Kultūras ziņas

Dž. Verdi «Makbets» un ļaunuma vara

Kultūras ziņas

Šovakar Pasniegs balvu «Kilograms kultūras»

Uz Liepājas teātra skatuves kāpj «Ziloņcilvēks»

Liepājas teātrī pirmizrāde cilvēka drāmai «Ziloņcilvēks»

Piektdien, 26. februārī, Liepājas teātrī pirmizrādi piedzīvos amerikāņu dramaturga Bernarda Pomeransa lugas “Ziloņcilvēks” iestudējums Lauras Grozas-Ķiberes režijā. Šajā cilvēka drāmā, kā iestudējumu žanriski apzīmējusi pati režisore, galvenā – Džona Merika loma uzticēta aktierim Egonam Dombrovskim.

Ziloņcilvēks – tā apkārtējie iesaukuši Džonu Meriku viņa kroplā, iedzimtās slimības deformētā ķermeņa dēļ. Meriks pelna iztiku savai eksistencei, ļaujot izrādīt sevi pūlim, kas maksā par iespēju ieraudzīt šo dīvaino radījumu. Kad viņu – pamestu un bezpalīdzīgu – atrod Londonas ārsts Frederiks Trīvss (Edgars Ozoliņš) un ļauj viņam uzturēties savā klīnikā, aiz deformētās ārienes atklājas talantīgs cilvēks ar skaistu dvēseli.

Scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis radījuši stilizētu 19.gadsimta vidi, kurā notiek iestudējuma darbība. Īpašu noskaņu rada arī Kārļa Auzāna oriģinālmūzika. Pie iestudējuma tapšanas strādājusi arī horeogrāfe Liene Grava un video mākslinieks Artis Dzērve.

Režisore Laura Groza-Ķibere, kurai šis ir trešais iestudējums Liepājā, atzīst, ka “Liepājas teātrī atgriezties ir patīkami un strādāt šeit ir bauda. Ar aktieru kolektīvu saprotamies no pusvārda – es viņiem uzticos un viņi uzticas man. Mēģinājumu process nebija viegls, bet arī jautrības netrūka – bez tās jau nevar”. Arī iestudējumā līdzās sarežģītām tēmām neiztrūks humora pilnu epizožu.

Ar amerikāņu dramaturga Bernarda Pomeransa lugu “Ziloņcilvēks” režisore turpina uz skatuves risināt sev pēdējā laikā raksturīgās smagās tēmas.

“Arī mana iepriekšējā izrāde “Frankenšteins” bija par to pašu tēmu. Šī izrāde noslēdz manu izrāžu triloģiju. Man liekas, ka pēc šīs izrādes es kaut ko skaistu taisīšu, bet tagad vēl par tiem dzīves atšķirīgajiem cilvēkiem," saka Laura Groza-Ķibere.

Luga ir vairākkārt uzvesta arī Brodvejā, kur Ziloņcilvēka tēlā iejutušies tādi pasaulē zināmi mākslinieki kā Deivids Bovijs un Bredlijs Kūpers. Režisore norāda, ka šo lugu izvēlējusies tieši titullomas atveidotāja Egona Dombrovska dēļ, kurš iestudējumā iztiks bez īpaša grima, fiziskās pataloģijas ilustrējot ar savu ķermeņa valodu. Aktieris atklāj, ka šī loma viņam ir liels izaicinājums, jo tēla fiziski kroplais ķermenis uzliek savus nosacījumus, bet mēģinājuma procesā tā kļuvusi mīļa, jo Džons Meriks ir ārkārtīgi gaišs tēls. “Viņa stāstu noteikti ir vērts izstāstīt skatītājiem,” viņš piebilst.

Izrādē piedalās arī aktieri Inese Kučinska, Anete Berķe, Kaspars Kārkliņš, Mārtiņš Kalita, Rolands Beķeris, Gatis Maliks un Kaspars Gods.

Iestudējumu iespējams noskatīties arī 27. februārī, 8. un 20. martā, 5. un 26. aprīlī. Izrādē skarto tēmu dēļ to neiesaka skatītājiem līdz 14 gadu vecumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti