Panorāma

Eksperti: Latgale nav vienīgais Latvijas rūpju bērns

Panorāma

Traģēdijas cēlonis - depresija?

Nosaukti «Spēlmaņu nakts» nominanti

Nosaukti «Spēlmaņu nakts» nominanti

Uz «Spēlmaņu nakts» balvu kategorijā „Gada izrāde” pretendē Latvijas Nacionālā teātra „Vecene” (režisors Vladislavs Nastavševs) un „Zudušo laiku citējot" (Ināra Slucka), Dailes teātra „Oņegins” (Dž.Dž.Džilindžers) un „Finita la comedia!” (Aleksandrs Morfovs), kā arī Liepājas teātra „Stavangera” (Konstantīns Bogomolovs).

 

 

Aizvadītajā sezonā žūrija noskatījās vairāk kā 125 jauniestudējumus Latvijas profesionālajos valsts, pašvaldību un neatkarīgajos teātros un lēmusi izvirzīt sekojošus nominantus 2012./2013. gada sezonas Teātra balvas “Spēlmaņu nakts” nominācijās:

1. Gada teātra izrāde

"Vecene" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Vladislavs Nastavševs.
"Zudušo laiku citējot" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisore Ināra Slucka.
"Oņegins" Dailes teātrī, režisors Dž. Dž. Džilindžers.
"Finita la comedia!" Dailes teātrī, režisors Aleksandrs Morfovs.
"Stavangera" (Pulp people) Liepājas teātrī, režisors Konstantīns Bogomolovs.

2. Gada latviešu autora darba iestudējums

"Klaidoņa lūgšana" Valmieras Drāmas teātrī, režisors Varis Brasla.
"Raudupiete" Valmieras Drāmas teātrī, režisors Elmārs Seņkovs.
"Piemiņas diena" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Mihails Gruzdovs.
"Meitenes" Latvijas Nacionālajā teātrī, režisors Elmārs Seņkovs.
"Nacionālais attīstības plāns" Dirty Deal Teatro, režisors Valters Sīlis.

3. Gada izrāde bērniem vai jauniešiem

"Divas Lotiņas" Latvijas Leļļu teātrī, režisors Ģirts Šolis.
"Mazais princis" Mihaila Čehova Rīgu Krievu teātrī, režisors Ruslans Kudašovs.
"Trakulīte sandalīte" Latvijas Leļļu teātrī, režisore Vija Blūzma.
"Minga rēgi" Teātrī TT, režisors Lauris Gundars.

4. Gada režisors

Konstantīns Bogomolovs – "Stavangera" (Pulp People) Liepājas teātrī.
Jevgeņijs Arjē – "Jakišs un Pupče" Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.
Elmārs Seņkovs – "Meitenes" Latvijas Nacionālajā teātrī un "Raudupiete" Valmieras Drāmas teātrī.
Aleksandrs Morfovs – "Finita la comedia!" Dailes teātrī.
Ināra Slucka – "Zudušo laiku citējot" Latvijas Nacionālajā teātrī.

5. Gada aktrise

Ieva Segliņa – Tatjana izrādē "Oņegins" un Hārpere Ameitija Pita izrādē "Eņģeļi Amerikā" Dailes teātrī.
Elīna Vāne – Raudupiete izrādē "Raudupiete" un Estere izrādē "Klaidoņa lūgšana" Valmieras Drāmas teātrī.
Sandra Zvīgule – Laura izrādē "Tēvs" Jaunajā Rīgas teātrī.
Kristīne Nevarauska – Salome izrādē "Salome" un Skārleta O’Hāra izrādē "Vējiem līdzi" Dailes teātrī.
Lolita Cauka – Indrānu māte izrādē "Indrāni" Latvijas Nacionālajā teātrī.

6. Gada aktieris

Artūrs Skrastiņš – Semjons Semjonovičs Podsekaļņikovs izrādē "Finita la comedia!" Dailes teātrī.
Uldis Anže – Indreks Pāss izrādē "Zeme un mīlestība" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Ivars Puga – Fjodors Mihailovičs Dostojevskis izrādē "Rudens Pēterburgā" un Saša izrādē "Piemiņas diena" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Mārtiņš Meiers – Arturs Skuja izrādē "Klaidoņa lūgšana" Valmieras Drāmas teātrī.
Imants Strads – Semjonovičs Remōnt-Zoss izrādē "Zojkina kvartira" un Filipo Fanti izrādē "Aprēķina laulības" Valmieras Drāmas teātrī.

7. Gada aktrise otrā plāna lomā

Lidija Pupure – Serafima Iļjiņična izrādē "Finita la comedia!" Dailes teātrī.
Māra Mennika – Jeļena izrādē "Mežainis" Valmieras Drāmas teātrī.
Daiga Gaismiņa – Ieva izrādē "Indrāni" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Ilze Rudolfa – Sveta izrādē "Piemiņas diena" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Ilze Ķuzule-Skrastiņa – Olga izrādē "Oņegins" Dailes teātrī.

8. Gada aktieris otrā plāna lomā

Harijs Spanovskis – Rojs M. Kons/ Praiors 2 izrādē "Eņģeļi Amerikā" Dailes teātrī.
Kaspars Dumburs – loma izrādē "Vecene" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Andris Keišs – Pēteris Stokmanis izrādē "Tautas ienaidnieks" Jaunajā Rīgas teātrī.
Artis Robežnieks – Vladimirs Ļenskis izrādē "Oņegins" Dailes teātrī.
Ivars Auziņš – Džozefs Porters Pits/ Praiors 1/ Eskimoss izrādē "Eņģeļi Amerikā" Dailes teātrī.

9. Gada debija skatuves mākslā

Konstantīns Zaics – Smuts izrādē "Vosorys saulgrīžu burvesteibys" Daugavpils teātrī.
Marija Linarte – Matrjena izrādē "Rudens Pēterburgā" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Ance Strazda – Matrjena izrādē "Rudens Pēterburgā" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Jolanta Znotiņa – Keita izrādē "Sabojātie" Dailes teātrī.

10. Gada jaunais skatuves mākslinieks

Zane Dombrovska – Agnese izrādē "Zudušo laiku citējot" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Dārta Daneviča – Marija Lukjanovna izrādē "Finita la comedia!" Dailes teātrī.
Jurģis Spulenieks – Edžiņš izrādē "Indrāni" Latvijas Nacionālajā teātrī un lomas izrādē "Minga rēgi" Teātrī TT.
Rolands Beķeris – Jukums izrādē "Minhauzena precības" Liepājas teātrī.
Kristaps Ķeselis – lomas izrādē "Minga rēgi" Teātrī TT.

11. Gada scenogrāfs

Reinis Dzudzilo – "Raudupiete" Valmieras Drāmas teātrī.
Mārtiņš Vilkārsis – "Finita la comedia!" Dailes teātrī, "Zojkina kvartira" un "Klaidoņa lūgšana" Valmieras Drāmas teātrī.
Aigars Ozoliņš – "Venēcijas tirgotājs" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Kristīne Abika – "Rudens Pēterburgā" un "Zudušo laiku citējot" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Andris Freibergs – "Zeme un mīlestība" Latvijas Nacionālajā teātrī.

12. Gada kostīmu mākslinieks

Ilze Vītoliņa – lelles izrādēs "Ronja – laupītāja meita" Latvijas Leļļu teātrī, kostīmi izrādēm "Finita la comedia!" un "Salome" Dailes teātrī.
Kristīne Abika – "Zudušo laiku citējot" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Anna Heinrihsone – "Zojkina kvartira" Valmieras Drāmas teātrī.
Kristīne Pasternaka – "Zeme un mīlestība" un "Venēcijas tirgotājs" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Liene Rolšteina – "Sieviete, kura nav uzmanības vērta" Latvijas Nacionālajā teātrī un "Minhauzena precības" Liepājas teātrī.

13. Gada kustību mākslinieks

Inga Krasovska – "Lukrēcija Bordžija" Liepājas teātrī, "Finita la comedia!" un "Oņegins" Dailes teātrī.
Elīna Lutce – "Eņģeļi Amerikā" Dailes teātrī.
Irina Saveļjeva – "Vosorys saulgrīžu burvesteibys" Daugavpils teātrī.
Valērijs Olehno – "Rudens Pēterburgā" Latvijas Nacionālajā teātrī.

14. Gada sasniegums baleta mākslā

*Pretendentus nominācijā izvirza Latvijas Nacionālā opera un Latvijas Profesionālā Baleta asociācija.

Baiba Kokina – lomas izrādēs "Apburtā princese", "Riekstkodis", "Mesija", "5 Tango" Latvijas Nacionālajā operā.
Andris Pudāns – Jago baleta izrādē "Otello" Latvijas Nacionālajā operā.
Alise Prudāne – lomas izrādēs "Gulbju ezers", "Bajadēra", "Otello", "Mesija" Latvijas Nacionālajā operā.
Sabīne Guravska – lomas izrādēs "Gulbju ezers", "Otello", "5 Tango" Latvijas Nacionālajā operā.

15. Gada sasniegums laikmetīgajā dejā

*Pretendentus nominācijā izvirza Latvijas profesionālās mūsdienu dejas horeogrāfu asociācija

"Stundas" – horeogrāfija, izpildījums: Kristīne Vismane, Evita Birule, Eva Vancāne, Dirty Deal Teatro.
"Pietiekami labs" – ideja un režija: Andrejs Jarovojs, horeogrāfija: Kristīne Vismane, spēlē: Kristīne Vismane un Katrīna Albuže, Ģertrūdes ielas teātrī.
"Inside" – horeogrāfs Dmitrijs Gaitjukevičs, dejotāji: Aivars Gailums, Elīna Breice, Ģirts Bisenieks, Liene Grava, Aldis Liepiņš, Ivars Broničs, Latvijas Nacionālajā teātrī.

16. Gada mūzikas autors

Kārlis Lācis – "Oņegins" Dailes teātrī.
Aleksejs Peguševs – "Antigone" Dailes teātrī.
Goran Gora – "Raudupiete" Valmieras Drāmas teātrī.
Kārlis Auzāns – "Mēdeja" Teātris Dailes teātrī.
Laima Jansone – "3/4 ūdens" Ģertrūdes ielas teātrī.

17. Gada gaismu un video mākslinieks

Gaismu mākslinieki:

Igors Kapustins – "Finita la comedia!" un "Oņegins" Dailes teātrī, "Zeme un mīlestība" Latvijas Nacionālajā teātrī.
Lauris Johansons – "Pirmie aplausi" Jaunajā Rīgas teātrī.
Lienīte Slišāne – "Zudušo laiku citējot" un "Rudens Pēterburgā" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Video mākslinieki:

Artis Dzērve – "Oņegins" Dailes teātrī.
Uldis Jancis, Aleksandrs Grebņevs un Linda Ģībiete – "Zudušo laiku citējot" Latvijas Nacionālajā teātrī.

Nominantu nosaukšanas pasākumā tika sniegta informācija arī par Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) un Latvijas Dramaturgu ģildes rīkotu lugu konkursu, kurā dramaturgi tiek aicināti radīt lugas, kas paredzētas bērnu un jauniešu auditorijai. Trīs labāko lugu autori iegūs naudas balvas lugas iestudēšanai kādā no Latvijas teātriem. Konkurss norisināsies no 19. jūnija līdz 31. oktobrim, tas tiek finansēts no Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) mērķprogrammas „Nacionālās identitātes veicināšana” un tā mērķis ir veicināt jaunu, kvalitatīvu bērnu un jauniešu izrāžu tapšanu Latvijas teātros.

Nominanti trešdien nosaukti kopumā 17 kategorijās. To vidū viena jauna kategorija - labākais gaismu un videomākslinieks.

Šogad „Spēlmaņu nakts” žūrijā ir LTV raidījuma „100g kultūras” vadītājs un "Neatkarīgās Rīta Avīzes" kultūras nodaļas redaktors Arno Jundze, žurnāla „Ir” izpildredaktore Dace Smildziņa, teātra režisore, pedagoģe Anita Sproģe, teātra kritiķe Henrieta Verhoustinska, režisors un kustību konsultants Modris Tenisons, teātra zinātniece Maija Svarinska, teātra un dejas kritiķe Dita Eglīte, teātra kritiķe Līvija Dūmiņa un teātra zinātniece, žūrijas komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Vilkārse.

Aizvadītās teātra sezonas sasniegumi, izrādes un to veidotāji tradicionāli tiek godināti Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, 23. novembrī. Balvu piešķiršana šogad notiks Dailes teātrī.

 

 
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt