Līgums starp dejotāju, skatuvi un skatītāju. Kā tapa laikmetīgās dejas izrāde «Drosmes projekts»

Horeogrāfes Evas Krūmiņas sākotnējā iecere laikmetīgās dejas izrādei "Drosmes projekts" paredzēja, ka dejotāji izrādes laikā vairākkārt izpilda vienu un to pašu kombināciju. Tā nemainās, mainās tikai apstākļi, kuriem jāiziet cauri, pildot šo kombināciju. "Gribēju pētīt, kā mainās dejotāju savstarpējās attiecības, šos šķēršļus pārvarot izrādes laikā, un kā mainās skatītāju un dejotāju attiecības, un kā mainās skatītāju uztvere," skaidro horeogrāfe.

Video sižets vēsta par horeogrāfes Evas Krūmiņas gara darbu, laikmetīgās dejas izrādi "Drosmes projekts". Tā savu pirmizrādi piedzīvoja 2020. gada jūnijā "Dirty Deal Teatro". 

Inga Surgunte neilgi pēc izrādes "Drosmes projekts" noskatīšanās savā recenzijā  "Līgumi un dīli uz skatuves un ap to" portālam "Dance.lv" piedāvājusi šādu izrādes aprakstu, kas, radošās komandas ieskatā, izrādi ataino precīzi: "Tā ir izrāde par Līgumu starp Skatītāju un Izpildītāju jeb Skatuves mākslinieku, uz kura priekšnesumu Skatītājs ir nopircis biļeti. Noskaties to un atbildi pats sev uz trim jautājumiem: ko tu patiesībā-patiesībā vēlies saņemt no mākslinieka? Ko un cik daudz esi gatavs dot pretī (neskaitot biļeti)? Kā šī izrādes pieredze izmainīja tevi kā Skatītāju? Tā ir izrāde par Izpildītāja jeb Skatuves mākslinieka Līgumu ar Skatuvi. Tu apjautīsi, cik sarežģīti ir jautājumi viņu starpā."

"Drosmes projekts"

Izrādes radošo komandu veido tās idejas autore Eva Krūmiņa, skaņu māsklinieks Mārtiņš Kalniņš, scenogrāfe Paulīne Kalniņa un izpildītāji: Elīna Gediņa (Lutce), Egija Abaroviča, Ģirts Bisenieks.

Intervijā redzami fragmenti no izrādes "Drosmes projekts" ģenerālmēģinājuma.

Par Laikmetīgās dejas dzīvo arhīvu

Video sižets par izrādi "Drosmes projekts" ir daļa no notikumu sērijas "Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs", kas ir trīs nevalstisku organizāciju – Latvijas Dejas informācijas centra, "Tuvumu" un Horeogrāfu asociācijas – laikmetīgās dejas mākslas kopprojekts.

Pēdējo gadu attīstība laikmetīgās dejas nozarē parāda, cik daudz gan nozares profesionāļiem, gan skatītājiem dod plašāka iepazīšanās ar to, ko dejas māksla spēj piedāvāt. Projekts "Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs" atklāj un sniedz ieskatu par Latvijas laikmetīgās dejas personībām, dejas daudzveidību. Horeogrāfi runā par tapušām laikmetīgās dejas izrādēm un savu māksliniecisko praksi.

Kopumā projekts sniedz iespēju 20 aktīvākajiem laikmetīgās dejas mākslas profesionāļiem reflektēt par savu radošo darbību. To vidū ir Olga Žitluhina, Laura Stašāne, Inta Blode, Agnese Bordjukova, Dmitrijs Gaitjukevičs, Kristīne Brīniņa, Eva Krūmiņa, Krišjānis Sants, Ieva Gaurilčikaite-Sants, Elīna Gediņa, Rūdolfs Gediņš, Agate Bankava, Anna Novikova, Rūta Pūce, Jana Jacuka, Alise Madara Bokaldere un citi.

Video sižeti pieejami ik nedēļu sabiedrisko mediju portālā Lsm.lv un televīzijas kanālā "ReTv".

Apkopotā veidā video intervijas, kā arī atsevišķu izrāžu pilnus ierakstus var atrast Latvijas Dejas informācijas centra mājaslapā.

Video sižetu režisore ir Kristīne Vītola, operatori – Raivo Karro, Uldis Ķikāns un Mikus Austers. Projekta vizuālo identitāti veidojusi Kristīne Daukšte.

Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs top ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "KultūrElpa" atbalstu.

Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt