Kultūras ziņas

Līnijas uz zemes un debesīs Rīgas Mākslas telpā

Kultūras ziņas

Valmieras teātris noslēdz sezonu

Nosauc „Spēlmaņu nakts 2014" balvas nominantus

Paziņoti «Spēlmaņu nakts 2014» nominanti

17.jūnijā Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejā preses konferencē tika nosaukti Latvijas profesionālo teātru balvas "Spēlmaņu nakts 2014" nominanti 17 kategorijās.

Sezonas jauniestudējumus noskatījās, izvērtēja un nominantus izvirzīja žūrijas komisija piecu cilvēku sastāvā: teātra kritiķe Līvija Dūmiņa, laikraksta "Diena" žurnālists un teātra kritiķis Atis Rozentāls, teātra kritiķe Zane Radzobe, teātra kritiķis Normunds Akots un teātra kritiķe, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Līga Ulberte.

Šīs sezonas galvenās izmaiņas ir  kategorijā "Gada nozīmīgākie iestudējumi", kurā pirmo reizi ir atsevišķi izdalītas sezonas labākās lielās un mazās formas izrādes, kā arī labākās izrādes bērniem vai pusaudžiem un gada sasniegumi laikmetīgajā dejā.

"Šāds princips ir arī Krievijas teātru lielajā skatē "Zelta maska", un, kā mums šķita, šis princips ir visnotaļ pamatots, jo tas vairāk liek vērtēt izrādes nevis pēc saturiskajiem kritērijiem, bet pēc formas kritērijiem. Tātad vairāk vērtēt teātra valodu, izteiksmes līdzekļus, kādi ir izrādēs izmantoti. Uzreiz gribu teikt, ka tas nekādā ziņā nenozīmē, ka viena no šīm nominācijām būtu vērtīgāka vai nevērtīgāka par otru. Tās ir līdzvērtīgas. Un tieši tādēļ šī izmaiņa ir radusies, lai nebūtu jākonkurē mazas formas izrādei ar lielformāta darbu. Ja izmantojam literatūras loģiku, lai nebūtu, piemēram, jākonkurē novelei ar romānu," norāda "Spēlmaņu nakts" žūrijas komisijas priekšsēdētāja Līga Ulberte.

Spēlmaņu nakts kategoriju saraksts šogad ir papildināts arī ar atsevišķu kategoriju, kas izceļ sezonas spilgtākos veikumus dramaturģija, proti "Gada sasniegums oriģināldramaturģijā (teksts, luga, scenārijs)". Pretendenti šajā kategorijā tika atlasīti sadarbībā ar Latvijas Dramaturgu ģildi.

Kategorijā "Gada sasniegums baleta mākslā" nominantus izvirza Latvijas Profesionālā baleta asociācija, savukārt kategorijā "Gada sasniegums laikmetīgajā dejā" nominantus izvirza  Latvijas Profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija.

2013./2014.gada sezonas "Spēlmaņu nakts" balvai izvirzītās nominācijas

Nozīmīgākie iestudējumi

1. Gada lielās formas izrāde:

"Izraidītie" Dailes teātrī, režisors Oskars Koršunovs;
"Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Vladislavs Nastavševs;
"Piafa" Liepājas teātrī, režisore Laura Groza-Ķibere;
"Sasodītais sarkanais mēness" Liepājas teātrī, režisors Dž.Dž. Džilindžers;
"Vasarnieki" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, režisors Elmārs Seņkovs.

"Izraidītie" (foto: Jānis Deinats)

2. Gada mazās formas izrāde:

"Dukši" Jaunajā Rīgas teātrī, režisors Gatis Šmits;
"Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Elmārs Seņkovs;
"Lūša stunda" Valmieras Drāmas teātrī, režisors Mārtiņš Eihe;
"Titāniks" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Regnārs Vaivars;
"Ziema zem galda" Valmieras Drāmas teātrī, režisors Ģirts Ēcis.

"Dukši" (foto: Jānis Deinats)

3. Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem:

"Baltā grāmata" teātrī "Dirty Deal Teatro", režisore Inga Tropa;
"Kas par traku, tas par traku..." Ditas Balčus teātrī, režisore Dita Balčus;
"Tikai nesaki nevienam..." Goda teātrī, režisors Leons Leščinskis;
"Viss ir viņa" Daugavpils teātrī, režisors Georgijs Surkovs;
"Ziemas māja", režisori Mārtiņš Eihe un Krista Burāne (radošā apvienība "Nomadi").

