Uz garo nedēļas nogali jeb četrām bezgala piepildītām un radošām dienām (un daļēji arī naktīm) Zviedrija kļuvusi par Teātra Karalisti, bet Stokholma par Pasaules latviešu teātra epicentru. Tur no 10. – 13. oktobrim norisinās lielākie latviešu diasporas teātru svētki - saiets "PLATS solis 2024".
Visvisādos veidos – ar lidmašīnām, prāmjiem, kuģiem, pa automaģistrālēm un PLATiem soļiem Stokholmā ieradušies 25 amatierteātri no Eiropas, Amerikas un Austrālijas. Pirmo reizi ar videoizrādi saietā piedalīsies Daugavas Vanagu Teātris Kanadā, savukārt teātris "Ņūdžersijas Jautrais tomāts" no ASV pirmo reizi saietā "PLATS solis" rādīs izrādi klātienē. Saieta vērienīgajā programmā bez teātru izrādēm iekļautas arī diskusijas un meistarklases, kuras vadīs pedagogi Astra Kacena, Uģis Točs un Katrīne Pasternaka un kurās varēs spodrināt improvizāciju un aktiermeistarību, skatuves kustību un ritmu, kā arī skatuves runu. Savukārt ekspertu komandā, kas analīzēs un vērtēs iestudējumus, darbosies režisors un pedagogs Elmārs Seņkovs, aktrise Karīna Tatarinova, teātra zinātniece un Latvijas Kultūras Akadēmijas profesore Līga Ulberte un aktieris un režisors Juris Kalniņš.
Uz gadskārtējo teātra saietu "PLATS solis" ieradās arī teātra studija "Saime" no Lielbritānijas, kas uzvedusi izrādi pēc Vizmas Belševicas grāmatas "Tās dullās Paulīnes dēļ". Leģendārais sauciens "Tu saki?!" neskaitāmas reizes izpelnījās skatītāju aplausus, smieklus un atzinību. Teātra aktrise Gita Alksne par līdzību galvenajai varonei saka: "Simtprocentīgi es arī esmu tāda. Jāsaka, ļoti atraktīva, ļoti asas idejas ienāk prātā. Izdomāju, skrienu, eju, daru."
"Dullās Paulīnes dēļ" ir zināma klasika par divām pavecām māsām, kas kāzas nav piedzīvojušas un nospriež, ka tad vismaz bērēm jābūt lepnām.
Teātra "Saime" aktrise Alise Bavilonska piebilst: "Man jau ir seši mazbērni. Uzturam jaunību savā būtībā. Kur jaunie, tur man arī gribas." (Smejas)
Savukārt teātra režisore Mārīte Seņkova uzsver, ka nevar jau izraut saknes no Latvijas: "Mēs esam uzauguši, piedzimuši Latvijā. Nu kā mēs varam to visu izmest? Nē! Tātad kaut kāda kultūra mums ir līdzi atnākusi, un mēs viņu izmantojam un rādām citiem."
Aizkulisēs kā īstā teātrī arī šeit ir grimētava, un aktrises pārģērbjas, lai iejustos savās lomās, kuras vēlāk dosies spēlēt tur, uz skatuves.
Šeit par raganām pārtop aktrises no Īrijas. Latviešu teātra Īrijā "Sliedes" aktrise Daniella Karpova stāsta: "Es tēlošu mazo raganiņu. Es dzīvošu mežā viena pati. Ar savu krauklīti. Es aizgāju uz deju, kur tikai lielās raganas drīkst piedalīties."
Daniella pirms gada saņēmusi labākās aktrises nomināciju. "Piedzimu Īrijā, bet vecāki piedzima Latvijā. Un iemācījos latviešu valodu no viņiem un draugiem," atklāj aktrise.
Stāsts ir par jaunu raganiņu, kuru pieķer dodamies uz lielo raganu saietu, bet viņa ir pārāk jauna. Par sodu mazajai raganiņai lielās raganas atņem slotu. Vienu no lielajām raganām spēlē Daniellas vecmāmiņa Aija Karpova: "Mums pašiem ir prieks, un cilvēkiem arī apkārt ir liels prieks par to, ko mēs darām. Jo šogad skanēja tā – es esmu teātrī! Un cilvēki bija priecīgi. Un tās emocijas ir neaprakstāmas."
Annija, kas ir skatītāja no Zviedrijas, vērtē: "Bija labas beigas, un man vislabāk patika raganiņa."
Svētdienas vakarā amatierteātru svētki noslēgušies, un dalībnieki jau gaida nākamos. "Tas ir nevis vienkārši festivāls, tie ir lieli svētki. Var sevi parādīt un uz citiem paskatīties, pakritizēt, paslavēt," uzsver Latviešu–dāņu biedrības teātra "Pūpols" dalībnieks Edmunds Veizāns.