Sadaļas Sadaļas

Kultūras rondo

Inga Pērkone "Ekrāna skatuve": Kinoaktieru izglītība Latvijā

Kultūras rondo

LNMM video kolekcija: Kristapa Epnera "Vingrinājumi"

Pašizolācijas laikā īpašu popularitāti iemantojusi mājaslapa "Dancukratuve.lv"

Pašizolācijas laikā popularitāti iemantojusi platforma «Danču krātuve»

70 dejas un to vēsturiskie apraksti, 120 deju video, kuri filmēti dažādās vietās visā Latvijā, tautas mūzika un danči, arī ekspedīcijas un zinātniski pētījumi – tas viss apkopots platformā “Danču krātuve”, kura aktivizējusies tieši pašizolācijas laikā.

"Mājaslapā ir apkopoti un atspoguļoti Latvijā dejojamie danči. Dejas, kas dejotas pirms Otrā pasaules kara un kopš 80. gadu beigām sāktas atjaunot," Latvijas Radio raidījumā "Kultūras Rondo" skaidro platformas idejas autors Sandis Zučiks.

Zučiks pats ir ilggadējs folkloras kopas "Dandari" dalībnieks. Piedalījies vairākos pasākumos, kur māca dančus, un pirms kāda pasākuma atskārtis, ka internetā nav pieejama informācija, lai sagatavotos. Tā radās doma dančus apkopot, nofilmēt, lai nākotnē nebūtu problēmu atrast informāciju.

Projekta pirmā fāze īstenota, tuvojoties Latvijas simtgadei, tā bija iecere "Simts danči simtgadei", kas notika 2017. gada novembra līdz 2018. gada novembrim, dančus filmēja un publicēja vietnē "Facebook". Pēc tam radās doma pētīt plašāk.

"Tā ir Sanda ideja, kuru sākumā pat mēs uztvērām nedaudz skeptiski, jo tā ambīcija bija ļoti liela, kā to var redzēt arī pēc materiālu apjoma," atzīst folkloras un tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs. "Tas nebūtu iespējams, ja nebūtu ārkārtīgi daudz atbalstītāju šim projektam, kas ir palīdzējuši gan materiālu meklēšanā, gan nošu materiālu sagatavošanā, gan arī, kas ir ļoti nozīmīga šī projekta daļa, mūzikas materiāli, kurus cilvēki ir apņēmušies ierakstīt un nodot bezatlīdzības lietošanā."

Pumpurs stāsta, ja saskaita visus, kas piedalījās deju ierakstos, brīvprātīgo skaits, kuri iesaistījušies projekta tapšanā, ir mērāms vairākos simtos.

Zučika ideja tiešām ir vērienīga, jo viņš šajā mājaslapā vēlas visus deju aprakstus veidot pēc viena parauga. Dažādos pierakstos apkopotie deju apraksti ir katram autoram atšķirīgi. Zučiks kā paraugu izvēlējies grāmatu "Latviešu dejas pamati" un pēc tās veido deju soļu aprakstus.

“Šobrīd pieejami tikai soļu apraksti, ar laiku pievienosies arī zīmējumi un vizualizācijas, lai būtu vēl vieglāk uztvert,” skaidro Zučiks.

Platformu iecerēts vismaz reizi gadā papildināt. 

"Klāt nāks interaktīva karte, kur varēs redzēt visus punktus, no kuriem nāk katrs dancis. Būs arī intervijas ar speciālistiem, kas piedalījušies danču atjaunošanā, kas muzicē. Papildinās arī mūzikas sadaļu un informāciju par dejām, jo vēl daudz informācijas ir jāapkopo," atzīst Zučiks.

Apmeklētāju skaits mājaslapai aug. Cilvēki ne tikai apskata informāciju, bet arī aktīvi lejuplādē mūziku un deju aprakstus. No skatuves dejām populārākā ir “Ačkups”.

Pumpurs ir gandarīts, ka cilvēkiem ir interese iepazīst tradicionālās dejas, kā arī par to, ka gan muzikanti, gan dejotāji vēlas iesaistīties, lai papildinātu projektu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Tautas māksla
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt