«Lielajā dzintarā» atklās Liepājas operas simtgadei veltītu izstādi

Sestdien, 29. oktobrī, Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova" atklās izstādi "Liepājas operai – 100", ko veidojis Liepājas muzejs sadarbībā ar SIA "Lielais dzintars" un Liepājas teātri, informēja muzeja pārstāvji.

1922. gada 15. augustā diriģenta Arvīda Pārupa un direktora Ernesta Ekšteina vadībā Liepājas teātra ēkā darbību sāka Liepājas latviešu dramatiskās biedrības atbalstītā Liepājas opera. 22. septembrī ar Šarla Guno operas "Fausts" iestudējumu Viljama Bēkera un Iļjas Risa režijā opera vēra durvis skatītājiem.

Liepājas opera deva iespēju tikt pie vārda jauniem, spējīgiem māksliniekiem, kas vēlāk bieži atgriezās Liepājā un dziedāja izrādēs jau kā nacionālā un pat Eiropas līmeņa solisti. Liepājā vienmēr labprāt viesojušies augsti profesionāli mākslinieki no visas pasaules – solisti, mūziķi, diriģenti. Repertuārā bijušas gan pasaules klasiķu operas, operetes un baleti, gan oriģināldarbi. Liepājas operā savu talantu izkopa izcili scenogrāfi, uz operas skatuves tika izkoptas Latvijas muzikālās un vokālās tradīcijas.

"Gan Liepājas operas pirmsākumos, gan arī mūsdienās operas apmeklējums bija un ir joprojām īpašs notikums, un tās estētiskā rafinētība, kuru ievēro kā skatuves mākslinieki, tā operas apmeklētājs, ir saglabājusies līdz mūsdienām. Opera ir īpašs rituāls, kuram apmeklētājs gatavojas laikus – gādājot greznu ietērpu, īpašus aksesuārus, atvēlot laiku operas apmeklēšanas svētkiem, un visbeidzot ļaujoties augstvērtīgam un profesionālam mākslas priekšnesumam," norādīja muzejā.

Pagājušā gadsimta operas mākslas kā kultūras parādības sajūtu izstādē atklāj vēsturiskie tērpi, jo īpaši Amandas Libertes-Rebānes skatuves ietērps Karmenas lomai, kura repliku pēc Ludolfa Liberta skices veidojusi māksliniece Dzintra Džeriņa, un autentiski skaņu faili, kuros varēs sadzirdēt operdziedātājus Adu Benefeldi, Marisu Vētru, Arturu Priednieku-Kavaru, Ādolfu Kaktiņu un Amandu Liberti-Rebāni. Tāpat, nonākot ekspozīcijā, apmeklētajiem būs iespēja aplūkot dekorāciju metus, skices, nošu partitūras, programmiņas, kā arī tā laika skatuves mākslinieku un operas apmeklētāju aksesuārus.

Izstādes "Liepājas operai – 100" veidotāju mērķis ir radīt tiltu, pa kuru apmeklētāji var no mūsdienu koncertzāles atmosfēras nokļūt pagājušā gadsimta Liepājas operas aizkulisēs, saprast, kā tika veidota izrāde, dzirdēt, kā skanēja publikas iemīļoto solistu balsis, un ieraudzīt, kā izskatās skatuve no aizkulisēm.

Izstādes scenogrāfiju veido mākslinieks Kristians Brekte, koncepciju Dr. art. Vēsma Lēvalde. Tajā izmantoti materiāli no Liepājas muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma, kā arī no Liepājas teātra arhīva.

Izstāde "Liepājas operai – 100" Liepājas koncertzāles "Lielais dzintars" mākslas telpā "Civita Nova" būs aplūkojama līdz 15. janvārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti