Kultūras ziņas

“Tiara” izdzied kompozīciju konkursa jaundarbus

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Ar mākslu pret prostatas vēzi

«Kvadrifrons» un grupa «Tesa» radījuši mūzikas izrādi par prostatas vēzi

Sākoties novembrim, tradicionālajam vīriešu veselības mēnesim, teātra trupa "Kvadrifrons" kopā ar postmetāla grupu "Tesa" nāks klajā ar izrādi par prostatas vēzi – "Pis*ies vai dzīvot". Pirmizrāde gaidāma 25. novembrī H20 6 kvartālā, informēja organizatori.

"Pis*ies vai dzīvot" ir multimediāls vēstījums par vienu no sarežģītākajām vīriešu veselības likstām. "Prostatas vēzis, par spīti tā izplatībai, ir tabu tēma, kas var nogalināt jebkuru ballīti," norādīts izrādes aprakstā. "Lai gan sarunas par vēzi sabiedrībā ir aktualizējušās, prostatas vēzis, kas ir izplatītākā onkoloģiskā saslimšana vīriešu vidū, joprojām ir reti apskatīts un apspriests temats – īpaši mākslā. Iespējams, tas saistīts ar novecojušajiem, bet joprojām aktuālajiem uzskatiem, ka vīrieši nedrīkst izjust sāpes, emocijas vai pārdzīvojumus, kas ir neizbēgamas cīņā ar vēzi. Bieži prostatas vēža saslimšanas un ārstēšanas sekas ir seksuālo funkciju un erekcijas traucējumi, kas pacientiem asociējas ar vīrišķības zaudējumu. Ar šo izrādi, kurā tiek atklāts gan slimības emocionālais, gan faktoloģiskais fons, vēlamies parādīt, ka vīrietis vienmēr var izvēlēties, kura rokās ir viņa dzīvība – vēža vai tomēr paša."

Izrādes režisors Reinis Boters skaidroja, ka izrādes idejas pamatā ir personīgi pārdzīvojumi: "Nav nekāds noslēpums, ka manis režisētajās izrādēs apskatītās tēmas izvēlos, iespaidojoties no savas dzīves notikumiem un pieredzēm. Varētu pat teikt, ka tā kļuvusi par manas radošās darbības iezīmi. Šis projekts nav izņēmums. Tuvu un ne tik tuvu cilvēku pieredzes, pieredzes, kas tik ļoti saistītas ar brīžiem nenovēršamu nāves tuvošanos, sāpēm un brutālām ķermeniskām pārmaiņām ir gan psiholoģiski, gan fiziski smagas pašiem onkoloģijas pacientiem un arī viņu tuviniekiem. Domāju, ka šo tēmu ir svarīgi apskatīt arī mākslas valodā, īpaši no vīrieša pozīcijām. Manuprāt, par prostatas vēzi un tā pacientiem runā pārāk maz, tiem nav lobija politiskajā sektorā un pietiekama atbalsta valsts instancēs. Es no sirds ticu, ka lielformāta mākslas notikums par šo tēmu var to padarīt aktuālu un iekustināt procesus sociālajos un birokrātijas līmeņos. Bet svarīgākais – aicināt vīriešus laicīgi rūpēties par savu veselību."

Izrādes dramaturģiju kopā ar režisoru Reini Boteru radījis dzejnieks Raimonds Ķirķis. Kustību mākslinieki Agate Bankava un Valērijs Oļehno veido laikmetīgās dejas horeogrāfiju, grupa "Tesa" veido muzikālo dramaturģiju sev raksturīgajās noskaņās, aktieris Uldis Sniķers iemiesos vīrieša dzimumlocekļa tēlu, savukārt izrādes vizuālo tēlu veido Katrīna Neiburga un Berta Vilipsone. Izrādē tiks izmantoti gan dokumentāli, gan inscenēti videomateriāli, kas asociējas ar prostatas vēža tematiku.

Izrāde tiks demonstrēta noteiktu skaitu reižu, un tās pirmizrāde būs daļa no vīriešu veselības mēneša, kas katru gadu norisinās novembrī. Izrāde veidota kā koncerts, kas piedzīvojams tikai stāvvietās. Izrāde tapusi ar Valsts kultūrkapitāla fonda finansiālu atbalstu. 

Sākas vīriešu veselības mēnesis

"Prostatas vēzis ir biežākā onkoloģiskā saslimšana vīriešu vidū. Statistikas dati liecina, ka 2017. gadā Latvijā katru gadu cīņu ar šo slimību zaudē divas reizes vairāk vīriešu nekā vidēji Eiropas Savienībā. 2021. gadā tie bijuši gandrīz 500 kungi," norādīja Latvijas Urologu asociācija (LUA).

2017. gadā Latvijā tika atzīmēta visaugstākā šī vēža mirstība, proti, 74 nāves gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem. Pasaules Veselības organizācija atzinusi Latviju par valsti ar īpaši augstu mirstību darbspējīgā vecumā – 52% no prostatas vēža jaunatklātiem gadījumiem tiek atklāti vīriešiem vecumā līdz 69 gadiem.

Prostatas vēzis nav vienīgā slimība, kas laupa vīriešu dzīvības. SPKC dati liecina, ka 2021. gadā no ļaundabīgiem audzējiem Latvijā miruši vairāk nekā 3000 vīriešu. Lielākais šo nāvju iemesls ir novēlota vēršanās pie ārsta.

"Latviešu vīrieši pret savu veselību izturas vienaldzīgi. Tehnisko apskati saviem automobiļiem veicam regulāri, bet par sevi sakām – man nekas nesāp, kādēļ jāpārbaudās. Arī šogad vīriešiem vēlamies atgādināt, ka onkoloģisko saslimšanu gadījumā sūdzības parādās tikai ielaistās slimību stadijās, kad jau var būt par vēlu. Ārsta apmeklējums vai ārstēšanās mūs nepadara vājus vai nevarīgus. Bet tādus mūs pavisam noteikti padara savlaicīgi neuzveikta slimība. Mūsdienu tehnoloģijas ļauj veikt operācijas, kas pilnībā likvidē audzēju, kā arī samazina atkopšanās laiku un tajā izjusto diskomfortu. Tādēļ aicinu jebkuru vīrieti reizi gadā vērsties pie ārsta un veikt savlaicīgas veselības pārbaudes," sacīja Latvijas Urologu asociācijas prezidents, Dr. med. Juris Plonis.

Turpinot 2020. gadā aizsākto tradīciju, Latvijas Urologu asociācija vēlas lauzt stereotipus un sniegt iespēju vīriešiem un to ģimenēm vienuviet saņemt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem no labākajiem veselības aprūpes speciālistiem Latvijā. Tādēļ trešo gadu pēc kārtas 29. un 30. novembrī katru pēcpusdienu vairāk nekā divu stundu garumā Latvijas iedzīvotājiem būs iespēja vērot tiešsaistes sarunas par vīriešu veselību. Tajās tiks apskatītas tādas tēmas kā vīriešu veselība un veselības pārbaudes, kas jāveic specifiskos vecumos, prostatas vēža un citu saslimšanu diagnostika, ārstēšana, profilakse, kā arī dzīvesveida ietekme uz vēža attīstību. Tiešraide tiks translēta Latvijas Urologu asociācijas "Facebook" lapā, TV kanālā TV4 un portālā Sportacentrs.com. Šajās dienās ikviens anonīmi varēs uzdot sev nozīmīgos jautājumus.

Lai savlaicīgi atklātu prostatas vēzi, vīrietim pēc 50 gadu vecuma vismaz reizi gadā ir jādodas uz pārbaudi pie urologa, uzsvēra LUA. Paralēli tam nepieciešams veikt regulāras PSA asinsanalīzes, kas ir pirmais un vienkāršākais solis prostatas vēža diagnostikā. Vīriešiem, kuru ģimenes locekļiem ticis atklāts prostatas vēzis, šīs analīzes būtu jāveic jau no 45 gadu vecuma.

Speciālisti atgādina, ka četrās Latvijas slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā un Daugavpils reģionālajā slimnīcā, pacientiem pieejams zaļais koridors. Ja ģimenes ārstam vai ārstam speciālistam ir aizdomas par onkoloģisko saslimšanu, pacients nekavējoties tiek nosūtīts uz šīm slimnīcām, lai par valsts līdzekļiem veiktu papildizmeklējumus un nepieciešamības gadījumā  – saņemtu ārstēšanu. Slimību laicīgi atklājot un ārstējot, vēzi ir iespējams izārstēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti