Latvijas Nacionālais teātris atklāj jaunu spēles laukumu – e-teātri «Baltais kubs»

28. maijā Latvijas Nacionālais teātris ar e-teātra darbu “X paaudze” Ināras Sluckas režijā atklās jaunu spēles laukumu “Baltais kubs”, medijus informē teātra pārstāvji.

E-teātris ir jauna teātra forma, kas ļauj teātrim ne tikai strādāt ieilgušās ārkārtējās situācijas apstākļos, bet varētu turpināt pastāvēt arī tad, kad teātra darbs atgrieztos ierastajā kārtībā.

"Šis nav pamatdarbības veids, kuru mēs redzam Nacionālajam teātrim. Šis ir izmisuma solis, lai kaut ko darītu un mēģinātu komunicēt ar mūsu skatītājiem," iepazīstinot ar jauno ieceri raidījumā Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo", atzīst Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba.

Taču viņš neizslēdz iespēju, ka nākotnē e-teātris kļūst par papildus iespēju vēl vienā veidā nest teātra domas un sajūtas un apmainīties ar tām ar skatītājiem.

Teātrī skaidro, ka viens no mūsdienu pieprasītākajiem teātra spēles laukumiem ir "black box" ar brīvi transformējamu telpas iekārtojumu, savukārt mākslas pasaulē kā izstāžu zāles forma ir pazīstams “baltais kubs”. Nacionālais teātris kā savas jaunās iestudējumu telpas formu ir izvēlējies šo baltā kuba principu, kurā aktieru spēles telpa ir tukšs, balts kubs un scenogrāfija tiek veidota, ar videoprojekcijām radot papildināto realitāti.

Jaunu ideju meklējumi aizsākušies drīz pēc ārkārtas stāvokļa izsludināšanas valstī, jo kļuva skaidrs, ka tuvākajā nākotnē teātris tradicionālā formā strādāt nevarēs. Taču aktieriem, tāpat kā citiem skatuves māksliniekiem, ir svarīgi saglabāt formu, nezaudēt profesionalitāti, norāda teātrī.

Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba stāsta: “Dzīvs teātris vienmēr ir progresīvs un mainīgs. Kādā formā šodien mums runāt ar skatītāju par būtisko?

Latvijas Nacionālais teātris veido piecas e-teātra izrādes “Baltajā kubā”. Augstas kvalitātes vizualitāte, skaņa un netipiska scenogrāfija. Bet nemainīgs pats svarīgākais – aktieris. Cilvēks ar savām domām, sapņiem un pārliecību.

Protams, ikviens jauniestudējums top, ievērojot sanitāro protokolu.”

28. maijā skatītājiem tiks piedāvāta “X paaudzes” 1. epizode, bet pēc tās – tiešsaistes saruna “Zoom” platformā ar radošo komandu.

Pirmo e-teātra darbu “X paaudze”, kas veidots pēc Duglasa Koplenda tāda paša nosaukuma romāna motīviem, iestudē režisore Ināra Slucka. “X paaudze” būs trīs epizodes, kas skatītājiem tiks piedāvātas dažādos datumos.

Darba pieteikumā teikts: “Trīs trīsdesmitgadnieki nolemj uzspļaut tai dzīvei, kāda tā ir, un izkāpt no vājprātā joņojošās konvencionālās dzīves vilciena. Amerika ir pietiekami liela, lai būtu iespējams izdzīvot bez steigas un, stāstot stāstus...”

Režisore Ināra Slucka stāsta:

“Teātris mums šajā gadījumā piedāvāja skatuvi, kas sastāvēja no baltām plaknēm, uz kurām nekā nav, tika dota pilnīgi brīva vieta radošai izpausmei.

Un Kaspars Zvīgulis bija tas, kurš uzreiz nāca ar ideju par “X paaudzi”. Es izlasīju romānu un piekritu strādāt ar šo materiālu, komandā aicinot pazīstamo videomākslinieku Mārtiņu Dāboliņu.”

 Ināra Slucka atzīst, ka teātrim ir būtiski nepazaudēt kaut vai interaktīvo saiti ar skatītājiem. Neapklust uz laiku. Pašai viņam šāds darbs ir arī jauns izaicinājums, tas ir veids, par ko runāt, kā runāt. 

E-teātra pirmajā piedāvājumā darbosies aktieri Kaspars Zvīgulis, Līga Zeļģe un Jānis Āmanis. Vidi radīs videomākslinieks Mārtiņš Dāboliņš.

“Baltajā kubā” plānoti arī divi režisora Valtera Sīļa darbi – Artūra Dīča jaundarbs “Mīlestība pandēmijas laikā”, kurā spēlēs Arturs Krūzkops, un Vizmas Belševicas “Baltā sieva”, ko iemiesos Madara Botmane.

Jauniestudējumu pirmizrādes plānotas ceturtdienās, biļetes nopērkamas Nacionālā teātra mājaslapā.

Ārkārtas situācijas laikā, lai nezaudētu saikni ar skatītājiem, Latvijas Nacionālais teātris ir jau radījis virtuālo raidījumu sēriju “7 kraukļi un Saulcerīte”. Šobrīd notiek darbs arī pie ”Nacionālā teātra audiogrāmatu plaukta” veidošanas, kurā Nacionālā teātra aktieri ierunā latviešu jaunākās literatūras darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti