Krodera balvu saņem scenogrāfe Monika Pormale

26.janvāra vakarā Valmieras drāmas teātrī otro reizi tika pasniegta Krodera balva. Tā piešķirta scenogrāfei Monikai Pormalei.

Balvas pasniegšana bija uzticēta šī gada jubilāriem - Rainim un Aspazijai, kuru lomās emocionālā gaisotnē iejutās Rihards Rudāks un pirmās Krodera balvas ieguvēja Indra Briķe.

Jau vēstīts, ka šogad uz Krodera balvu pretendēja 12 nominanti, kurus balvas pasniedzēji - Krodera fonda valde - turēja noslēpumā līdz 26.janvāra vakaram.

Krodera fonda valde arī šogad balvai bija izvirzījusi 12 nominantus, vērtējot pretendenta izaicinošo dabu un izcilību:

Gunu Zariņu - aktrisi, kura nekad nav baidījusies pārbaudīt savu garīgo un fizisko spēju robežas, bet pagājušajā gadā tās izaicinoši paplašinājusi, spēlējot titullomu Maskavas Gogoļa centra izrādē "Mēdeja"

Moniku Pormali - mākslinieci, kura kā hameleons spēj mainīties, paturot savu patību, bet izrādē "Peldošie - ceļojošie" ar izaicinošu mieru atgriezusies 70. gadu scenogrāfu meklējumu vidē, lai atkal padarītu scenogrāfiju par pilntiesīgu aktiera partneri un atbalstu

Sarmīti Balodi - mākslinieci, kura grima un frizūru mākslu pacēlusi izcilā augstumā, ar tās palīdzību radot aktieriem citu personību vairāku gadu garumā, un jau atkal šajā sezonā - izrādē "12 krēsli"

Vladislavu Nastavševu - režisoru, kurš strādā cilvēciski kardināli atšķirīgi no Krodera, bet kura mākslā "izaicinājums" ir atslēgas vārds. Par metaforu teātra radīšanu un antīkās traģēdijas un eposa atdzemdināšanu modernā teātra valodā. Pagājušajā sezonā - "Mēdeja" un "Peldošie - ceļojošie"

Andri Keišu - aktieri, kurš spējīgs mainīties gandrīz līdz gēnu līmenim, izprast jebkuru nāciju, un "12 krēslos" spēlē Ostapu Benderu tā, it kā viņa dzīslās plūstu nevis asinis, bet "Hava nagila"

Gati Šmitu - režisoru, kurš izaicinoši sācis teātri no lieliskā Neatkarīgā teātra arteļa, pievērsies kino specifiku raksturojošu tuvplānu analīzes Latvijas lauku un pilsētu nomalēs. Pagājušajā sezonā - "Dukši.

Inesi Kučinsku - aktrisi, kura Liepājas teātrī nospēlējusi izcilas klasikas lomas un spējusi stāstos par mūsdienu izmisumu radīt aizkustinoši izmisušas, bet stipras un garā izaicinošas sievietes.

Annu Heinrihsoni - kostīmu mākslinieci, par kuru Oļģerts Kroders teicis: ja viņam kostīmos vajag nevis vēsturi, bet mūžības piesitienu, tad komandā jāņem viņa. Pagājušajās sezonās - "Zojkina kvartira", "Doktors Živago", "Kabarē".

Daci Eversu - Valmieras teātra buru - Māras Ķimeles teātrī atklātu izcilu aktrisi, cilvēku un izaicinošu talantu, kuras klātbūtne iezīmē katra teātra pastāvēšanas jēgu.

Ģirtu Krūmiņu - aktieri, kurš filozofiskā mierā spēj spēlēt grūtāko lomu nošķiru - rezonieri, nebaidās uz skatuves klusēt un ļauj sevī spoguļoties partneriem. Pagājušā gadā - Jānis (izrādē "Dukši"), Akims ("Tumsas vara").

Juri Žagaru - aktieri, kurš spēj paskatīties uz dzīves, biznesa un mākslas kopsakarībām no Žagarkalna augstumiem, izprast tās un izcili darīt savus aktiera, uzņēmēja vai kultūras menedžera darbus. Pagājušajā gadā - "Izraidītie", kur partnerībā ar Daini Grūbi tapa aizkustinoši vīrišķīgs tandēms.

Ievu Struku - teātra un literatūras zinātnieci, kura parādījusi izaicinošu drosmi un pacietību, pētot Pētera Pētersona, Māras Ķimeles daiļradi, un pārvērtējot padomju laika un kultūras dimensijas, radīšanas un kolaboracionisma saskares punktus, sastādīdama un komentēdama Gunāra Priedes Kopotos rakstus.

Tāpat kā pērn, arī šogad pasākumu vadīja aktieris Artūrs Skrastiņš un Vilis Daudziņš.

Krodera balvu iedibinājis Krodera fonds, kas radīts, lai saglabātu ievērojamā režisora Oļģerta Krodera piemiņu un veicinātu radošu viņa mākslas un dzīves skatījuma attīstību latviešu teātrī. 

Krodera balvas laureāts – gada izaicinošākais izcilnieks - saņem mākslinieka Aivara Vilipsōna veidotu statueti, proti, metu topošajam Oļģerta Krodera piemineklim, kā arī 500 latu (711,44 eiro) balvu.

Ik gadu Krodera fonda valde pasniegs vienu balvu gada izaicinošākajam un izcilākajam mākslinieciskajam devumam profesionālajā teātrī, neierobežojot pretendentu darbības jomu. Balva ik gadu tiks pasniegta pirmdienā - tradicionālajā teātru brīvdienā, kas būs vistuvāk 20.janvārim, Oļģertu vārda dienai.

Kā vēstīts, 2014. gadā pirmo režisora Oļģerta Krodera balvu saņēma aktrise Indra Briķe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti