Bērni un jaunieši Ludzā mācās žonglēt un spēlēt teātri

Ludzā Bērnu un jauniešu centra paspārnē jau sešus gadus darbojas Kustību teātris, kuru vada aktrise un teātra pedagoģe Marika Čerņavska. Neatņemama teātra sastāvdaļa ir žonglēšanas pulciņš, ko apmeklē gan mazāki bērni, gan pusaudži. Ludzas Kustību teātris ir iestudējis vairākas izrādes, un vienu no tām -“Kur kamoliņš ripo”- jaunie aktieri gada nogalē rāda saviem novadniekiem.

Gada izskaņā Ludzas novada Isnaudas pagasta Tautas nama zālē, kur notiek Ludzas Bērnu un jauniešu centra Kustību teātra pēc Ludzas igauņu pasakas “Bārene un saimniekmeita Zemzemē”  motīviem iestudētās lugas izrāde “Kur kamoliņš ripo”, skatītāju netrūkst.

Ludzā mācās žonglēt un spēlēt teātriIveta Čigāne

Taču, lai izrāde varētu nonākt līdz skatītājam, topošajiem aktieriem ir daudz jātrenējas un jāmācās.

Nodarbības žonglēšanā, kuras elementi tiek iesaistīti arī izrādē, notiek vairākas reizes nedēļā, un pirms uzstāšanās aktieri pieslīpē jau iemācītos trikus.

“Pašlaik es protu žonglēt ar trīs bumbiņām. Mans rekords jau ir pāri 300 reizēm. Es varu brīvi žonglēt ar trim bumbiņām gan staigājot, gan sēdus, pietupjoties. Šobrīd es mācos ar trim vālītēm žonglēt,” stāsta Agnese, kura žonglēšanu un kustības mākslu Bērnu un jauniešu centrā Ludzā apgūst jau piecus gadus.

“Iepriekš mēs mācījāmies daudzas situācijas parādīt bez vārdiem. Tikai ar kustībām, izmantojot priekšmetus un arī neizmantojot. Vēlāk mēs iemācījāmies savām kustībām pievienot tekstiņu. Piemēram, mēs skaitām dzejoli un rādām ar kustībām, pieņemsim, žonglējam vai attēlojam kaut ko citu."

“Es iemācījos ar Lieni mētāt riņķus. Ar divām bumbiņām, ar divām bumbiņām uz vienas rokas un vēl pats ar diviem riņķiem,” par saviem panākumiem žonglēšanā ne bez lepnuma stāsta Linards. Viņš publikas priekšā jau uzstājies veselas piecas reizes un vairāk no tā nebīstas.

Kustību teātri Ludzas Bērnu un jauniešu centrā vada aktrise un teātra pedagoģe Marika Čerņavska. Marika nu jau septiņus gadus dzīvo Ludzā un māca bērnus un pusaudžus ne tikai žonglēt, bet arī paust pārdzīvojumu, atklāt attiecības un izstāstīt stāstu.

“Es astoņus gadus studēju Čehijā teātra augstskolā. No sākuma bakalaura programmā nedzirdīgo teātri. Pēc tam teātri un audzināšanu doktorantūrā ar Latvijas maģistra grādu. Liela daļa no programmas apjoma bakalaura programmā bija žonglēšana, līdztekus akrobātikai, stepam, laikmetīgai dejai. Es sākumā strādāju ar nedzirdīgiem bērniem un jauniešiem, tad es pamanīju, ka tā ir viena no lietām, kas ir bez valodu robežām, vispār bez komunikācijas robežām,” Marika uzsver, ka bērni tic brīnumam un grib būt tam piederīgi.

“Žonglēšana ir daļa no brīnuma, no tāda bērnišķīga prieka, kas spēj uzrunāt visas paaudzes, pusaudžus, kurus maz kas interesē. Mēs cenšamies žonglēšanas elementus, to ko mēs esam apguvuši, ievīt stāstā, ievīt kādā sižetā. Priecīgākā, nopietnākā, bērnišķīgākā, dažādā.”

Marika, vadoties pēc gadiem gūtās pieredzes darbā ar dažādu tautību un vecumu bērniem, atklāj, ka  jebkuras radošas vai fiziskas aktivitātes mūsdienu bērniem un jauniešiem nes tikai labumu, bet žonglēšana vēl attīsta arī koncentrēšanās spēju.

“Viens ir interese par tādu jauku hobiju, bet otrs, tas ir, es teiktu, kaut kāds bioķīmisks process, jo tad, kad tu žonglē, tu nevari domāt ne par ko citu un tev dabiski uzlabojas koncentrēšanās spējas, noturība, matemātikas rezultāti, jo tas viss ir saistīts ar koordināciju un koncentrēšanos.”

Ludzas Bērnu un jauniešu centra Kustību teātris ir iestudējis jau vairākas izrādes. Tās skatītāji uztver ar sajūsmu, jo trikus, ko parasti rāda cirkā, uz vietējās skatuves demonstrē Ludzas novada puikas un meitenes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt