Annija Kopštāle pārved no Pekinas vairākas baleta konkursa balvas

Pagājušajā nedēļā no Ķīnas atgriezusies Latvijas Nacionālā baleta soliste Annija Kopštāle, mājās pārvedot augsta līmeņa godalgas, lsm.lv informē Latvijas Nacionālās operas pārstāvji.

Pekinas 2. Starptautiskajā baleta un horeogrāfijas konkursā Kopštāle ieguvusi gan diplomu, gan divas speciālbalvas – Nacionālā Skatuves mākslas centra (National Centre of Performing Arts Special Prize), kā arī konkursa žūrijas speciālbalvu. Annija Kopštāle startējusi arī Pekinas 1. Starptautiskajā baleta un horeogrāfijas konkursā pirms diviem gadiem, iegūstot uzaicinājumu piedalīties tajā atkārtoti. Viņa atzīst – te valda spēcīga konkurence un stingri vērtēšanas kritēriji.

Tas ir visaugstākā līmeņa konkurss, bet vēl nav kļuvis tik populārs kā tradīcijām bagātais Maskavas Starptautiskais baleta konkurss vai Varnas konkurss,” norāda baletdejotāja.

Šogad konkursa žūriju vadīja Bavārijas Valsts baleta mākslinieciskais vadītājs Ivans Liska, un tās sastāvā bija gan vadošie baleta mākslinieki, gan baleta trupu un konkursu mākslinieciskie vadītāji no visas pasaules: Maskavas Lielā teātra baletmeistars Viktors Barikins, pasaulslavenā Marijas teātra primabalerīna Uļjana Lopatkina, Keiptaunas Starptautiskā baleta konkursa mākslinieciskais vadītājs Dirks Badenhorsts, Igaunijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Tomass Edurs, Sanfrancisko baleta prīma Tan Yuan Yuan, Šanhajas baleta mākslinieciskā vadītāja Xin Lili, Urugvajas Nacionālās baleta kompānijas SODRE mākslinieciskais vadītājs Hulio Boka un pasaulslavenais spāņu izcelsmes baletdejotājs, Amerikas Baleta vadošais solists un savas baleta trupas izveidotājs Eindžels Korella.

Konkursā piedalījās dalībnieki no deviņām valstīm (Austrālijas, Lielbritānijas, Kubas, Čehijas, Latvijas, Krievijas, Ķīnas, Japānas un Filipīnām), un Annija šoreiz startēja pieaugušo grupā. No 70 konkursa dalībniekiem finālā tikuši vien 13, un Annija Kopštāle kļuvusi gan konkursa diplomande, gan izcīnījusi divas speciālbalvas.

„Izejot uz skatuves, nedomāju ne par uzvaru, ne žūriju: galvenā vēlme ir sevi parādīt no vislabākās puses, jo dejošana ir tā, kas man patīk visvairāk, raisot visjaukākās emocijas. Jā gan, lai piedalītos konkursos, jābūt stipriem nerviem, lai varētu to visu izturēt! Turklāt Pekinas Operas lielā skatuve ir divreiz lielāka par mūsu skatuvi, bet skatītāju zālē ir 2416 vietas. Iespējams, citi, izejot uz skatuves, nobītos, bet man – ak, kāds prieks un azarts,” stāsta Annija.

Konkurss risinājās trijās kārtās. Pirmajā kārtā, kurā bija jādejo divas klasiskās variācijas, Annija dejoja Odīlijas variācijas no „Gulbju ezera” 3.cēliena, kā arī Kitrijas variāciju no „Dona Kihota”. Otrajai kārtai, kur sevi bijis jāpierāda modernajā dejā, Annija izvēlējusies Elzas Leimanes-Martinovas veidoto horeogrāfiju „Mzanzi”, savukārt 3.kārtā – Medoras variāciju no „Korsāra” 2.cēliena, Kitrijas variāciju no „Dona Kihota” 1.cēliena, kā arī laikmetīgās dejas miniatūru, ko veidojusi Milana Komarova.

Dejojot Kitrijas variāciju finālā, jau pēc pirmā lēciena publika sākusi kaismīgi aplaudēt.

Numurs ilga minūti, bet paklanīties nācās piecas,” - tā Annija Kopštāle. „Tas bija viens no skaistākajiem mirkļiem konkursā!”

Nozīmīgie panākumi Pekinā nav vienīgie, ko Annija izcīnījusi šajā vasarā. Iegūta arī 2.vieta 1.Starptautiskajā Baltijas baleta konkursā, kas jūnijā risinājās Latvijā.

Kopumā Annija Kopštāle ir daudzu starptautisku konkursu laureāte. Baletdejotāja ieguvusi 1. pakāpes diplomu konkursā „Kristāla kurpīte” (Ukraina, 2009), sudraba medaļu konkursā „Stora Daldansen” (Zviedrija, 2010), bronzas medaļu „Le concours international de danse classique de Grasse” (Francija, 2010), kā arī bijusi Māra Liepas fonda stipendiāte un Latvijas Kultūras Ministrijas diplomande.

Konkursus jaunā baleta māksliniece sauc par vērtīgu pieredzi: „Tā ir ideāla iespēja iegūt jaunus draugus. Brīdī, kad katrs ejam uz skatuves, protams, esam konkurenti, bet aizkulisēs – lieli draugi. Lai gan daudzi jaunie dejotāji ir emocionāli distancēti un introverti, lielākā daļa uzmundrina ar labiem vārdiem un nesavtīgi dotiem padomiem.”

Pagaidām jaunā māksliniece sevi vairāk izjūt kā klasisko baletdejotāju: „Modernā deja ir vilinoša, bet līdz tās pilnveidošanai vēl ejams tāls ceļš, lai varētu to saukt par stipro pusi.”

Šobrīd Annija Kopštāle redzama visos Latvijas Nacionālā baleta iestudējumos, bet nozīmīgākas lomas izpilda izrādēs „Otello”, „Mesija”, „Karmena” un „Bajadēra”. Jaunā sezona Annijai Kopštālei sāksies ar krietnu izaicinājumu - Betas lomu Jura Karlsona jaunajā baletā „Karlsons lido…”. Pirmizrāde - jau 5.oktobrī.

„Annija ir ļoti pozitīvs, atvērts cilvēks, un sirsnīgo starojumu jūt arī uz skatuves. Viņas stiprā puse ir spēcīgie lēcieni, griezieni. Pateicoties talantam un darba spējām, Annijai nākotnē visas durvis būs atvērtas,” jaunās dejotājas perspektīvas prognozē Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis.

Šobrīd Annija Kopštāle gatavojas festivālam „Baleta zvaigznes Jūrmalā”, kas notiks 7.augustā: tajā viņa dejos Kitrijas variāciju no baleta „Dons Kihots” 1.cēliena, ar kuru sajūsmināja konkursa publiku Pekinā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti