus” Rīgā un reģionos norisināsies no 2021. gada 8. līdz 18. septembrim. Šogad festivāla fokuss ir nenoteiktība dažādos ideju laukos, kuru kliedē nosacīti pašsaprotamas lietas, kas jaunajos apstākļos kļuvušas par vērtību – cilvēcisks kontakts, klātbūtne, pieskāriens vai apziņa, ka arī vienatnē neskaitāmos veidos tomēr esam saistīti ar citiem. Festivālu “Homo Novus” rīko Latvijas Jaunā teātra institūts.

Īpaša uzmanība šogad un turpmāk festivālā tiks pievērsa izrāžu pieejamībai.

Programmā iekļauti darbi, kas paredzēti arī nedzirdīgiem skatītājiem, teksta izrādes, kuras varēs pieredzēt cilvēki ar redzes traucējumiem, un izrāde, kas notiks ar tālruņa starpniecību, kuru var apmeklēt ikviens, neizejot no mājām. Katrai izrādei mājaslapā un katalogā ir norādīta informācija par izrādes un vietas pieejamību, bet, savlaicīgi piesakoties, organizatori centīsies nodrošināt iespēju apmeklēt izrādi arī skatītājiem ar specifiskām piekļuves prasībām.

Vairāki notikumi festivālā ir bezmaksas. Festivāla centrs atrodas Vidzemes tirgū, Brīvības ielā 90, kur norisināsies meistarklases un citi satelītpasākumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti