Kā izaug darbs? Dejas, foto un video izrāde-instalācija «Re Vera»

"Re Vera" – ir "dzīvā" dejas, foto un video izrāde-instalācija digitālā telpā, kas vēsta par īstām attiecībām, par kopābūšanu, par ātrumu. "Īsteni kopā esot, svarīgākā šķiet kustība, došanās vienā virzienā un ātrumā, bet, kas ir vienāds ātrums tik dažādiem cilvēkiem, kādi esam? Izrāde ir par skaisto un par īsto mūsos," saka izrādes veidotāji.

Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs sniedz ieskatu par Latvijas laikmetīgās dejas personībām, dejas daudzveidību. Horeogrāfi runā par tapušām laikmetīgās dejas izrādēm un savu māksliniecisko praksi.

Izrādes ideja radusies, horeogrāfei Olgai Žitluhinai, dejotājiem Ramonai Galkinai un Vilnim Bīriņam sadarbojoties starptautiskajā projektā "Lifelong Dance Practice: Project 45+". Vienmēr pārsteidzoša ir Ramonas Galkinas un Vilņa Bīriņā neizsīkstošā interese un mūža darbs ar kustību un ķermeniskumu. Viņi ir kustībā pa īstam. Tāpat kā horeogrāfe.

Sākotnēji duetu "Re Vera" bija iecerēts iekļaut dejas izrādes "Zūdības dejas" (horeogrāfe Olga Žitluhina, 2008) atjaunojumā, kas notika digitālās mākslas centrā "Digital Art House" 2020. gada augustā. Bija plānots, ka duets "Re Vera" būs atjaunotās izrādes jaunrades daļa. Pandēmijas dēļ notika savādāk un "Zudības dejas" norisa bez jaunās daļas. Taču "Re Vera", jau kā atsevišķa izrāde, piedzīvoja savu pirmizrādi novembrī Latvijas Nacionālas bibliotēkas korē. Toreizējā koncepcija bija askētiska scenogrāfija, ko veidoja tikai gaismas. Pēc 2021. gada vasaras viesizrādes Hamerfestā, Norvēģijā, decembrī mākslinieki atgriezās "Digital Art House" un "Re Vera" tapa savādāka, kopā ar foto mākslinieku Oļegu Zernovu, video mākslinieku Juri Vildi un "Digital Art House" tehniskajām iespējām, iegūstot papildus vizualitāti.

Par Laikmetīgās dejas dzīvo arhīvu

Video sižets par izrādi "Re Vera" daļa no notikumu sērijas "Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs", kas ir trīs nevalstisku organizāciju – Latvijas Dejas informācijas centra, "Tuvumi" un Horeogrāfu asociācijas – laikmetīgās dejas mākslas kopprojekts.

Pēdējo gadu attīstība laikmetīgās dejas nozarē parāda, cik daudz gan nozares profesionāļiem, gan skatītājiem dod plašāka iepazīšanās ar to, ko dejas māksla spēj piedāvāt. Projekts "Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs" atklāj un sniedz ieskatu par Latvijas laikmetīgās dejas personībām, dejas daudzveidību. Horeogrāfi runā par tapušām laikmetīgās dejas izrādēm un savu māksliniecisko praksi.

Kopumā projekts sniedz iespēju 20 aktīvākajiem laikmetīgās dejas mākslas profesionāļiem reflektēt par savu radošo darbību. To vidū ir Olga Žitluhina, Laura Stašāne, Inta Blode, Agnese Bordjukova, Dmitrijs Gaitjukevičs, Kristīne Brīniņa, Eva Krūmiņa, Krišjānis Sants, Ieva Gaurilčikaite-Sants, Elīna Gediņa, Rūdolfs Gediņs, Agate Bankava, Anna Novikova, Rūta Pūce, Jana Jacuka, Alise Madara Bokaldere un citi.

Video sižeti pieejami ik nedēļu sabiedrisko mediju portālā Lsm.lv un televīzijas kanālā "ReTv".

Apkopotā veidā video intervijas, kā arī atsevišķu izrāžu pilnus ierakstus var atrast Latvijas Dejas informācijas centra mājaslapā.

Video sižetu režisore ir Kristīne Vītola, operatori – Raivo Karro, Uldis Ķikāns un Mikus Austers. Projekta vizuālo identitāti veidoja Kristīne Daukšte.

Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs top ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas "KultūrElpa" atbalstu.

Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt