«Cilvēks un tirāns» – monoizrādē Daugavpilī par pretrunām Latvijas sabiedrībā

Daugavpilī 18. augustā biedrības "New East" telpās notiks monoizrāde "Cilvēks un tirāns". Šis daudzējādā ziņā ir personisks stāsts par aktieri un iestudējuma režisoru Vadimu Bogdanovu, kurš tādējādi mēģina reflektēt par pēdējo divarpus gadu laikā notikušajām pretrunām Latvijas sabiedrībā. Tie, kuri paguva noskatīties izrādi iepriekš, atzīst, ka līdzīgas pretrunas piedzīvojuši arī savās ģimenēs.

«Cilvēks un tirāns» – monoizrādē Daugavpilī par pretrunām Latvijas sabiedrībā
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

"Viss, kas notiek apkārt, mani uztrauc un agri vai vēlu tiek atspoguļots radošā formā," tā Vadims Bogdanovs skaidro paša iestudētās un spēlētās monoizrādes "Cilvēks un tirāns" tapšanu. Strīdi par propagandu, varu un karu Ukrainā – šīs tēmas Vadimu satrauc pēdējos divarpus gadus, un to viņš vēlējās parādīt un apspriest.

"Šī izrāde ir par to, kas notika manā galvā šos divus ar pusi gadus. Dažas lietas ir jāpasaka skaļi, lai tās saprastu un pieņemtu. Tāpēc, pirmkārt, es šo izrādi veidoju, lai palīdzētu sev. Es būšu ļoti priecīgs, ja tā palīdzēs arī kādam citam," teic izrādes veidotājs.

Izrādes "Cilvēks un tirāns" pirmizrāde notika festivālā "Lampa" Cēsīs, pēc tam Daugavpilī. 18. augustā būs jau trešā izrāde, un katra no šīm izrādēm atšķiras, jo Vadims Bogdanovs mijiedarbojas ar publiku un notikumu attīstība daļēji ir atkarīga tieši no viņu reakcijas. Izrāde tapusi sadarbībā ar nevalstisko organizāciju "New East".

Tās vadītāja Alīna Hačetlova skaidro, ka iecere pastāvējusi jau kādu laiku: "Šī ideja radās jau agrāk; pirms diviem gadiem Vadims atnāca pie mums ar šādu foršu ideju, kas bija kombinācija ar personīgo situāciju, personīgajām sāpēm un ar Nabokova stāstu par tirāniem. Mēs sākām meklēt finansējumu, iespēju ideju realizēt šeit un tagad."

Pēc Alīnas teiktā, izrādē skatītāji var atpazīt situācijas savās ģimenēs. Līdzīga situācija, ko izrādē izspēlē Vadims, ir arī Alīnas ģimenē, un viņu šajā stāstā uzrunā jautājums, kas tiek izvirzīts izrādes beigās –

 vai mūsu ģimenēs un kopienās kaut kas mainītos, ja tirāns pēkšņi pazustu?

"New East" direktors Jorens Dobkevičs atzīmē, ka skatītājam ir spēcīga ietekme uz izrādes attīstību: "Tas ir privāts dzīvesstāsts, kas kopumā sasaucas ar tūkstošiem ģimeņu Latvijas kontekstā un arī plašāk. Atskats uz to, kā sadzīvot, kā mainīt viedokļus, ka nav jābaidās mainīt viedokli, un kā cīnīties ar tirāniju, kas tagad ir ļoti aktuāli gan kara Ukrainā kontekstā, gan arī tajā, kas tagad notiek Baltkrievijā un Krievijā. Tas ir aktuāli tiem cilvēkiem, kas ir izbēguši no šīm valstīm vai joprojām dzīvo Krievijā vai Baltkrievijā. Cilvēki, kuri dzīvo Baltijas valstīs, arī bieži vien atrodas Krievijas mediju telpā. Kā sadzīvot, mainīt vai nemainīt šos viedokļus un kā cīnīties ar tirāniem?"

Izrādē ir daudz provokatīvu elementu.

Izrādes aprakstā tiek atzīmēts, ka autors var aizvainot latviešus, jo izrāde ir krievu valodā, un var aizskart krievus, jo neatbalsta karu.

"Tur, protams, ir daļa no provokācijas, jo mums apkārt ir daudz tabu tēmu, par kurām it kā nedrīkst reflektēt, nedrīkst veidot izrādes, nedrīkst runāt, bet mums liekas, ka par visu drīkst runāt. Mākslinieciskās formas un izrāde ir tā, kas iesaista līdzdarboties skatītājus, mudina būt daļai no šīs izrādes. Tas ir ļoti labs formāts, kā sarunāties par sarežģītām tēmām, veidot diskusijas un aicināt uz pārdomām," atzīmē tās veidotāji.

Monoizrāde "Cilvēks un tirāns" Daugavpilī notiks 18. augustā nevalstiskās organizācijas "New East" telpās. Savukārt 21. un 22. septembrī izrādi varēs skatīt Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti