Festivāls «Homo Novus» šogad būs veltīts iespējām, ko sniedz kopīgi paveikts darbs

Rīgā no 30. augusta līdz 9. septembrim norisināsies Starptautiskais jaunā teātra festivāls "Homo Novus", kas būs veltīts viesmīlīgai, kolektīvai rīcībai un iespējām, ko sniedz kopīgi paveikts darbs, informē organizētāji.

Šī gada festivālā Rīgā atgriezīsies vairāki skatītāju iemīļoti mākslinieki, kā arī tiks veidotas jaunas kolektīvās mākslas prakses un piedāvāti vairāku Latvijas un ārvalstu mākslinieku jaunākie darbi. "Pilnu festivāla programmu publicēsim augustā, bet esam priecīgi jau šobrīd izziņot pirmos apstiprinātos festivāla dalībniekus," vēsta festivāla rīkotāji.

Šogad Rīgā pēc ilgāka laika atkal viesosies mūsdienu teātra leģendas, Lielbritānijas un Vācijas mākslinieku grupa "Gob Squad" ar izrādi "Rietumu sabiedrība", kurā aktieri uz skatuves cenšas rekonstruēt kādu interneta dzīlēs atrastu mājas ballītes videoierakstu. Izrāde ir kā 21. gadsimta civilizācijas portrets jeb rāmis, kas ļauj ielūkoties svešas ģimenes viesistabā un ieraudzīt tajā sevi un savu vietu šī laikmeta sabiedrībā. "Gob Squad" 2023. gadā nedēļas garumā vadīs arī "Homo Novus" festivāla skolu, kuras laikā septiņi vietējie mākslinieki varēs apgūt ārvalstu mākslinieku darba metodiku un piedalīties jauna skatuves darba radīšanā kopā ar "Gob Squad" kolektīvu.

Skotu māksliniece Klēra Kaningema
Skotu māksliniece Klēra Kaningema

Skotu māksliniece Klēra Kaningema atgriežas Rīgā ar izrādi-lekciju "4 kājas labi", ar kuru Latvijā viesojās jau pagājušā gada novembrī, piedāvājot vērtīgas meistarklases cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem. Šajā darbā māksliniece stāsta par kruķu pareizu un nepareizu izmantošanu, iepazīstina publiku ar to uzbūvi, izjaucot tos un atklājot, kā tie ietekmējuši viņas mākslu plašākā nozīmē. Festivāla laikā tiks piedāvātas arī Kaningemas meistarklases, lai vēlreiz tiktos ar pērnā gada dalībniekiem un piesaistītu jaunus interesentus.

Pēc vairāk nekā astoņiem gadiem Rīgā atkal uzstāsies britu komiķis Kims Noubls, šoreiz ar savu jaunāko darbu "Šūpuļdziesma maitēdājiem". Noubls darbojas gan teātrī, gan kino, vizuālajā mākslā un televīzijā, asprātīgi un provokatīvi pievēršoties tādiem cilvēka dzīves aspektiem kā nāve, seksualitāte, dzimums un reliģija. Tie viņa darbos vienmēr aplūkoti caur dzēlīga humora prizmu uz robežas ar absurdu un traģikomismu.

Britu komiķis Kims Noubls
Britu komiķis Kims Noubls

Britu mākslinieki Endijs Fīlds un Bekija Dārlingtone, kuri 2017. gadā piedalījās festivālā ar izrādi "Skatu tornis", šogad ir radījuši "Rīgas grāmatu". Tas ir daļēji izdomāts un daļēji reāls pilsētas ceļvedis, kas veidots sadarbībā ar vairāk nekā 150 Rīgas bērniem vecumā no 8 līdz 11 gadiem, viņu vecākiem un skolotājiem, un ir paredzēts galvenokārt pieaugušajiem – lai palīdzētu tiem ieraudzīt Rīgas dzīvi caur tās jaunāko iedzīvotāju acīm. "Rīgas grāmata" paplašinās zināšanas par Rīgu gan vietējiem iedzīvotājiem, gan pilsētas viesiem, iesaistot sarunā par to, kādu vērtību dažādām lietām apkārtējā vidē piešķir pieaugušie, bet kādu bērni. Jauno redaktoru komanda atklās "Rīgas grāmatu" festivāla laikā "Art Beyond Participation" simpozijā.

Izrāde "Rīgas grāmata"
Izrāde "Rīgas grāmata"

Festivāla izskaņā norisināsies sadarbības projekta "Art Beyond Participation" simpozijs – noslēdzošais pasākums četrus gadus ilgai desmit starptautisko sadarbības partneru izrāžu, lekciju, darbnīcu un citu kopīgu pasākumu sērijai, kas veltīta kopienu iesaistīšanai un līdzdalīgas mākslas prakses iespēju izpētei pilsētās un festivālos. Simpozijā ar tēmai veltītām prezentācijām uzstāsies gan sadarbības tīkla dalībnieki, gan citi eksperti. Pasākums būs pieejams bez maksas, tam varēs reģistrēties augustā.

Jūnijā festivāla programmu papildinās arī Latvijas mākslinieku un bijušā "Casino Latvia" telpās notiekošo rezidenču laikā tapušie darbi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti