Nedaudz skaitļu
Sākumā par ceremonijas priekšvēsturi – kas, kur un cik daudz.
Pirmo reizi Latvijas teātru Gada balva notika 1994. gadā Rīgas Latviešu biedrības namā vasaras sākumā – 3. jūnijā, suminot iepriekšējā gada labākos sasniegumus profesionālajos teātros. Gadu vēlāk šis vakars ieguva savu tagadējo nosaukumu "Spēlmaņu nakts", bet 1999. gadā, godinot latviešu teātra režisoru un aktieri Eduardu Smiļģi (un varbūt vasaras vakaru grūtāk saukt par nakti), svinības likumsakarīgi pārceltas uz 23. novembri – Smiļģa dzimšanas dienu, apbalvojot labākos iepriekšējā teātra sezonā.
Tikko aizvadīta Latvijas teātra reformatora 138. jubileja un 31. "Spēlmaņu nakts".
Nolikums, žūrijas komplektācija un kategorijas teātra gada balvas mūžā ir mainījušās vairākkārt. Šogad balvas tika pasniegtas 15 kategorijās. Divas balvas tiek pasniegtas par mūža ieguldījumu. Kardinālākās izmaiņas, ja tā var teikt, šogad bija režisoru kategorijā. Nolikums stingri paredz, ka vienā kategorijā var nominēt ne vairāk kā piecus pretendentus, bet šī reize ir izņēmums un nominēti septiņi režisori.
Lielākā daļa "Spēlmaņu nakšu" svinētas Latvijas galvaspilsētā Rīgā, un visbiežāk teātra darbinieku balli plašajās telpās uzņēmis Dailes teātris – kopā 16 reižu. Četras reizes svinības notikušas jau pieminētajā Rīgas Latviešu biedrības namā, četras reizes, tai skaitā simtgadē, svinēts Latvijas Nacionālajā teātrī, divas reizes par ceremonijas aizgādni kļuva Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātris.
Savukārt ārpus Rīgas svinības pirmo reizi tika izvestas 2006. gadā, nogādājot tās Liepājas teātra zālē, kur atkārtoti atgriezušās 2020. gadā.
Šī gada ceremonija viesojās renovētajā Valmieras Drāmas teātrī, un šī tikšanās ir atkārtota – iepriekš "Spēlmaņu nakti" Valmiera klātienē piedzīvoja 2007. gadā.
Jo tālāk no Rīgas, jo vairāk vadītāju?
Liepājas teātri, kur 2006. gadā uz skatuves kāpa seši aktieri, Valmiera nepārspēja un pieturas pie pārbaudītas vērtības – trīsvienības. Šogad uz skatuves kāpa trīs Valmieras Drāmas teātra aktieri – trīs kursabiedri, kas 2017. gadā uzņemti Indras Rogas un Mihaila Gruzdova vadītajā Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Dramatiskā teātra aktiermākslas kursā – Sandis Runge, Ieva Estere Barkāne un Krišjānis Strods.
Scenārija autors bija Valmieras teātra kursu beigušais Mārtiņš Meiers, kurš kopš 2023. gada ir Dailes teātra trupas štatā, bet ceremonijas režisors bija Toms Treinis, kura jaunākās izrādes ir romantiska drāma "Tuvāk" un "Daliņš" Valmieras teātrī. Par vadītāju tērpiem – spilgti sarkanajiem uzvalkiem un kleitu – gādāja kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa. Skatuves scenogrāfiju veidoja Mārtiņš Vilkārsis, kurš kopā ar videomākslinieku -8 un gaismu mākslinieku Niku Ciprusu skatuvi tērpa betona sienu rakstā ar dažādiem spilgtiem gaismēnu un krāsu akcentiem. Par mūziku uz skatuves gādāja instrumentālais ansamblis Emīla Zilberta un Valda Zilvera vadībā.
Viss sākās ar visai gaidāmu joku par to, ka ceremonija nenotiek Dailes, bet Valmieras Drāmas teātrī. Bet visvairāk smaidu, šķiet, izraisīja Latvijas Teātra darbinieku savienības Ojāra Rubeņa pieteikums, kur Krišjānim Strodam doti vairāki uzdevumi, kā pieteikt runātāju, kas rezultējas fantastiskā Valmieras teātra aktiera Janusa Johansona parodijā.
Vienlaikus ceremonija bija dažādu asprātīgu atsauču pilna, citējot gan režisoru teicienus, gan izrādes, kas skatuves aizkulišu nezinātājam varētu šķist nesaprotamas. Par sava veida atsvešinātību no potenciālā skatītāja sociālajā tīklā "X" sarūgtinājumu pauda arī žurnāliste Ieva Alberte.
Kāpēc #spelmanunakts nevarēja parādīt īsus video no izrādēm ne tikai nominēto vārdus? Ne jau visi redzējuši visas izrādes. Tieši gribētos noskatīties, tikai nezinu pagaidám, ko. Laikam Spēlmaņu nakts ir ļoti lokāls pasākums. Nevis pienācējiem.
— Ieva Alberte (@AlberteIeva) November 23, 2024
Tikmēr raidījumu producente un redaktore Sarmīte Kolāte pauda, ka "Spēlmaņu nakts" mērķis galvenokārt ir sumināt teātra jomas pārstāvjus, piebilstot, ka ar prieku "paskatās pa atslēgas caurumu" uz cunftes svētkiem.
Tas jau pirmkārt ir pasākums teātra darbiniekiem. Es uz to skatos kā iespēju palūrēt pa atslēgas caurumu
— Sarmīte Kolāte (@Sarmite_Kolate) November 23, 2024
Jāatzīmē, ka visu ceremoniju caurvija priekšnesumi no vairākām nominētām izrādēm, ko skatītājs varēja arī nenolasīt kā aizvadītās teātra sezonas prezentējošu vēstījumu. Tāpēc arī kādam varēja rasties neizpratne, kāpēc Latvijas teātra gada balvas ceremonijā pēkšņi kāds iedziedas krievu valodā – tas bija fragments no Čehova teātra iestudējuma "Vecās dāmas vizīte", kas šogad tika nominēta kategorijā "Gada lielās formas izrāde".
Spilgtākās runas jeb Pētera Krilova vārdiem: "Taisiet to mākslu īsāk"
Runas bija latviskā garā – īsas un kodolīgas.
"Šovakar mēs godinām divas lielas teātra mākslas personības. Divas lielas aktrises. Laiki ir mainījušies – ir bijušas dažādas varas, teātra direktori, režisori, valdības, Saeimas sasaukumi un prezidenti, bet viņas joprojām ir uz skatuves. Viņas spēlē. Viņas aizrauj. Balva par mūža ieguldījumu ir piešķirta divām Dailes teātra granddāmām. Divām skatuves, prāta un sirds karalienēm. Mēs šodien sakām viņām paldies par visām lomām teātrī un kino, gan arī par dzīves gudrību, ko viņas ir devušas mums, skatītājiem, un ko viņas ir devušas teātrim un saviem kolēģiem," balvu pasniegšanas ceremonijā pauda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš par savu runu izpelnījās vismaz divas atzinības sociālajā tīklā "X". Viena no tām:
Mums ir tik ļoti foršs Latvijas valsts prezidents! #Spēlmaņunakts
— Vita Baļčunaite (@VitaBalcunaite) November 23, 2024
Vieduma, humora un atmiņu pilnas bija leģendāro Dailes teātra aktrišu Ilzes Vazdikas un Lidijas Pupures runas, saņemot atzinību par mūža ieguldījumu teātra mākslā.
"Dailes teātra 60 gadi pieder man. Katram laikam savs teātris, tikai aktieris staigā pliks kā Dievs, kura mūžība ir mirklis,"
savā runā aizkustināta teica Ilze Vazdika.
"Šodien, Eduarda Smiļģa dzimšanas dienā, man gribas teikt, es esmu ārkārtīgi laimīga, ka liktenis ieveda mani šajā teātrī, kur bija tāds fantasts, kas lika skatīties pāri horizontam un vēl augstāk, kuram bija drosme nokāpt pat ellē un kurš aizgāja tik izcili ar pašcieņu mūžībā," sacīja Lidija Pupure.
Ja jādala runas kategorijās, tad visskarbākā noskaņa bija Latvijas Teātra darbinieku savienības Ojāra Rubeņa teiktajā, izceļot kara postu, kultūras finansējuma nepietiekamību un runas brīvības draudus.
Aizkustinošākās runas godalgu varētu piešķirt Rasai Bugavičutei-Pēcei, saņemot "Skatuves naglu" par jaundarbu dramaturģijā – lugu "Tēvs klusums". "Šī luga ir par to, ka mēs esam cits citam ļoti, ļoti vajadzīgi tajos brīžos, kad mēs nemākam to pateikt un izrādīt. Mīliet viens otru, kamēr varat, jo tas ir labākais, kas vispār var būt," ar asarām acīs sacīja dramaturģe.
Kodolīga, bet ļoti sirsnīga runa bija arī kategorijas "Gada aktieris otrā plāna lomā" laureātam Volodimiram Gorislavecam, kurš dzimis un uzaudzis Ukrainā, bet 2022. gadā uzņemts Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra trupā. Viņš nevainojamā latviešu valodā pateicās Latvijas tautai un valdībai par palīdzību Ukrainai.
Reiņa un Kristas Dzudzilo runai varētu piešķirt titulu par labāko scenogrāfiju. Scenogrāfi rotaļīgi pateicās un pasniedza balvu viens otram. To pavadīja filozofiskas pārdomas par tuvuma un distances nozīmi. "Jo bez distances nav iespējama scenogrāfija", bilda Reinis Dzudzilo.
Un tagad man jādomā, kāda būtu izrāde par laiku pirms Krista un Reinis saņēma nomināciju "Gada labākais scenogrāfs". Izrādes fināla aina būtu duo pateicības runa. Divatā. Uz vienas skatuves. #spelmaņunakts
— Laura Cimzha (@cimzha) November 23, 2024
Kā tad bez jokiem
Neviena ceremonija neiztiek bez humora devas, arī "Spēlmaņu nakts" scenārijā joki tika ierakstīti. Vadītāji pajokoja gan par Nacionālo teātri un lauzto nomas līgumu par Dmitrija Krimova izrādi, par Alvja Hermaņa paša radīto horeogrāfiju izrādē "Sapņu tulkotāja sekta", par "Rail Baltica" būvniecības kavēšanos.
Saklausīti arī daudz politisku joku, ne reizi vien kameru pavēršot uz skatītāju rindās sēdošo Valmieras teātra direktores Evitas Ašeradenas vīru Arvilu, kas ir arī Latvijas finanšu ministrs ("Jaunā Vienotība").
Ceremonijas vadītāji neaizmirsa arī pārteikties, klātesošo kultūras ministri Agnesi Lāci sveicot iepriekšējās kultūras ministres Agneses Loginas vārdā.
Vakara bingo, iedzeru vīnu par katru politisko joku Spēlmaņu naktī. #SpelmanuNakts
— Ainars Milass (@ainarsmi.bsky.social) November 23, 2024 at 10:25 PM
Noslēgumā jāsecina, ka pārteikšanās un/vai pārklausīšanās humors nav tas sliktākais. Iespējams, no kāda joka var sanākt varbūt ne pārāk veselīgi, bet citi garšīgi svētki!
Šodien trīsgadnieks Spēlmaņu nakts vietā sadzirdēja vārdus pēlmeņu nakts. Un paziņoja pārējiem bērniem, ka šodien būs Pelmeņu nakts.
Visi tagad gaida Pelmeņu nakts ballīti.
— Vita Lapiņa (@vitavitola.bsky.social) November 23, 2024 at 6:34 PM