Pirmizrādi piedzīvos dejas izrāde-performance «Varētu likties, ka esam māsas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 1 mēneša.

15. septembrī plkst. 19.00 Zirgu ielas koncertzālē pirmizrādi piedzīvos Austrijā dzīvojošā daudzpusīgā krievu izcelsmes performances mākslinieka un horeogrāfa Oļega Suļimenko un divu Latvijas pieredzējušāko laikmetīgās dejas horeogrāfu un izpildītāju Olgas Žitluhinas un Ramonas Galkinas kopdarbs – dejas izrāde-performance „Varētu likties, ka esam māsas”.

„Varētu likties, ka esat māsas!” – Oļega Suļimenko pirmais iespaids par nejauši sastaptajām Latvijas dejas māksliniecēm – Olgu Žitluhinu un Ramonu Galkinu – kļuva par izrādes nosaukumu un sākumu radošam ceļojumam gandrīz divu gadu garumā.

Dažādās valstīs dzīvojošie mākslinieki reizi pusgadā satikās, lai vairākos intensīva darba periodos kopīgi veidotu izrādi, izmantojot savas zināšanas par deju, personiskas atmiņas un izaicinošus improvizācijas uzdevumus. Izrādes veidošanas pēdējā rezidence notiks Rīgā, studijā “Dzirnas” 7.–14.septembrī.

Izrādes centrā ir divu atšķirīgu personību smalka saspēle un refleksija par savu privāto un profesionālo pieredzi no bērnības līdz šodienai, caur dažādu žanru dejas kustību valodu un estētiku meklējot ceļu pie performances emocionālā tiešuma un nepastarpinātības.

Oļega Suļimenko izrādes raksturo dziļa interese par personiskajiem stāstiem, žanru robežu neievērošana, priekpilna māksliniecisko klišeju izmantošana un gandrīz neizturama balansēšana starp nopietnību un ironiju.

Krievu izcelsmes performances mākslinieks Oļegs Suļimenko dzīvo un strādā Vīnē. Pēc inženierzinātņu studijām Maskavas Valsts tehniskajā universitātē viņš nolēma pievērsties mākslai. Apguvis deju, aktiera meistarību un improvizāciju Oļega Kiseļova Improvizācijas teātrī un eksperimentālo deju pie Genādija Abramova Anatolija Vasiļjeva Drāmas mākslas skolā (1985–1990).

Deviņdesmitajos gados Oļegs Suļimenko izveidoja kolektīvu “Saira Blanche Theatre”, kura provokatīvie iestudējumi rādīti daudzviet pasaulē. Mākslinieks ir piedalījies daudzos “Saira Blanche” teātra un Vīnes kolektīva “Lux Flux” sadarbības projektos (1996–2000). Kopā ar Austrijas vadošo laikmetīgās dejas un performances centru “Tanzquartier Wien” bijis kurators krievu un austriešu mākslinieku sadarbības projektam „East meets West”(2002).

2010. gadā kopā ar avangarda teātri “brut Wien” Suļimenko organizējis starptautisku projektu „Music here, Music there: Vienna–Moscow”. Sadarbojies ar vizuālo mākslinieku Markusu Šinvaldu, mūziķi Lidiju Kavinu, dzejnieku un konceptuālo mākslinieku Dmitriju Prigovu, kā arī tādiem dejas māksliniekiem kā Stīvs Pakstons, Mega Stjuarte un “Damaged Goods”, Dženifera Leisija, Līza Nelsone. Viņa veidotās izrādes ir rādītas daudzos nozīmīgākajos pasaules dejas festivālos un izrāžu vietās, piemēram, “ImPulsTanz” (Vīne), “Tanz im August” (Berlīne), “Kunstverein” (Hannovere), “Theater Festival Impulse” (Vācija), “Tseh” (Maskava), “Kaaitheater” (Brisele), “Southern Theater” (Mineapolisa), “Performa” (Ņujorka).

Oļegs Suļimenko ir viesojies Latvijā – 2012. gadā Latvijas Jaunā teātra institūta organizēto Vīnes teātra “brut” dienu ietvaros ar izrādi „Made in Russia”, kas veidota kopā ar krievu mīmu Andreju Andrianovu, kā arī 2017. gadā festivālā „Laiks dejot” ar izrādi „Annas Kareņinas sapņi un asaras”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti