«Suitu sāgas» kostīmus veido suitu sievu gleznotāja Dace Dēliņa-Lipska

Jaunās latviešu oriģināloperas “Suitu sāga” stila un kostīmu autore ir modes dizainere Dace Dēliņa-Lipska, kura  pēdējos gados plašu atpazīstamību guvusi ar suitu sievu gleznu sēriju “Sauceeejas”. Pasaules pirmizrādes Riharda Dubras operai “Suitu sāga” jau pavisam drīz – 8. un 9. novembrī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”, paziņojumā medijiem informē Liepājas Simfoniskā orķestra pārstāvji.

Ceļš pie suitu ļaudīm māksliniecei Dacei Dēliņai-Lipskai aizsākās pirms pieciem gadiem Jūrkalnes mākslas plenērā.

Tiekoties ar suitu sievām un gleznojot, radās iespēja dziļāk sajust īpašo novada atmosfēru.

Dzīvo tradīciju košums materializējās vērienīgā gleznu ciklā “Sauceejas”, kas valsts simtgades svinību laikā piedzīvoja izstādes Liepājas muzejā, Sanktpēterburgas modernās mākslas muzejā “Erarta, Igaunijas Nacionālajā muzejā Tartu, Cēsu Izstāžu namā un Jūrkalnes “Vētru muzejā”.

Paralēli gleznām, tapa unikāla suitu sievām veltīta lakatu dizaina kolekcija “Visādie zīdeņi”, kas apvieno Daces gleznu motīvus ar suitu etnogrāfisko krāsu vitalitāti.

Arī operas galvenās varones Barbaras Konarskas fināla tērpā izmantots pēc mākslinieces dizaina skicēm īpaši izgatavots audums ar magones motīvu kā ziedošanās simbolu.

“Ar lielu mīlestību un reizē pietāti pret vēsturisko materiālu un leģendu, kas suitu kopienai ir svēta, es vēlos radīt tēlus, kas nekopē vēsturi, bet, apvienojot pa detaļai no visa, rada universālu laika sajūtu. Universālu ietvaru stāstam par nemirstīgām vērtībām. Ņemot vērā telpas arhitektūru, skatuves varoņu kostīmiem piešķirts lakonisks siluets un suitu krāsu kods,” paziņojumā stāsta māksliniece.

Komponista Riharda Dubras opera “Suitu sāga” ir stāsts no Kurzemes dzīlēm – par neprātīgu mīlestību, kuras redzamā zīme jau gandrīz četrsimt gadu ir unikālais suitu tautas tērps. Operas “Suitu sāga” dramaturģisko asi veido barona Johana Ulriha fon Šverina un polietes Barbaras Konarskas mīlas stāsts un ar to saistītie satricinājumi Kurzemes hercogistes valdošajās aprindās 17. gadsimta pirmajā pusē. Izrādē atainotais personāžu likteņstāsts nepretendē uz faktoloģisku precizitāti, tas drīzāk ir fons vēstījumam par visai cilvēcei kopīgiem un nozīmīgiem jautājumiem.

Dace Dēliņa Lipska

Operu “Suitu sāga” iestudēs un pasaules pirmizrādes vadīs izcilais latviešu diriģents, Valsts Akadēmiskā kora “Latvija” līderis un Dziesmu svētku virsdiriģents Māris Sirmais – spožs latviešu komponistu mūzikas interprets. Galveno lomu atveidotāji ir soprāns Ilze Grēvele-Skaraine un tenors Juris Vizbulis, kurš nāk no Alsungas un pats ir īsts suits. Iestudējumā piedalīsies arī mecosoprāni Laura Grecka un Sniedze Kaņepe, tenors Guntars Vētra, baritoni Rinalds Kandalincevs, Rihards Millers, Eduards Vācietis un Maksis Krilovs, bass Rihards Mačanovskis, kā arī Valsts Akadēmiskais koris “Latvija”, Liepājas Simfoniskais orķestris un pianists Edgars Tomševics. Mākslinieciskajā komandā ietilpst arī gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, video mākslinieks Mīnus Astoņi, kā arī horeogrāfe Katrīna Albuže.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti