Nacionālā baleta repertuārā atgriežas «Bahčisarajas strūklaka»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Uz Latvijas Nacionālā operas un baleta (LNOB) skatuves 12. martā pēc ilgāka pārtraukuma atgriezīsies Borisa Asafjeva balets “Bahčisarajas strūklaka” ar Aivara Leimaņa horeogrāfiju un Ināras Gaujas scenogrāfiju un tērpiem. Pirmizrādi iestudējums piedzīvoja 2008. gadā, medijus informē LNOB pārstāvji.

12. martā galvenās lomas dejos Sabīne Strokša (Marija), Elza Leimane (Zarema), Arturs Sokolovs (hans Girejs), Zigmārs Kirilko (Vaclavs) un Avetiks Karapetjans (Nuralī), bet 25. martā pirmizrāde Marijas lomā būs Jūlijai Brauerei, bet Vaclava lomā – Kristapam Jaunžeikaram, Zaremas lomu interpretēs Baiba Kokina, bet hana Gireja lomā – Raimonds Martinovs. Pie diriģenta pults stāsies Farhads Stade vai Kaspars Ādamsons.

Krievu komponista un pagājušā gadsimta vadošā muzikologa Borisa Asafjeva (1884–1949) balets "Bahčisarajas strūklakair poētisks stāsts par dažādām mīlestības "sejām“ – kaisli, greizsirdību, nežēlību un maigumu.

Hans Girejs remdē sāpes, lūkodamies Asaru strūklakā, kura ūdens čaloņa aizved viņu pagātnē, un jūtas atkal kļūst dzīvas... Poļu meitene Marija iekvēlina Krimas hana Gireja sirdi, karstasinīgais tatārs sagūsta Mariju un atved sev līdzi uz harēmu, bet harēma favorīte Zarema greizsirdības lēkmē uzbrūk un notiek traģēdija.

Aleksandra Puškina poēmas iedvesmotais balets “Bahčisarajas strūklaka” pirmo reizi uzvests 1934. gadā Marijas (tolaik – Kirova) teātrī Sanktpēterburgā, daudz iestudēts gan Padomju sSvienībā, gan citviet pasaulē. Latvijā “Bahčisarajas strūklaka” pirmo reizi iestudēta 1940. gadā.

“Borisa Asafjeva “Bahčisarajas strūklaka”, manuprāt, ir viens no skaistākajiem baletiem.

Tā spraigais sižets ļauj radoši izvērsties horeogrāfam un, tā kā mūsu dzīves ritms ir daudz straujāks un šodien tiek uzstādītas citas prasības, iestudēt šo baletu bija īsts izaicinājums –

kā to padarīt interesantu un saistošu mūsdienu skatītājam, saglabājot klasisko bāzi un nepārnesot notikumus citā laikā un telpā. Tādēļ, salīdzinot ar vēsturisko iestudējumu, horeogrāfija tika radīta pilnīgi no jauna. Uz skatuves ir gan dejas ar poļu un austrumu kultūras elementiem, gan enerģiskas un temperamentīgas vīriešu dejas, tāpat arī laikmetīgās plastikas iezīmes, tomēr saglabājot klasiskajā tradīcijā balstītu pamatu. Šis ir stāsts par mūžīgām vērtībām – dzīvi un nāvi, mīlestību un greizsirdību, kas vienmēr bijušas un būs,” stāsta horeogrāfs Aivars Leimanis.

Baletu “Bahčisarajas strūklaka” šosezon varēs noskatīties arī 8. aprīlī un 3. maijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti