Kultūras ziņas

„Brīvība uz barikādēm” kombinātā “Māksla”

Kultūras ziņas

Teātra festivāls jauniem cilvēkiem „NoMadI”

Valmieras teātrī jaunajā sezonā daudz latviešu lugu

Valmieras teātris jaunajā sezonā iestudēs latviešu oriģināldramaturģiju

Valmieras drāmas teātrim jaunās sezonas darba plānā paredzētas 11 pirmizrādes, nozīmīga daļa no tām būs latviešu oriģināldramaturģijai un klasikai.

"Šis ir laiks starp Raiņa un Aspazijas jubileju un Latvijas simtgadi, kad arī teātris nevar nedomāt par Latvijas vēsturi, latvietību, latvisko kodu, tiem cilvēkiem, kas domāja un rīkojās, lai taptu mūsu valsts. Tāpēc trīs Valmieras teātra režisori ir izvēlējušies lugas par šim lielajām tēmām, bet Lauris Gundars uzrakstījis savdabīgu triptihu par Latviju un latviešiem," stāsta teātra direktore Evita Sniedze.

Septembrī notiks pirmizrāde pazīstamā scenogrāfa Mārtiņa Vilkārša režijas debijai - viņš iestudē Laura Gundara lugu "Vienādas asinis" pēc Rūdolfa Blaumaņa stāsta "Kā vecais Zemītis pašu nelabo redzēja" motīviem.

Turpmāk taps vēl divas Laura Gundara lugas - "Lattia" Vara Braslas un "Ballīte" Reiņa Suhanova režijā.

"Tā sakritis, ka trīs režisori - Varis Brasla, Reinis Suhanovs un arī Mārtiņš Vilkārsis - absolūti neatkarīgi cits no cita uzrunājuši dramaturgu Lauri, kurš sarakstījis trīs pilnīgi atšķirīgus darbus, katru ar savu latvietības izpētes rakursu," norāda Evita Sniedze.

Sezonas gaitā tiem pievienosies vēl viena latviešu literatūras klasiska vērtība - Annas Brigaderes "Maija un Paija" Suhanova uzvedumā.

""Lattia" nav luga par Jāni Cimzi, vai - vismaz ne tikai par viņu. Atmodas laiks bija ļoti sarežģīts un sazarots, tajā krustojās un strīdējās daudzu cilvēku idejas un centieni. Viņus vienoja vēlēšanās pacelt latviešus līdz kultūrtautas apziņai, darīt viņus vienlīdzīgus citu izglītotu un pašapzinīgu tautu vidū. Tā procesa "neviennozīmība" man šķiet saistoša," par topošo izrādi stāsta režisors Varis Brasla.

Savukārt režisors un scenogrāfs Reinis Suhanovs, runājot par plānoto iestudējumu "Ballīte", norāda: "Tie procesi, kuru rezultātā tika dibināta Latvijas valsts, sākās tieši pirms simt gadiem. Par to domājot, man gribējās papētīt, kā vēsture ietekmē katra atsevišķa cilvēka mūžu. Un vai vispār ietekmē. Varbūt ir iespējams nodzīvot, vēstures neskartam? Tāpēc radās šī luga, kuras ideju ieraudzījām itāļu režisora Etores Skolas filmā "Balle" - kā cauri konkrētai vietai un cilvēkiem tajā iet vēsture".

Šajās dienās turpināsies arī vairāku pagājušās sezonas nogalē uzsāktu lugu mēģinājumi. Felikss Deičs strādās pie Džona Marela lugas "Atmiņas" (darba nosaukums) - tā veltīta izcilās aktrises Sāras Bernāras dzīves pēdējai vasarai. Lomās - Dace Eversa (60 gadu jubilejas loma) un Tālivaldis Lasmanis. Bet Mārtiņš Eihe mūsdienīgi un asi iestudēs Viljama Šekspīra "Romeo un Džuljetu" ar Rihardu Jakovelu un Rūtu Dišleri titullomās.

Viesturs Meikšāns uzvedīs Latvijā vēl mazpazīstamā mūsdienu klasiķa Mariusa fon Maienburga lugu "Apjukums". Sezonas otrajā pusē būs pirmizrādes arī režisoriem Elmāram Seņkovam, Mihailam Gruzdovam, Jānim Znotiņam un Inesei Mičulei.

Šosezon teātra kolektīvā jauni aktieri netiks uzņemti, taču atsevišķas lomas spēlēs Jānis Jarāns, Anta Aizupe, Sanita Pušpure, Alise Polačenko un Mārtiņš Upenieks.

Šajā vasarā lielas pārmaiņas ir piedzīvojusi Valmieras teātra Lielā zāle, kurai nomainīta skatuves grīda. 18 gadu laikā, kopš šī skatuve tika nodota lietošanā, nekādi būtiski uzlabojumi nebija veikti. Pārmaiņas notikušas arī skatuves portālā - iztaisnots proscēnijs, kas vēl vairāk pietuvinās aktierus skatītājiem un ļaus izjust lielāku tuvplānu.

Remonts veikts arī daļai teātra kases zonas, kur līdz šim ēkas celšanas nepilnību rezultātā bija nedroši uzturēties. Vasarā paplašinātas administrācijas daļas iekštelpas, kā arī izremontēta kases daļa.

Pagājušajā sezonā Valmieras drāmas teātra izrādes noskatījušies vairāk nekā 50 000 skatītāju. Kopā ar izbraukuma izrādēm nospēlētas 328 izrādes. Salīdzinot ar iepriekšējām sezonām, skatītāju skaits palicis stabils, savukārt nospēlēto izrāžu skaits ir nedaudz palielinājies.

Kā jau vēstījām, līdz 31.augustam Valmieras drāmas teātris viesojas Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt