Festivāla «Starptelpa» programmā – performances, konference, meistarklase

Šonedēļ no 15. līdz 19. jūnijam Rīgā notiks ceturtais starptautiskais performances mākslas festivāls "Starptelpa", kura tēma šogad ir "citādība", informēja festivāla organizatori Latvijas Performances mākslas centrs. 

Šī gada tēma – "citādība"

Festivāls "Starptelpa" notiks no 15. līdz 19. jūnijam, tāpat kā iepriekšējos gados savā norisē ietverot gan meistarklases, gan akadēmisko dimensiju, gan ārzemju un vietējo mākslinieku performances. Pirmo reizi pastāvēšanas vēsturē festivāla "Starptelpa" norises vieta būs Latvijas Mākslas akadēmija. Festivālā piedalīsies ārvalstu mākslinieki no Zviedrijas, Somijas, Dānijas, Nīderlandes, Vācijas, Lietuvas, Serbijas, Meksikas un Itālijas. Savukārt Latviju tajā pārstāvēs gan vietējie mākslinieki, piemēram, Anna Maskava, Arvis Kantiševs, Laura Šterna, gan Latvijas Mākslas akadēmijas performances mākslas studenti un Latvijas performances mākslas centra performances kursa absolventi.

"Šī gada festivāla tēma "citādība" ļauj pievērsties identitātes aspektu analīzei, jo sevišķi tikko pārdzīvotās pandēmijas kontekstā, kad novērojām sabiedrības polarizēšanos un populisma uzplaukumu," stāsta Latvijas Performances mākslas centra vadītāja Laine Kristberga. "Nereti "citādais" kā atšķirīgais no pamatgrupas tiek marginalizēts un atstumts, balstoties uz pieņēmumiem un stereotipiem. Priekšstati par citādo var tikt konstruēti uz etniskās vai reliģiskās piederības, nespējas, seksuālās orientācijas, rases, dzimtes un dzimuma, sociāli ekonomiskā stāvokļa un citu parametru pamata, tādējādi citādā definēšana izkristalizējas arī kā politisks jautājums. Šis tematiskais loks paver plašas interpretācijas iespējas un disciplīnu mijiedarbības krustpunktu potenciālu."

Performances festivāls "Starptelpa"

Festivāla programma

15. jūnijā būs Lielbritānijas profesora Dominika Džonsona lasīšanas meistarklase, kurā tiks pētīta radikālā estētika performances mākslā. No 16. līdz 17. jūnijam – starptautiska konference, kuru rīko Latvijas Mākslas akadēmijas doktorantūras nodaļa un kurā būs atsevišķa sekcija, veltīta ķermeņa un performativitātes tēmai.

Mākslinieku individuālās un grupas performances notiks no 17. līdz 19. jūnijam. Skatītājiem būs iespēja iepazīties ar dažādiem performances mākslas izpausmes veidiem – pieredzēt gan performances, kas noskaņas un struktūras ziņā līdzinās izrādei (piemēram, "SonoR" (SE/FR) vai Simona Orinska’s Butoh Studio (LV) "9"), gan iespēju pabūt vienatnē ar mākslinieku (piemēram, Anna Maskava (LV) "Animacy"), gan gūt ieskatu videoperformancēs (piemēram, Mathilde Rohr (FR/CA) "eMERGEncy mOTHER").

Vairāki no māksliniekiem savos darbos pauž sociāli aktīvu pozīciju, kā, piemēram, šobrīd Rīgā dzīvojošā ukraiņu māksliniece Daria Kalashnikova (UKR) "How Long This Can Last?", kura savā performancē reflektēs par Krievijas izraisīto karu Ukrainā.

Festivāla programma pieejama vietnē "Facebook".

Par festivālu

Latvijas Performances mākslas centrs ir dibināts 2018. gadā un jau vairākus gadus organizē starptautisko performances mākslas festivālu "Starptelpa". Katru gadu centrs sadarbībā ar vietējiem un ārvalstu māksliniekiem īsteno performances mākslas kursu, kā arī rīko dažādas publiskās meistarklases, lekcijas un seminārus.

2018. gadā notika pirmais performances mākslas festivāls "Starptelpa", toreiz mākslinieki no 17 valstīm pētīja robežstāvokļa situācijas.  Otrais performances mākslas festivāls "Starptelpa" notika 2019. gadā, tajā piedalījās mākslinieki no 20 valstīm un pētīja kontroles fenomenu. 2020. gadā festivāls nenotika Covid-19 pandēmijas dēļ, savukārt 2021. gadā – pielāgojoties situācijai – organizatori festivālu īstenoja tiešsaistes formātā. Trešā performances mākslas festivāla tēma bija "Rituāls un mīts", piedalījās mākslinieki no 18 valstīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt