Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Atrāda monētu ar Lielbritānijas karaļa Čārlza III portretu

Izrāde (R)Evolūcija – cilvēks un mākslīgā intelekta vara

JRT pirmizrādīs komēdiju «(R)Evolūcija» Gata Šmita režijā

30. septembrī Jaunā Rīgas teātra Lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos autoru Jaeles Ronenas un Dimitrija Šaada komēdija "(R)Evolūcija". Iestudējumu veido režisors Gatis Šmits, informēja teātra pārstāvji.

Ko darīt ar tehnoloģijām, kas nenovēršami pārņem cilvēku dzīvi un ielaužas pat slēptākajos dvēseles nostūros? Kā mākslīgā intelekta klātbūtnē nepazaudēt savu "es"? Vai tā ir taisnība, ka vairums cilvēku par drošību un ērtību ir gatavi atdot savu brīvību? Šie ir daži no jautājumiem, kurus uzdod autori Jaele Ronena un Dimitrijs Šaads kopīgi sarakstītā komēdijā.

Autore Jaele Ronena (Yael Ronen) ir dzimusi 1976. gadā Jeruzālemē un strādā kā režisore un autore Gorkija teātrī Berlīnē. Viņas darbi kritiķu aptaujās ir vairākkārt tikuši nominēti kategorijā "Gada izrāde" Vācijas teātros. 2013. gadā Jaele Ronena ieguva Austrijas augstāko profesionālo novērtējumu – Nestroja vardā nosaukto teātra balvu, bet 2017. gadā saņēma Eiropas teātra balvu.

Lugas līdzautors Dimitrijs Šaads (Dimitrij Schaad) ir no Kazahijas izceļojis aktieris un autors, kurš strādā Vācijā, Gorkija teātrī, īpaši izvirzoties kā oriģinālu, intelektuāli asprātīgu un cilvēciski iedarbīgu monologu sacerētājs, norādīja JRT. 2020. gada februārī Hamburgas Thalia teātrī notika pirmizrāde Ronenas un Šaada lugai "(R)Evolūcija".

Kā uzsvēra izrādes veidotāji, komēdijas "(R)Evolūcija" iedvesmas avots ir Izraēlas intelektuāļa Juvāla Noa Harari grāmata "21. lekcija 21. gadsimtā". Tā veltīta mūsdienu svarīgākajiem politiskajiem, tehnoloģiskajiem, sociālajiem un eksistenciālajiem jautājumiem, atklājot, cik dziļi tie ietekmē šodienas cilvēka ikdienas dzīvi.

Režisors Gatis Šmits pēdējās sezonās Jaunā Rīgas teātra skatītājiem ir piedāvājis vairākas izrādes – "Meklējot Spēlmani", "Krizantēmas", "Desmit iemeslu apciemot Kauci". Par savu jaunāko ieceri režisors pastāstīja: "Lugas tēma – transhumānisms (filozofiska un intelektuāla kustība, kuras pamatā ir ideja, ka ar tehnoloģiju palīdzību ir iespējams un nepieciešams uzlabot cilvēku – fiziski un garīgi) kļuva īpaši aktuāla pandēmijas laikā, kad bailēs par savu un apkārtējo veselību bijām gatavi pieņemt visstingrākos ierobežojumus un atdot daļu no sava privātuma. Gaisā bija sajūtama totalitārisma elpa. Šī ir komēdija par cilvēkiem, kas neskatoties uz grūtībām un briesmām, dzīvos un izdzīvos. Cerams."

Izrādes scenogrāfs un kostīmu mākslinieks – Krišjānis Elviks. Mūzikas autori – Jēkabs Nīmanis un Maksims Šenteļevs. Lomās – Gundars Āboliņš vai Jānis Skutelis, Kaspars Znotiņš, Kristīne Krūze, Jevgēnijs Isajevs, Jana Čivžele, Marija Linarte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti