Rīta Panorāma

Intervija ar bijušo Latvijas Bankas prezidentu Einaru Repši

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Radio “Radioteātra” pārstāvi Dzintaru Tilaku

Radioteātris 95. dzimšanas dienā piedāvā klausītājiem 95 iestudējumus

17. augustā Latvijas Radio Radioteātris atzīmē 95. gadadienu. Šo gadu laikā Radioteātris ir bijis nozīmīgs dalībnieks Latvijas kultūras dzīvē un veidojis tūkstošiem iestudējumu gan pieaugušajiem, gan bērniem. Atzīmējot jubileju, Radioteātris klausītājiem sagatavojis 95 spožus iestudējumus, no kuriem senākais ierakstīts pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados. Liela daļa no tiem līdz šim tikuši rūpīgi glabāti fonotēkā, gaidot savu atkalatgriešanos pie klausītājiem.

Izvēloties 95 spožus iestudējumus, Radioteātra vadītāja Māra Eglīte atzīst, ka liela loma bijusi arī konkrētajam laikmetam un tam, vai šo darbu vēstījums ir aktuāls arī mūsdienās.

"Katrs no izvēlētajiem darbiem ir kā pērle savā laika posmā. Klausītājiem būs iespēja dzirdēt gan pasaules un latviešu literatūras klasiku, gan jauno autoru darbus, kas runā par mūsdienās aktuālām tēmām. Radioteātra iestudējumi klausītājiem dod iespēju iztēloties, uzburt un radīt pašiem savu pasauli. Daudziem ar Radioteātri saistās īpaši brīži. Viena no manām spilgtākajām atmiņām ir vēl no laika, kad gāju skolā. 1963. gadā Radioteātrī sāka raidīt seriālu – Voldemāra Sauleskalna raidlugu "Māras Silenieces dienasgrāmata". Atceros, kā es gaidīju un klausījos katru sēriju. Šim seriālam cilvēki pielāgoja pat savu ikdienu, ikviens vēlējās sekot galvenās varones zootehniķes Māras ikdienas gaitām," tā Radioteātra vadītāja Māra Eglīte.

Tradīcijām bagāts žanrs

Klausītāji radio drāmas žanru novērtē kā Latvijā, tā pasaulē. Tas ir iecienīts un pieprasīts audio iestudējumu veids, ļaujot klausītājiem rosināt iztēli un uzburt pašiem savus tēlus. Radioteātris regulāri gatavo iestudējumus gan pieaugušajiem, gan bērniem un jauniešiem – sākot no vakara pasakām latviešu, krievu un ukraiņu valodās pašiem mazākajiem, līdz dažādās vērtībās balstītiem iestudējumiem bērniem un jauniešiem. Radioteātrī sadarbībā ar Latviešu valodas aģentūru izskanējuši arī skolēnu radošo darbu konkursa "Mans grāmatplaukta stāsts" labāko sacerējumu lasījumi.

Radioteātra žanrs Latvijā ir tradīcijām bagāts – 1926. gada 17. decembrī notika Edvarda Vulfa viencēliena "Pielūdzēji" pirmizrāde. Šo asprātīgo komēdiju dzejā izpildīja izcilā latviešu teātra runas pedagoga Zeltmata kursu audzēkņi. Tomēr par pirmo, īpaši jaunajam mākslas žanram radītu viencēliena lugu "Pēc pirmā mītiņa" jāpateicas Rūdolfam Blaumanim, un tādēļ par Radioteātra dzimšanas dienu tiek uzskatīts 1927. gada 17. augusts. Pastāvīgs Radioteātra darbs sākās 20. gadsimta 50. gadu vidū, darbojoties nozīmīgiem Latvijas Radio teātra režisoriem – Irēnai Cērmanei, Oļgertam Šalkonim, Oļģertam Dunkeram, Borisam Praudiņam, Andrejam Miglam, Antonijai Apelei un daudziem citiem. Daudzu desmitu gadu garumā radio studijās talantu ir demonstrējuši sava laika slavenākie aktieri un režisori.

Laikā, kad vēl nebija televīzijas, Latvijā aktierus atpazina nevis pēc sejām, bet gan balsīm.

 "Klausītāji Latvijā mīl un ciena teātri, un man ir patiess prieks redzēt, ka Radioteātris ir atdzimis jaunā kvalitātē un atguvis to, kas, iespējams, kādā brīdī bija zudis. Galvenais autoriem un māksliniekiem piedomāt pie tā, lai iestudējumi klausītājiem būtu interesanti, pieaicinot pulkā labākos aktierus, režisorus un komponistus. Viena no visskaistākajām un sulīgākajām Radioteātra balsīm, manuprāt, piemita Imantam Skrastiņam," tā Maestro Raimonds Pauls, kam gadiem izveidojusies lieliska sadarbība ar Radioteātri.

Radioteātrī izcilu aktieru un režisoru plejāde

"Radioteātris kā teātra forma man šķiet visatbruņojošākais no visiem iespējamajiem teātra pasaules formu veidiem, jo ir visprasīgākais aktiermeistarības ziņā. Tas ir teātrmākslas baudas apogejs, kad dzirdi, kā autoru rakstītais vārds atdzīvojas meistaru rokās, sniedzot klausītājam burvīgo iespēju piedzīvot savas "filmas" piedzimšanu iztēlē. Sveiciens svētkos klausītājiem, kolēģiem un maniem radioteātra pedagogiem – Irēnai Cērmanei, Diānai Bērzai un Kārlim Auškāpam!" tā aktieris un režisors Intars Rešetins, kurš audioteātra režijā debitēja 2021. gadā ar darbu "Svešie jeb miļenkij ti moj", kā pamatā ir tāda paša nosaukuma rakstnieces Janas Egles stāstu krājums.

Mūsdienās radioteātra žanrā darbojušies teju visi izcilākie režisori un teātra jomas meistari – Edmunds Freibergs, Daina Strelēvica, Māra Ķimele, Diāna Sproģe, Ināra Kolmane, Valdis Lūriņš, Kārlis Anitens, Juris Jonelis, Laura Groza, Karīna Tatarinova, Lauris Gundars, Kārlis Krūmiņš un daudzi citi.

Radioteātra iestudējumi arī Latvijas Radio mobilajā lietotnē

Šogad Radioteātrī gaidāmi arī vairāki jauni pirmatskaņojumi gan bērniem, gan pieaugušajiem. Sācies ieraksts Ivetas Troalikas darbam "Tūlīt paliks labāk", tā režisore ir Laura Groza. Savukārt rudenī sāksies ieraksts igauņu autora Andrusa Kivirehka darbam "Tilde un putekļu eņģelis", ko iestudēs režisors Reinis Suhanovs, kuram tā būs arī debija Radioteātrī. Turpmāk klausītāji aicināti raidlugas klausīties arī Latvijas Radio mobilajā lietotnē sadaļā "Radioteātris", kas ir ērtākais satura patērēšanas veids pēc pieprasījuma. Lietotni ir iespējams lejuplādēt viedtālruņos "Google Play" un "App Store" veikalos. Mobilā lietotne pieejama bez maksas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt