Sadaļas Sadaļas

«Ziemassvētku festivālu» Dzintaros noslēgs Latvijas Radio kora koncerts

Dzintaru koncertzāle un Latvijas Radio koris aicina uz pirmā "Ziemassvētku festivāla” noslēguma koncertu “Pareizticīgo Ziemassvētki” 7. janvārī plkst. 19.30. Programmu, kas aptver krievu sakrālo kormūziku no 18. gadsimta līdz mūsdienām, veidojis un diriģēs izcilais krievu komponists un diriģents Sergejs Jekimovs, apliecinot šīs mūzikas tradīcijas dzīvotspēju un garīgo skaistumu.

Diriģents Sergejs Jekimovs, stāstot par gatavošanos koncerta programmai, uzsver: ''Man bija liels kārdinājums iekļaut tajā galvenokārt pasaulē pazīstamās krievu kora mūzikas pērles, tomēr es izvēlējos prasīgajai latviešu publikai piedāvāt mazāk pazīstamu komponistu skaņdarbus, kuru kormūzikas daiļrade ieņem nozīmīgu vietu krievu koru repertuārā. Mani iepriecina arī tas, ka Latvijas Radio kora repertuārā jau ir bijuši vairāki šīs programmas skaņdarbi, tomēr daudzas kompozīcijas koris izpildīs pirmo reizi.”

Koncertā dzirdēsim dažādu komponistu skaņdarbus. Trīs izcilā krievu komponista Georgija Sviridova sacerētos dziedājumus: ''Svētā mīla'', kas rakstīta pēc A. Tolstoja drāmas motīviem, un divus garīgos sacerējumus no viņa pēdējā kormūzikas opusa  “'Dziedājumi un lūgšanas”.

Viena no labākajiem Pēterburgas komponistiem Aleksandra Knaifeļa skaņdarbam ''Lūgšana Svētajam Garam'', ko dzirdēsim koncertā, piemīt garīgums, dziļums un meditatīvs raksturs. Šis 30 minūšu garais skaņdarbs 28 balsīgam sieviešu korim  spilgti raksturo komponista kora stilu un ļauj mums iegrimt askētiskas, bet tajā pašā laikā dziļas, siltas un patiesas lūgšanas atmosfērā.

Jaunais Pēterburgas komponists Aleksejs Plešaks nav tik pazīstams kā viņa vecākais brāļi Sergejs un viņu tēvs – komponists Viktors Plešaks, bet viņa cikls ''Desmit garīgie dziedājumi'' ir brīnišķīgs krievu garīgās mūzikas tradīciju turpinājums.

Baltkrievu komponistes un diriģentes Irīnas Deņisovas mūzika tiek izpildīta daudzu valstu pareizticīgajās baznīcās un izceļas ar materiāla pieejamību, meistarīgu balsu lietojumu, harmoniskās valodas skaidrību un vienkāršību, kā arī mūzikas auduma un balsvedības izsmalcinātību. Skaņdarbs “Ķerubu dziesma” viņas harmonizācijā ko dzirdēsim koncertā ir spilgts piemērs rūpīgam darbam ar pamatmateriālu individuālā gaismā, neatkāpjoties no krievu mūzikas tradīcijām.

Viens no programmas galvenajiem akcentiem ir Rodiona Ščedrina Tēvreize no liturģijas ''Apzīmogotais eņģelis''. Spilgts, īpatnējs, dažkārt disonējošs komponista muzikālais rokraksts mijiedarbojas ar Tēvreizes tekstu, kas ir šī opusa pamatā.

Koncerta noslēgumā klausītājus sagaida divi pārsteigumi – viena ļoti pazīstama krievu tautas dziesma netradicionālā apdarē un vēl viens Pēterburgas komponista skaņdarbs, kurš pērnā gadsimta 70.  gados iekļāvās teju visu Padomju Savienības koru kolektīvos.

Koncerta diriģents Sergejs Jekimovs ir komponists, pasniedzējs, kordiriģēšanas nodaļas un sieviešu kora mākslinieciskais vadītājs Nikolaja Rimska–Korsakova mūzikas koledžā. Sergeja Jekimova komponista daiļrade galvenokārt ir vokāli instrumentālā garīgā mūzika, kora cikli, mūzika izrādēm, bērnu dziesmas, krievu tautasdziesmu apdares un romances. Viņa mūzika atskaņota Krievijā, ārzemēs starptautiskos konkursos un festivālos. Koncerta programmā iekļauti arī vairāki paša Sergeja Jekimova radītie skaņdarbi.

Jau vēstīts, ka no 16. decembra līdz 7. janvārim atjaunotajā vēsturiskajā Dzintaru koncertzālē norisinājās pirmais "Ziemassvētku festivāls”, kura desmit koncertos uzstājās izcili Latvijas un ārzemju mākslinieki – maestro Raimonds Pauls, Latvijas Radio  bigbends, Ksenija Sidorova, Raimonds Ozols ar stīgu kvartetu, Rīgas Doma zēnu koris, kontrabasists Gunārs Upatnieks, balsu virtuozi Latvijas Radio koris, dziedātājs Ralfs Eilands, Nacionālo bruņoto spēku orķestris, čellists Valters Pūce, Zvanu ansamblis PRIMUS, dziedātāja Annija Putniņa un ''Sinfonietta Riga'' stīgu grupu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt