«Karavīram» četras papildizrādes

Aktiera, multiinstrumentālista un vīru kopas „Vilki” vadītāja Edgara Lipora monoizrāde „Karavīrs”, kas 27. un 28. septembrī notika Latvijas Kara muzejā, izraisījusi plašu publikas interesi, tālab pēc skatītāju lūguma ieplānotas četras papildizrādes.

Papildizrādes notiks 15. un 16. oktobrī, kā arī 1. un 2. novembrī Latvijas Kara muzejā.

Muzikālā objektu un kustību monoizrāde „Karavīrs” ir simbolisks vēstījums par Latvijas vēsturi. Tā mērķis – latviešu un arī citu tautību puikās atraisīt mīlestību pret dzimto zemi, interesi par tās vēsturi un vīrišķīgu stāju kā domās, tā darbos. Tieši tāpēc uz izrādi īpaši tiek gaidīti skolu jaunieši, kuriem „Karavīrs” noderēs kā īstena latviešu dzīvesziņas stunda.

Izrādē apvienoti vairāki skatuves mākslas veidi: leļļu, kustību un objektu teātris, akadēmiskās mūzikas zināšanas un latviešu tradicionālā kultūra. Izrādes režisore un horeogrāfe Lilija Lipora uzsver:

Pagāniskajās kultūrās ir daudz kopīgu simbolu, tāpēc izrādē izmantotais latviešu tradicionālās kultūras dziļums apvienojumā ar skatuves likumiem uzrunās arī citu tautību cilvēkus.”

Izrādē „Karavīrs” runātais vārds dzirdams vien paša aktiera ieskaņotajās dziesmās ar latviešu tautasdziesmu vārdiem, taču to atsver mīmika, ķermeņa un žestu valoda, kā arī virkne priekšmetu jeb objektu.

Latviešu vīrieti izrādē simbolizē kara cirvis – senā latviešu karavīra drosmes atribūts, savukārt sievišķo enerģiju pauž arheoloģiski identisks kaklariņķis. Mīlestībā dzimušie bērni ir raibu raibi dzijas kamoliņi, bet laiva pārtop latviešu māmulītes tēlā. Tāpat simboliska loma uzticēta puzuram, putna spalvai un vēl daudziem objektiem. Tikām Latvijai uzbrūkošo ienaidnieku, kas vēlas dzīvot uz citu rēķina, simbolizē sirpis. Kāds skatītājs tajā saskatījis padomju laikus un Sarkano armiju, Sibīriju, cits – likteni, vēl cits – kapitālisma metodes un ekonomisko krīzi.

Izrādes „Karavīrs” tapšanā piedalījies arī režisors Valdis Pavlovskis, kostīmu māksliniece Guna Stikāne, kā arī gaismu mākslinieks Egils Kupčs, kura izveidotā gaismu partitūra izrādei piešķir papildus dimensiju.

Starp citu, „Karavīrs” nav vienīgais projekts, kurā Edgars Lipors atklāj sev tuvo tēmu – latviskuma apziņas stiprināšanu un rūpes par nacionālo identitāti. Līdztekus darbībai vīru kopā „Vilki” valsts izstrādātās Saliedētības programmas ietvaros viņš kopā ar Liliju Liporu šī gada sākumā aizsācis Eiropas turneju ar izglītojošu un izklaidējošu programmu visai ģimenei „Koklītes ceļojums”, viesojoties latviešu diasporu skoliņās vairākās Eiropas valstīs – Austrijā, Šveicē, Vācijā, Beļģijā, Luksemburgā, Anglijā, Īrijā.

Arī „Koklītes ceļojums” ir monoizrāde, kurā Edgars Lipors pasakas formā iepazīstina ar dažādiem mūzikas instrumentiem – bungām, dūkām, mandolīnu, ermoņikām un citiem. Savukārt Lilijas Liporas vadībā ģimenes – bērni, jaunieši un pieaugušie – apgūst latviešu dejas un rotaļas, kurām muzikālo pavadījumu veido Edgara Lipora akordeona skanējums.

Šoruden „Koklīte” dosies ceļojumā pa „Ziemeļu apli” – uz Tallinu, Helsinkiem, Stokholmu un Oslo.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti