Rīta Panorāma

„Pasaka par tukšo telpu” – vienīgā Latvijas filma Riga IFF konkursā

Rīta Panorāma

Mobings skolā. Kā atpazīt un risināt?

Intervija ar Nacionālā teātra direktoru Ojāru Rubeni

Ojārs Rubenis: Mums ir svarīgi domāt par vertikāli

Latvijas Nacionālais teātris 14.septembrī  atklāj savu 99. sezonu ar Ingas Ābeles romāna “Klūgu mūks” dramatizējumu Indras Rogas režijā. Mums ir svarīgi domāt par vertikāli, saistībā ar iestudējumu intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" saka Nacionālā teātra direktors Ojārs Rubenis.

Rubenis vērtē Ingas Ābeles romānu “Klūgu mūks” kā vienu no simtgades "visjaudīgākajiem" romāniem.

"Gan šis romāns, gan šī izrāde, manuprāt, ir par vertikāli. Man šķiet, ka mums ārkārtīgi svarīgi šajā laikā ir domāt par vertikāli, nevis par horizontāli, kur mēs ēdam, braucam, darām visādas lietas," uzsver Rubenis, atzīmējot, ka režisores Rogas paveiktais ir patiesi vērā ņemams.

Jau vēstīts, ka pēc ilgāka laika Nacionālā teātris atkal piedzīvos vērienīgu iestudējumu - uz skatuves būs gandrīz viss Nacionālā teātra aktieru ansamblis,  57 lomas izspēlēs 31 aktieris.

Režisores Indras Rogas redzējumā „Klūgu mūks” runā par mūsu tautas raksturu, par nepieciešamību lūkoties debesīs un spēju sapņot, jo arī visneprātīgākie sapņi piepildās. Pat ja mūžs ir par īsu, lai pats sapņotājs to pieredzētu. Un tā arī ir dzīves jēga. „Ticēt un darīt – tas ir viss! Pieņemt, izturēt un nekrist izmisumā.”

2014. gadā, kad iznāca Ingas Ābeles „Klūgu mūks” tas satricināja divu grupu cilvēkus līdz sirds dziļumiem. Vieni no tiem bija Latgales puses ļaudis un viņu novadnieki visās Latvijas malās, otri – labas literatūras cienītāji. Pirmie atzina, ka stāsts par izcilo Latgales vīru – mācītāju un literātu Franci Trasunu un tikpat ievērojamo lidotāju Jāzepu Baško uzceļ pieminekli Latgalei, atklāj tās sirdi un izskaidro novada fenomenu. Nav jābūt latgalietim, lai atzītu, ka tieši no turienes nāk sirsnīgākie, atvērtākie un patriotiskākie cilvēki. Cilvēki, kuri tic Dievam. Otrie sajūsminājās par rakstnieces valodas krāšņumu, uzburto poētisko Latgales ainavu un dziļi sajustajiem cilvēkiem viņu robežsituācijās – piedzimstot, mīlot un nomirstot.

Līdzās citām romāna un arī izrādes vērtībām būs iespēja atcerēties vai no jauna iepazīt Latvijas vēsturē nozīmīgas personības – teologu, politiķi Franci Trasūnu un lidotāju Jezupu Baško..

Lomās: Kārlis Reijers, Gundars Grasbergs, Agnese Cīrule, Maija Doveika, Sanita Pušpure, Ilze Rudolfa, Liene Sebre, Evija Skulte, Jānis Āmanis, Ainārs Ančevskis, Kaspars Aniņš, Uldis Anže, Mārtiņš Brūveris, Raimonds Celms, Mārtiņš Egliens, Ģirts Jakovļevs, Ivars Kļavinskis, Normunds Laizāns, Juris Lisners, Ģirts Liuziniks, Ivars Puga, Uldis Siliņš, Jānis Skanis, Jurģis Spulenieks, Igors Šelegovskis, Jānis Vimba, Madara Bore, Alise Danovska, Laura Siliņa, Kristaps Ķeselis.

Pētera Vaska mūzika, scenogrāfs Gints Sippo, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, horeogrāfe Inga Raudinga, gaismu mākslinieks Oskars Pauliņš, režisores asistents Jānis Vimba.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt