XVII Liepājas Ērģeļmūzikas festivālu atklās koncerts visai ģimenei «Lapa ar zelta maliņu»

Šogad jau septiņpadsmito reizi no 9. līdz 22. septembrim notiks Liepājas Ērģeļmūzikas festivāls. Klausītāji tiks gaidīti koncertos Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē, kas lepojas ar pasaulē lielākajām vēsturiskajām mehāniskās traktūras ērģelēm ar vairāk nekā 7000 stabulēm, Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē, Kuldīgas Sv. Katrīnas baznīcā, kā arī koncertzāles "Lielais dzintars" kamerzālē, LSM.LV pavēstīja festivāla rīkotāji.

Tā kā Liepājas Ērģeļmūzikas festivāls vienmēr sakritis ar laiku, kad Latvijā tiek atzīmētas dzejas dienas, tad festivālu atklās dzejkoncerts visai ģimenei “Lapa ar zelta maliņu”. Tajā satiksies daudziem pazīstamā un tuvā Aspazijas bērnu dzeja un mūzika. Dzeju lasīs tēva un meitas duets Dita Lūriņa un Valdis Lūriņš, savukārt muzikālo ietvaru būs sarūpējusi lieliskā ērģelniece un topošo mūziķu skolotāja Larisa Carjkova. Koncerts notiks Sv. Trīsvienības katedrālē svētdien, 9. septembrī, plkst. 12.30. Ieeja ir bez maksas.

Pirms tam pirmajā skolas nedēļā jaunie klausītāji tiks gaidīti bērnu bibliotēkā “Vecliepājas rūķis” (Malkas ielā 4, 3.stāvs). Tur būs iespēja iepazīties ar bibliotēkā esošo informāciju par ērģelēm – lielāko instrumentu, kādu cilvēks ir izgudrojis un uzbūvējis. Bibliotēkas apmeklētāji varēs uz vietas radīt zīmējumus par mūzikas tēmu un pēc tam zīmējumus ņemt līdz uz visiem festivāla koncertiem, lai vēlāk piedalītos ar tiem bērnu zīmējumu izstādē.

Festivāls turpināsies 14.septembrī plkst. 19.00 Liepājas Sv. Jāzepa Romas katoļu katedrālē ar koncertu “Lūgšanu vainags”. Ērģelniece Ilona Birģele, dziedātāja Evita Zālīte un saksofonists Artis Gāga šo programmu veltījuši Latvijas simtgadei. Programmas centrā būs Jāzepa Vītola, Andreja Jurjāna, Jāzepa Mediņa, Romualda Jermaka, Pētera Barisona, Aivara Kalēja, Riharda Dubras skaņdarbi. Savukārt sākumā un noslēgumā skanēs Arta Gāgas pirmatskaņojums saksofonam, balsij, ērģelēm, gongiem par latviešu tautas dziesmas tēmu. Ienākumi no šī koncerta tiks ziedoti Liepājas Sv. Annas baznīcas ērģeļu atjaunošanai.

Sestdien, 15.septembrī, plkst. 18.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē viesosies ērģelnieks no Lietuvas Vids Pinkevičs ar improvizācijas koncertu, balstītu Bībeles sižetā “Dāvids un Goliāts”. Ērģeļmūzikā paralēli pastāv divi ērģelnieku mākslinieciskās izpausmes ceļi – vieni atskaņo iepriekš komponēto repertuāru, citi aizraujas ar improvizāciju – rada skaņdarbu uz vietas koncerta laikā. Liepājas Ērģeļmūzikas festivālā improvizācijas koncerts pēdējo reizi bija klausāms 2006. gadā, kad viesojās vācu mūziķis Ansgars Vallenhorsts. Pēc 12 gadiem šī būs otrā reize, kad festivālā skanēs improvizācijas koncerts.

Arī šogad tāpat kā pērn viens no festivāla koncertiem notiks  koncertzāles “Lielais dzintars” kamerzālē. Piektdien, 21. septembrī, plkst. 19.00 koncertā “Musica poetica un divi kapelmeistari” uzstāsies ērģelnieks Aigars Reinis, soprāne Ieva Ezeriete, vijolnieki Lāsma Meldere-Šestakova un Vitālijs Šestakovs. Musica poetica ir termins, ar kuru apzīmē mūzikas komponēšanas mākslu 16. un 17.gadsimtā Vācijā, kad strauji mainījās pasaules filozofiskais redzējums un līdz ar to arī mūzikas uzdevumi un mērķi. Tolaik komponista uzdevums bija saistīts ar aktīvu emociju izsaukšanu klausītājā. Arī Latvija var lepoties ar vairākiem tā laika mūzikas lielmeistariem. Šis ir koncertstāsts par Johanu Fišeru un Filipu Heinrihu Erlebahu – diviem kapelmeistariem, kuru mūzika reiz skanējusi kā Kurzemes hercoga galmā, tā Rīgā un dažādās Vācijas pilsētās.

Festivāls noslēgsies sestdien, 22.septembrī, plkst. 18.00 Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālē ar koncertu “Veltījums Tālivaldim Deksnim”. Ērģelniece Edīte Deksne (Alpe) kopā ar dziedātāju Ingu Šļubovsku (soprāns) šo programmu veidojušas, domājot par vienu no izcilākajiem Latvijas ērģelniekiem – Tālivaldi Deksni, no kura šogad pavasarī atvadījās Latvijas mūziķu un mūzikas mīļotāju saime, kurš nesis Latvijas profesionālās mākslas vārdu visā plašajā pasaulē, kā arī devis lielu ieguldījumu Latvijas ērģelnieku izglītošanā un Latvijas ērģeļu izpētē, apkopē un restaurācijā. Viņš bija arī konsultants un padomdevējs Liepājas Sv. Trīsvienības katedrālei ērģeļu uzturēšanas un restaurācijas procesā, kā arī vairākkārt pats bijis festivāla viesis gan kā solists, gan kā meistarklašu vadītājs un konsultants mākslinieku izvēlē. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt