Kultūras ziņas

Izziņo 2023. gada Dziesmu un Deju svētku programmu

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Paziņoti teātra balvas “Spēlmaņu nakts” nominanti

Paziņoti «Spēlmaņu nakts» pretendenti; visvairāk nomināciju Valmieras teātrim

29. septembrī Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) rīkotajā preses konferencē nosaukti 2021./2022. gada sezonas gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts" pretendenti 13 kategorijās. Vislielāko skaitu nomināciju – kopā 18 – saņēmis Valmieras Drāmas teātris un šajā teātrī izrādes radījušie mākslinieki. Savukārt izrāde, kas izceļas ar vislielāko nomināciju skaitu, ir Dailes teātra iestudējums "Rotkho" – darbs žūrijas novērtējumu izpelnījies 11 reižu.

Lai gan 2021./2022. gada sezonā teātros vēl aizvien bija jūtama Covid-19 radītās pandēmijas ietekme, žūrijas komisijai izdevās izvērtēt vairāk nekā 100 sezonas jauniestudējumus Latvijas profesionālajos teātros, t.sk. 2022. gada Valmieras vasaras teātra festivāla izrādes.  

Pašā sezonas sākumā LTDS vienojās ar teātru vadītājiem, ka šajā ciklā teātri varēs iekļaut arī 2020./2021. gada sezonā (teātru dīkstāves laikā) veidotos jauniestudējumus, kurus dažādu iemeslu dēļ publiski nevarēja parādīt līdz 2021. gada septembra vidum un kuri netika vērtēti iepriekšējās (Covid-19 smagi skartās) sezonas kontekstā.

2021./2022. gada sezonā "Spēlmaņu nakts" žūrijas komisijas sastāvu palielināja līdz septiņiem cilvēkiem, tajā iekļaujot arī nozares praktiķus: Edīte Tišheizere (teātra kritiķe un zinātniece; žūrijas komisijas priekšsēdētāja), Līga Ulberte (teātra zinātniece; žūrijas komisijas priekšsēdētājas vietniece); Toms Čevers (teātra kritiķis); Henrieta Verhoustinska (teātra kritiķe un Latvijas Televīzijas kultūras žurnāliste); Zane Radzobe (teātra kritiķe un zinātniece); Dace Bonāte (aktrise), Marina Nasardinova (kultūras žurnāliste).

Ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu "Spēlmaņu nakts" apbalvošanas ceremonija šogad notiks 2022. gada 23. novembrī Dailes teātrī. Ceremonijas idejas autori: Laura Groza, Ojārs Rubenis, Mārtiņš Meiers; režisore: Laura Groza; scenārija autors: Mārtiņš Meiers; scenogrāfs: Mārtiņš Vilkārsis; muzikālais noformējums: Juris Vaivods; video sižetu režisors: Matīss Kaža; video dizains: -8; gaismu mākslinieks: Mārtiņš Feldmanis; producente: Ilona Matvejeva.

Gada balvas teātrī "Spēlmaņu nakts" nominācijas 2021./2022. gada sezonā

Gada lielās formas izrāde

  • "Grimmi" (Liepājas teātris, režisors Elmārs Seņkovs)
  • "Kokvilnas lauku vientulībā" (Dailes teātris, režisors Timofejs Kuļabins)
  • "Ļoti labas minūtes" (Dailes teātris, autori Elīna Gediņa, Rūdolfs Gediņš, Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo)
  • "Post Scriptum" (Jaunais Rīgas teātris, režisors Alvis Hermanis)
  • "Rotkho" (Dailes teātris, režisors Lukašs Tvarkovskis)

Gada mazās formas izrāde

Gada izrāde bērniem un/vai pusaudžiem

  • "Dakteris Aikāsāp" (Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris, režisore Paula Pļavniece)
  • "Katliņpauris" (Latvijas Leļļu teātris, režisors Edgars Niklasons)
  • "Kā Brālītis Trusītis uzvarēja Lauvu" (Latvijas Leļļu teātris, režisore Vija Blūzma)
  • "Mēs, roks, sekss un PSRS" (Valmieras Drāmas teātris, režisors Jānis Znotiņš)
  • "Otello" (teātra apvienība "esARTE" sadarbībā ar Latvijas Nacionālo simfonisko orķestri, režisors Elmārs Seņkovs)

Gada režisors

  • Mārtiņš Eihe ("Kalendārs mani sauc", Valmieras Drāmas teātris)
  • Alvis Hermanis ("Post Scriptum", Jaunais Rīgas teātris)
  • Inese Mičule ("Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?", Valmieras Drāmas teātris)
  • Viesturs Roziņš ("Dzīvnieku ferma", Daugavpils teātris)
  • Lukašs Tvarkovskis ("Rotkho", Dailes teātris)

Gada aktrise

  • Dana Bjorka (Elizabete I izrādē "Lai dzīvo Karaliene, vivat!", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
  • Jekaterina Frolova (Marija Stjuarte izrādē "Lai dzīvo Karaliene, vivat!", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
  • Čulpana Hamatova (loma izrādē "Post Scriptum", Jaunais Rīgas teātris)
  • Laura Siliņa (Maja Ņitovska izrādē "Sievietes daļas", Latvijas Nacionālais teātris)
  • Elīna Vāne (Marta izrādē "Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?", Valmieras Drāmas teātris)

Gada aktrise otrā plāna lomā

  • Agnese Budovska (Inta, Magdalēna izrādē "Vīrs, kas zināja čūskuvārdus", Latvijas Nacionālais teātris)
  • Indra Burkovska (Māte izrādē "Mazā naudiņa", Latvijas Nacionālais teātris)
  • Katažina Osipuka (Destiny Hope izrādē "Rotkho", Dailes teātris)
  • Inese Ramute (Metija Feja Eikena izrādē "Osedžas zeme", Valmieras Drāmas teātris)
  • Vita Vārpiņa (Mela Rotkho izrādē "Rotkho", Dailes teātris)

Gada aktieris

  • Igors Čerņavskis (Ledjuks izrādē "Notikums Višī pilsētā", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
  • Eduards Johansons (Uģis izrādē "Mēs, roks, sekss un PSRS", Valmieras Drāmas teātris)
  • Mārtiņš Liepa (Džordžs izrādē "Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?", Valmieras Drāmas teātris)
  • Jakovs Rafalsons (Foma Opiskins izrādē "Stepančikovas ciems", Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris)
  • Kaspars Zvīgulis (Jāsons izrādē "Mazā naudiņa", Latvijas Nacionālais teātris)

Gada aktieris otrā plāna lomā

  • Juris Bartkevičs (Rotkho izrādē "Rotkho", Dailes teātris)
  • Kaspars Gods (Pato izrādē "Līnenas skaistumkaraliene", Liepājas teātris)
  • Kārlis Freimanis (Ivo izrādē "Mēs, roks, sekss un PSRS", Valmieras Drāmas teātris)
  • Andrejs Jakubčiks (Aktieris izrādē "Rotkho", Dailes teātris)
  • Egils Melbārdis (Millers izrādē "Ferdinands un Luīze", Latvijas Nacionālais teātris)

Gada jaunais skatuves mākslinieks

  • Aksels Aizkalns (Valters Kols izrādē "Amerikāņu bizons", Valmieras Drāmas teātris)
  • Ieva Estere Barkāne (Zaķis izrādē "Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?", Valmieras Drāmas teātris)
  • Toms Harjo (Jāzeps izrādē "Ekspedīcija "Jāzeps"", Jaunais Rīgas teātris)
  • Agnese Laicāne (Ria izrādē "Tumšie brieži", Daugavpils teātris)
  • Meinards Liepiņš (Oskars izrādē "Kalendārs mani sauc", Valmieras Drāmas teātris)
  • Ritvars Logins (Haralds izrādē "Jaunie latviešu stāsti. 3. vakars", Jaunais Rīgas teātris)
  • Sandis Runge (Andrejs izrādē "Mēs, roks, sekss un PSRS", Valmieras Drāmas teātris)
  • Krišjānis Strods (Karloss izrādē "Liesmojošā tumsa", Valmieras Drāmas teātris)

Gada jaundarbs dramaturģijā

  • Kārlis Krūmiņš, Mākslīgais Intelekts ("Frankenšteina komplekss", "Dirty Deal Teatro")
  • Ance Muižniece ("Mēs, roks, sekss un PSRS", Valmieras Drāmas teātris)
  • Rasa Bugavičute-Pēce ("Vilki", Liepājas teātris)

Gada vizuālā tēla autors

  • Uģis Bērziņš (scenogrāfija un kostīmi izrādē "Nēmiz pǟl!", teātra trupa "Kvadrifrons")
  • Krista un Reinis Dzudzilo (scenogrāfija un kostīmi izrādē "Ļoti labas minūtes", Dailes teātris)
  • Valters Kristbergs (scenogrāfija izrādē "Dzīvnieku ferma", Daugavpils teātris)
  • Fabjēns Ledē (scenogrāfija izrādei "Rotkho", Dailes teātris)
  • Jakubs Lehs (video izrādei "Rotkho", Dailes teātris)
  • Euģenijus Sabaļausks (gaisma izrādē "Rotkho", Dailes teātris)
  • Dāvids Smiltiņš (operatora darbs izrādē "Vasarnieki", Ģertrūdes ielas teātris)
  • Reinis Suhanovs (scenogrāfija un kostīmi izrādē "Grimmi", Liepājas teātris)

Gada jaundarbs mūzikā

  • Zane Dombrovska ("Ferdinands un Luīze", Latvijas Nacionālais teātris)
  • Lubomirs Gželaks ("Rotkho", Dailes teātris)
  • Kārlis Tone ("Nēmiz pǟl!", teātra trupa "Kvadrifrons")
  • Emīls Zilberts ("Kalendārs mani sauc", Valmieras Drāmas teātris)
  • Andris Vilcāns ("Jaunā līgava", Liepājas teātris)

Gada horeogrāfs vai kustību mākslinieks

  • Aigars Apinis ("Kalendārs mani sauc", Valmieras Drāmas teātris)
  • Kārlis Božs ("Dzīvnieku ferma", Daugavpils teātris)
  • Elīna un Rūdolfs Gediņi ("Ļoti labas minūtes", Dailes teātris)
  • Inga Raudinga ("Ferdinands un Luīze", Latvijas Nacionālais teātris)
  • Pavels Sakovičs ("Rotkho", Dailes teātris)

"Spēlmaņu nakts" žūrijas vadītāja Edīte Tišheizere par nominantiem
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

Žūrijas vadītāja Edīte Tišheizere teic: "Runājot par tendencēm, kā vienmēr, sezona bija ļoti raiba. Bija ļoti noteiktas virsotnes, kas, manuprāt, ļoti būtiski pabīdīja teātri tālāk. Bija zināmā mērā līderu maiņa. Un man ir patiešām prieks, ka jau vairākus gadus patiešām nozīmīgas nominācijas saņem arī tie teātri, kas strādā ārpus Rīgas un arī kas tikai tagad ienāk šajā apritē."

Latvijas Teātra darbinieku savienības valde apstiprinājusi arī jauno "Spēlmaņu nakts" žūrijas komisiju 2022./2023. gada sezonai, kura jau sākusi darbu:

  • Teātra kritiķis – Toms Čevers (žūrijas komisijas priekšsēdētājs);
  • Teātra kritiķe un Latvijas Televīzijas kultūras žurnāliste – Henrieta Verhoustinska;
  • Teātra kritiķis un laikraksta "Diena" žurnālists – Atis Rozentāls;
  • Teātra kritiķe – Kitija Balcare;
  • Teātra kritiķe un interneta žurnāla "Satori" redaktore – Anna Andersone;
  • Aktrise – Dace Bonāte;
  • Režisore, skatuves mākslas pasniedzēja Latvijas Kultūras akadēmijā – Māra Ķimele

Gada balvu teātrī "Spēlmaņu nakts" finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija, organizē Latvijas Teātra darbinieku savienība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti