Sadaļas Sadaļas

Atspere

Matīss Gricmanis: Jebkurš medijs, kam ir "plakanā virsma", atņem teātrim dimensiju

Atspere

"Klasikas" viesi - deju lieluzveduma "Abas Malas" režisori Juris Jonelis un Roberts Rubīns

Tiks pasniegtas Latvijas Dejas balvas!

Beidzot arī dejotājiem būs pašiem sava balva - Latvijas Dejas balva

Beidzot arī dejas mākslas profesionāļiem Latvijā būs pašiem sava balva, nevis viena nominācija Lielās mūzikas balvas vai "Spēlmaņu nakts" ietvaros. Jaundibinātā Dejas balva ir augstākais apbalvojums profesionālajā dejas mākslā, kas pirmo reizi tiks piešķirta 2019. gada 29. aprīlī par sasniegumiem 2017. un 2018. gadā.

Dejas balva tiks piešķirta 14 nominācijās, kas aptvers klasisko, laikmetīgo, mūsdienu un skatuvisko tautas deju. Pēdējo divu gadu laikā vērtējot iestudējumus visā Latvijā, žūrija guvusi plašu ieskatu valdošajās tendencēs un aktualitātēs dejas jomā.

"Ceļš uz Dejas balvu bijis diezgan garš, ilgs, lēns, bet mērķtiecīgs, un sākumā nemaz neticējām, ka tas varētu izdoties.

Diezgan daudzus gadus mēs, dejas mākslas jomas pārstāvji, jutāmies mazliet nenovērtēti, jo vienmēr bijām kaut kam "piekabināti".

Jāsaka paldies mūsu kultūras ministrei, kas sakārtoja visas mākslas jomas, un līdz ar viņas atnākšanu strukturējāmies arī dejā – mums izveidota sava stratēģija, sākam izprast savus virzienus, mērķus," atklāj Dejas balvas žūrijas komisijas priekšsēdētāja Regīna Kaupuža.

Viņa stāsta, ka jau pašos pirmsākumos līdzās visiem citiem mērķiem iestrādāta arī doma par Dejas balvu.

"Tā patiesi ir ilgi lolota ideja. Un, kā par brīnumu, laiks pagājis ātri, un šajā laikā esam paspējuši! Kultūras ministrija akceptēja ideju, un, neskatoties uz visu, jūtamies akceptēti, atbalstīti un novērtēti. Nu pienācis brīdis, kad jāvērtē pašiem sevi – tas atkal ir jauns izaicinājums."

Dejas balvas žūriju veido deviņi profesionāļi, kas pārstāv četras dažādas jomas: Regīna Kaupuža, Gunta Bāliņa, Marians Butkēvičs, Guntis Spridzāns, Inga Raudinga, Ramona Galkina, Andris Kačanovskis, Alda Skrastiņa un Gints Baumanis.

Pirmā publiskā tikšanās ar pirmās Dejas balvas žūrijas pārstāvjiem, kuri atklās savus vērojumus dejas jomā pēdējo divu gadu laikā, notiks 5. novembrī plkst. 15:00 Latvijas Dejas informācijas centra rīkotā pasākuma "Deja domā" ietvaros Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts".

Ramona Galkina, kura žūrijā pārstāv laikmetīgās dejas nozari, atzīmē, ka ikviena tikšanās ar pārējiem žūrijas dalībniekiem nozīmē ļoti daudz prieka: "Vienmēr priecājamies satikties, kaut arī ļoti daudz strīdamies – bet tie ir tādi radošu pārdomu strīdi...

Pagātne katram no mums atšķirīga, tāpēc arī mācāmies daudz viens no otra.

Ļoti priecājos, ka varu mācīties o snaviem kolēģiem, ko ikdienā citādi nesatiktu."

14 nomināciju ietvaros uzsvērta arī pētniecības joma. "Uzskatām, ka šis lauks ir jāattīsta," uzsver Regīna Kaupuža. "Savulaik dejas nozarē bija pārstāvēta gan kritika, gan vēsture, bet šobrīd lauciņš sašūpojies, tāpēc kā motivāciju un ierosmi veidojam arī balvas nomināciju par pētījumiem. Ir arī balva par mūža ieguldījumu. Nomināciju definīcijā vadāmies pēc labākajiem balvu standartiem," pasmaida Dejas balvas žūrijas priekšsēdētāja.

Vaicāta, kālab Dejas balva tiks pasniegta reizi divos gados, nevis reizi gadā, Kaupuža atklāj: "Sākotnēji patiesi mūsu domas dalījās, kamēr pieņēmām lēmumu rīkot reizi divos gados. Jāņem vērā, ka atšķirībā no mūzikas, kur piedāvājuma apjoms ir milzīgs, dejā tas gluži tā nav.

Arī tādēļ, ka šī ir pirmā balva – jāļauj cilvēkiem sagatavoties. Jāsaprot apjoms, lai mēs vispār aptvertu, kas Latvijā šajā nozarē kopumā notiek.

Šobrīd, kad Dejas balva akceptēta, tas iekustinājis pašu dejas žanra dalībnieku enerģiju – lielais pieteikumu skaits par to liecina. Un, ja sarosās dalībnieki, ir arī piedāvājums un ir skatītāji. Tas ir kā kamols, kā sniega pika, kas šobrīd veļas aizvien lielāka."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Teātris un deja
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt