E-grāmatas ļaus pašmācībā apgūt tautas mūzikas instrumentu spēli

Ceļu pie interesentiem pirms nepilna mēneša sāka astoņas e-grāmatas, kas ir mācību līdzeklis Baltijas reģiona tradicionālo instrumentu spēles apgūšanai. Projekta veidotāji ir tautas mūzikas eksperti no Latvijas, Igaunijas un Lietuvas. Teksta materiālus grāmatā papildina arī video paraugi, skatāmi datorā vai mobilajā ierīcē.

Video paraugā, kas papildina e-grāmatu par mandolīnas spēli, tautas mūzikas speciālists Ilmārs Pumpurs  nofilmēts tā, lai pēc iespējas saprotamāk būtu cilvēkam, kurš skatās:

„Viss iefilmēts lēnā un mierīgā tempā, pie tam tie bija tādi žonglieru cienīgi gājieni, brīnišķīgs filmētājs Andris Priedītis mums palīdzēja. Viņš ir mēģinājis filmēt tādā leņķī, kādā instrumentu redz pats spēlmanis. Tā lai viņam būtu maksimāli vienkārši to pārnest uz savām rokām, uz saviem pirkstiem.”


E-grāmatas ļaus pašmācībā apgūt tautas mūzikas instrumentu spēliBaiba Kušķe
  Vēl e-grāmatas pašmācībai piedāvā arī caurspēlējamo cītaru jeb cītarkokli, vijoli, cimboli, Ieviņa un Pēterburgas ermoņikas.

  Nofilmētie spēles piemēri ir tikai viena no e-grāmatu sastāvdaļām. Viss sākas ar ievadu par tradicionālo mūziku vispār, tad seko konkrētā instrumenta raksturojums, pēc tam praktiskas pamācības un ieteikumi, kādu instrumentu spēlēt, kā to sagatavot spēlei, kā to turēt un iegūt labu skaņu.

  Grāmatas veidotas tā, lai būtu pieejamas visplašākajam interesentu lokam, arī tiem, kam nav muzikālās izglītības.

  ''Mums pamatā ir tēze, ka – lai spēlētu instrumentu – nav jāmāk notis. Tas, ko nepieņem akadēmiskā izglītības sistēma. Un attiecīgi visi tie mācību līdzekļi ir tā veidoti, lai tos var paņemt arī cilvēks, kas skolā varbūt nav mācījies īpaši čakli mūziku un notis pazīst tā ļoti attālināti. Viss ir izskaidrots pēc iespējas vienkārši, izsmeļoši, bez speciāliem terminiem,” atklāj Ilmārs Pumpurs.

  E-grāmatu projekts tapis ar ''Erasmus plus'' programmas atbalstu. No Latvijas puses tā virzītāji un īstenotāji ir biedrība „Skaņumāja”, ko vada Sandra Lipska un Ilmārs Pumpurs. Igauniju pārstāv biedrība „Virbel”, bet Lietuvu – Utenas etniskās kultūras centrs.

  Pumpurs kaidro, ka visas grāmatas ir latviešu, igauņu, lietuviešu un arī angļu valodā:

  ''Visi materiāli ir pieejami pasaulē jebkuram interesentam. Tā kā mums būtu interesanti pēc tam dabūt kaut kādu atgriezenisko saiti, varbūt kaut kur tālā ārpasaulē kāds mācās. Nav noslēpums arī, ka latviešu diasporas cilvēki, kas latviešu valodu vairs nepārvalda tik brīvi, tomēr ir ļoti ieinteresēti latviešu kultūrā”.


  E-grāmatas ir likumsakarīgs biedrības „Skaņumāja” darbības turpinājums. Sandru Lipsku un Ilmāru Pumpuru seno instrumentu spēle aizrāva jau sen, pirms 12 gadiem viņi nodibināja biedrību ar mērķi – veicināt tautas mūzikas procesus, pirms pieciem gadiem izveidoja kursus, kuros pasniedz tautas instrumentu spēli, un tagad arī e-grāmatas, kur ar savām zināšanām dalās ar vēl plašāku interesentu loku.

  E-grāmatās piedāvātie instrumenti kādam varētu šķist visai savdabīgi, jo ierasti tautas mūzika vairāk saistās ar, piemēram, kokli vai dūdām, bet Sandra Lipska skaidro, ka instrumentu izvēle ir vairāk nekā pārdomāta:

  „Viens no mūsu mērķiem ir darīt laimīgus tos cilvēkus, kuri kaut kādā vecumā ir sapratuši, ka viņus tas interesē un viņi to grib. Un ir otrs slepenais mērķis vēl, domājot konkrēti par šiem visiem mūzikas instrumentiem. Jūs apskatāties to sarakstu, kas ir piedāvājumā, tur ir, tā maigi izsakoties, visai dīvaini daži instrumenti – Ieviņa ermoņikas, Pēterburgas ermoņikas, cimbole, caurspēlējamā cītara. Tie ir instrumenti, kas mūsu tradīcijā pastāv, bet viņi ir ļoti jūtīgā situācijā šobrīd - vai viņi izdzīvos, vai neizdzīvos. Un tad ir tā saucamais antropoloģiskais piegājiens, kad pētnieks var skatīties, kā instruments nomirst dabīgā nāvē, fiksēt to un konstatēt, jā, šī tradīcija bija tad, bet šobrīd mēs ejam jau kaut kādos citos ceļos. Tad mūsu slepenais mērķis tajā visā ir – šo tradīciju tomēr noturēt”.


  Pirms 100 gadiem tradīciju noturēja tas, ka, piemēram, kādā lauku vidē jauns muzikants mācījās no veca. Šobrīd tā vairs nenotiek, tādēļ vajadzīgi speciāli izglītības piedāvājumi.

  Sandras un Ilmāra pirms pieciem gadiem aizsāktajiem kursiem ir ļoti labi augļi, tie kļūst arvien pieprasītāki, un arī par šī gada kursiem, kas sāksies 25. janvārī Skrīveros, bijusi liela interese.

  Kāda tā būs par e-grāmatām, pagaidām vēl grūti spriest, jo tās tikko sākušas ceļu pie lietotājiem, bet kaimiņi igauņi jau tās paspējuši novērtēt - Igaunijas Kultūras fonda Polvas apriņķa ekspertu grupa šīs pašmācības e-grāmatas jau atzinusi par pērnā gada spilgtāko notikumu Igaunijas kultūrā.

  Tradicionālo instrumentu spēles e-grāmatas Latvijas interesentiem pieejamas biedrības ''Skaņumāja'' mājaslapā. Tās ir lejuplādējamas bez maksas, lietojamas datorā vai izdrukātas uz papīra.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Tautas māksla
  Kultūra
  Jaunākie
  Interesanti