"Ziemas māja" (foto: Krista Burāne)

4. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā:

"Ārā", horeogrāfe Olga Žitluhina;
"Cik tuvu?", horeogrāfe Elīna Breice, Ģertrūdes ielas teātrī;
"Dunkani - dīvaiņi vai pravieši?", apvienība "Dejas anatomija" un Inta Balode;
"Saules taka", horeogrāfe Olga Žitluhina;
"Solo piecpadsmit", horeogrāfi: Katrīna Albuže, Nadežda Beļajeva, Evita Birule, Dmitrijs Gaitjukevičs, Ramona Galkina, Liene Grava, Elena Jacinta, Lilija Lipora, Līga Liberte-Lasmane, Elīna Lutce, Valērijs Oļehno, Sintija Siliņa, Guntis Spridzāns un Eva Vancāne.

"Solo piecpadsmit" (publicitātes foto)

Labākie individuālie sniegumi

1. Gada režisors:

Laura Groza-Ķibere, "Piafa" Liepājas teātrī;
Oskars Koršunovs, "Izraidītie" Dailes teātrī;
Vladislavs Nastavševs, "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Elmārs Seņkovs, "Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī un "Vasarnieki" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;
Regnārs Vaivars, "Titāniks" Latvijas Nacionālajā teātrī, "Vecpuiši un vecmeitas" Dailes teātrī un "[email protected]" Valmieras Drāmas teātrī.

"Piafa" (publicitātes foto)

2. Gada aktrise:

Marija Bērziņa, Mollija izrādē "Molija saka jā!" un Šneidera jaunkundze izrādē "Kabarē" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Agnese Jēkabsone, Edīte Piafa izrādē "Piafa" Liepājas teātrī;
Elita Kļaviņa, Blanša Dibuā izrādē "Ilgu tramvajs" Jaunajā Rīgas teātrī;
Sandra Kļaviņa, Ļoļečka Carevska izrādē "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Lāsma Kugrēna, Helēna Alvinga izrādē "Spoki", Lenija Rīfenštāle izrādē "Marlenī"  un Neita izrādē "Truša alā" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Elita Kļaviņa izrādē "Ilgu tramvajs" (foto: Jānis Deinats)

3. Gada aktieris:

Dainis Grūbe, Bens izrādē "Izraidītie" un Song Lilinga izrādē "M. Butterfly" Dailes teātrī;
Andris Keišs, Stenlijs Kovaļskis izrādē "Ilgu tramvajs" un Dmitrijs Lavrentjevs izrādē "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Ģirts Krūmiņš, Jānis izrādē "Dukši" Jaunajā Rīgas teātrī;
Andis Strods, Askolds izrādē "Dukši" Jaunajā Rīgas teātrī un Miķelis Pankoks Starptautiskā jaunā teātra festivāla "Homo Novus" izrādē "Galdnieks un klusums", producents Latvijas Jaunā teātra institūts
Juris Žagars, Bens izrādē "Izraidītie", Džeks izrādē "Slazdā" un Renē Galimārs izrādē "M. Butterfly" Dailes teātrī.

Ģirts Krūmiņš izrādē "Dukši" (foto: Jānis Deinats)

4. Gada aktrise otrā plāna lomā:

Anete Berķe, Katja izrādē "Pieci vakari" un Anna Bālike izrādē "Sasodītais sarkanais mēness" Liepājas teātrī;
Baiba Broka, Inga izrādē "Dukši" un Poļina izrādē "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Jekaterina Frolova, Jūlija Filipovna izrādē "Vasarnieki" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;
Astrīda Kairiša, lomas izrādē "Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Ināra Slucka, lomas izrādē "Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Astrīda Kairiša izrādē "Ezeriņš" (publicitātes foto)

5. Gada aktieris otrā plāna lomā:

Gints Andžāns, Edijs izrādē "Izraidītie", Laimis izrādē "Prezentācija" un Filips izrādē "Šeipings" Dailes teātrī;
Lauris Dzelzītis, Vandals izrādē "Izraidītie" Dailes teātrī;
Pēteris Gaudiņš, Džims izrādē "Slazdā" Dailes teātrī;
Normunds Laizāns, lomas izrādē "Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Edgars Ozoliņš, Slaviks izrādē "Pieci vakari" Liepājas teātrī.

Gints Andžāns (no labās) izrādē "Izraidītie" (foto: Jānis Deinats)

6. Gada debija vai jaunais skatuves mākslinieks:

Miroslavs Blakunovs, Kostja izrādē "Viss ir viņa" Daugavpils teātrī;
Evija Pintāne, debija scenogrāfijā izrādē "Provinces anekdotes" Valmieras Drāmas teātrī;
Intars Rešetins, debija režijā izrādē "Nakts vēl nav galā" Dailes teātrī;
Georgijs Surkovs, režija izrādē "Viss ir viņa" Daugavpils teātrī;
Kaspars Zāle, Jurijs Živago izrādē "Doktors Živago" Valmieras Drāmas teātrī.

Kaspars Zāle (centrā) izrādē "Doktors Živago" (publicitātes attēls)

7. Gada scenogrāfs:

Kristians Brekte, "Sasodītais sarkanais mēness" Liepājas teātrī;
Reinis Dzudzilo, "Vasarnieki" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;
Gints Gabrāns, laikmetīgās dejas izrādē "Ārā";
Monika Pormale, "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Mārtiņš Vilkārsis, "Doktors Živago" Valmieras Drāmas teātrī, "Piafa" Liepājas teātrī un "M. Butterfly" Dailes teātrī.

"Peldošie - ceļojošie" (foto: Ansis Starks)

8. Gada gaismu vai video mākslinieks:

Mārtiņš Feldmanis, gaismas izrādē "Piafa" Liepājas teātrī;
Lauris Johansons, gaismas izrādē "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Igors Kapustins, gaismas izrādē "...bagātā kundze…" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Katrīna Neiburga, video izrādē "Stum, stum" Jaunajā Rīgas teātrī;
Oskars Pauliņš, gaismas izrādē "Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī.

"Stum stum" (foto: Ansis Starks)

9. Gada kostīmu vai grima mākslinieks:

Krista Dzudzilo, kostīmi izrādē "Vasarnieki" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī;
Maija Gundare, grims izrādē "Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Monika Pormale, kostīmi izrādē "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Ilze Vītoliņa, kostīmi izrādē "M. Butterfly" Dailes teātrī un "Sasodītais sarkanais mēness" Liepājas teātrī;
Valentīna Začiņajeva, kostīmi izrādē "Pusaudzis" un "Divi džentlmeņi no Veronas" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

"M. Butterfly" (foto: Gunārs Janaitis)

10. Gada kustību mākslinieks:

Vesta Grabštaite, "Izraidītie" Dailes teātrī;
Liene Grava, "Piafa" un "Sasodītais sarkanais mēness" Liepājas teātrī;
Inga Raudinga, "Pavasara atmoda" Liepājas teātrī un "Kabarē" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Inga Krasovska, "Šeipings" un "M. Butterfly" Dailes teātrī;
Izrādes "Heavy metal" radošā grupa Ģertrūdes ielas teātrī.

"Kabarē" (foto: Gunārs Janaitis)

11. Gada sasniegums baleta mākslā:

Zigmārs Kirilko, lomas izrādēs "Bajadēra" un "Gulbju ezers" Latvijas Nacionālajā operā;
Sergejs Neikšins, lomas izrādēs "Gulbju ezers", "Bajadēra", "Žizele" un "Trīs tikšanās" Latvijas Nacionālajā operā;
Artūrs Sokolovs, lomas izrādēs "Bajadēra" un "Trīs tikšanās" Latvijas Nacionālajā operā;
Ringolds Žigis, lomas izrādēs "Otello", "Anna Kareņina" un "Bahčisarajas strūklaka" Latvijas Nacionālajā operā.

"Trīs tikšanās" (foto: Andris Tone)

12. Gada mūzikas autors:

Goran Gora, "Ričards III" Dailes teātrī;
Mārcis Judzis un Sauļus Prūsaitis, "Izraidītie" Dailes teātrī;
Edgars Mākens, "Vasarnieki" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī, "Sarkangalvīte un vilks" un "Ezeriņš" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Vladislavs Nastavševs, "Peldošie - ceļojošie" Jaunajā Rīgas teātrī;
Jēkabs Nīmanis, "Ziema zem galda" Valmieras Drāmas teātrī.

"Ziema zem galda" (publicitātes foto)

13. Gada sasniegums oriģināldramaturģijā:

Jānis Balodis, "Pieaugušie" Latvijas Nacionālajā teātrī;
Agnese Rutkēviča, "Dukši" Jaunajā Rīgas teātrī;
Ģirts Šolis, "Dienas varonis" teātrī "Dirty Deal Teatro";
Sergejs Timofejevs, "Mihails un Mihails spēlē šahu" Latvijas Nacionālajā operā;
Regnārs Vaivars, "Titāniks" Latvijas Nacionālajā teātrī.

"Mihails un Mihails spēlē šahu" (foto: Juris Ross)

Balvu pasniegšana kā allaž notiks svinīgā ceremonijā Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā 23.novembrī.

 

Saistītie raksti
0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Populārākie
Interesanti