Janvārī Rīgā viesosies Serebreņņikova izrāde «Outside» – himna brīvībai

Latvijas Nacionālajā teātrī 2020. gada 21. un 22. janvārī viesosies režisora Kirila Serebreņņikova jaunākā izrāde “Outside” (“Ārpus”), kuru ārzemju žurnālisti raksturo, kā “iespējams, visatkailinātāko mākslinieka grēksūdzi līdz šim”, paziņojumā medijiem informē Pētera Avena fonda "Paaudze" pārstāvji.

“Outside” tapusi kā Aviņonas festivāla Francijā un Maskavas "Gogoļa centra" aktieru kopdarbs. 2019. gada aprīlī atceltais mājas arests ļāva Kirilam Serebreņņikovam izrādi iestudēt pašam Maskavā, tomēr festivāla skatuvei izrādi pielāgoja viņa asistenti, jo spēkā bija aizliegums izbraukt no valsts.

Izrādes nosaukums apzīmē vietu, kura Serebreņņikovam šobrīd tiek liegta – ārpuse. Tās stāsts tapis, režisoram esot mājas arestā, kā veltījums ķīniešu izcelsmes dzejniekam un fotogrāfam Renam Hangam, kurš izdarīja pašnāvību 30 gadu vecumā. Izrāde ir metaforisks vēstījums par mākslinieka un varas attiecībām, kas ietver Hanga un Serebreņņikova personīgās pieredzes ar politisko sistēmu spiedienu pret māksliniekiem.

 “Outside” ir represēta mākslinieka veltījums un cieņas izpausme otram represētam māksliniekam, himna brīvībai – mākslinieka brīvībai, seksuālajai brīvībai, vienkārši brīvībai būt pašam. Spēcīga un provokatīva, komiska un poētiska, negaidīti sāpīgi dziļi personiska.

Kā norādīts izrādes aprakstā Nacionālā teātra mājaslapā – ar Serebreņņikovam raksturīgo precizitāti, smalkumu un inteliģenci veidots gan izrādes literārais materiāls, gan režija un scenogrāfija.

1987. gadā dzimušais Pekinā dzīvojošais dzejnieks un fotogrāfs autodidakts Rens Hangs strauju popularitāti ieguva, publicējot internetā savas fotogrāfijas  un poētisko dienasgrāmatu. Viņa daiļrade, lai arī brīžiem naiva, bija provokatīva, drosmīga un brīvdomīga. Skaistu kailu jaunu cilvēku ķermeņu fotogrāfijas pilsētvidē un Hanga dienasgrāmatā paustais neatbilda valdošajai valsts morālei.

Hanga izstādes dzimtenē tika aizliegtas, mājaslapas bloķētas. Serebreņņikovu uzrunāja Hanga estētika un brīvības izjūta. Mākslinieki bija sarunājuši tikšanos, bet divas dienas pirms tās – 2017. gada 24. februārī – Hangs izdarīja pašnāvību, izlecot pa logu.

Pēc Aviņonas festivālā saņemtās sabiedrības un kritiķu uzmanības izrāde “Outside” dodas Eiropas turnejā un viesosies arī Rīgā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti