Vecajā Sv. Ģertrūdes baznīcā izskanēs latviešu ērģeļmūzikas koncerts

Rīgas Vecās Sv.Ģertrūdes 150. gadu svinību un Latvijas simtgades programmā īpašs notikums – sestdien, 11. maijā,  plkst. 18.00 vienā koncertā satiksies kamerorķestris “Sinfonia Concertante” un dievnama brīnišķīgās Zauera firmas ērģeles, kurām šajā pavasarī pabeigts pirmspēdējais restaurācijas posms, informēja koncerta organizatori.

Ērģeles, kas ar Aigara Reiņa palīdzību vienas pašas “tūkstoš mēlēm spēlē”, un orķestra stīgu un sitaminstrumentu balsis Gunta Kuzmas vadībā vienosies mūzikas programmā, kurā būs mazliet nopietnības, mazliet šķelmīga nerātnuma un ļoti daudz spēles prieka. 

Vienuviet būs populārais, piemirstais un arī vēl tikai tikko radītais – Jēkaba Jančevska jaundarbs kā apliecinājums šīs 150 gadus vecās jubilāres radošumam, uzņēmībai un atvērtībai.

Programmas centrā kamerorķestra sadarbība ar ērģelēm un klasiķi – Romualds Jermaks un Marģeris Zariņš. Abi komponisti raksturu un rokrakstu ziņā ļoti atšķirīgi: R. Jermaka Otrais ērģeļkoncerts tverts harmoniski novatoriskās krāsās un risināts kā orķestra un ērģeļu savstarpēja saruna, savukārt M. Zariņa “Concerto Innocente” – jaunības prieks, gaišas atmiņas un veltījums tēva piemiņai. 

“Concerto Innocente” skanējis bieži, pat Rīgas rātsnama izgaismošanas brīdī, savukārt Jermaka Otrais ērģeļkoncerts nepelnīti nolikts malā. Plaša raksturu daudzveidība un bagāta krāsu amplitūda valda M.Zariņa Divertismentā ērģelēm un timpāniem – no barokāli ornamentāla tematisma līdz netipiskiem čakonas risinājumiem 2.daļā. Fināla suģestējošā ritmika  dod patiesu spēles prieku, azartu un vitalitāti.

Mūsdienu cilvēka skatījums izskanēs Jēkaba Jančevska jaundarbā “Almost to Jealousy” soprānam, ērģelēm un kamerorķestrim (pasaules pirmatskaņojums). ‘’Savā dzejā Emīlija Dikinsone nebaidās risināt 19. gadsimta sievietes prāta un jūtu pasaules procesus, kā arī, izvairoties no patosa un heroikas, dzejniece jo īpaši bieži risina dzīvības un nāves jautājumus,” norādījis Jančevskis. 

Emīlijas Dikinsones dzeja inspirējusi komponistu radīt skaņu un sajūtu gleznas, izmantojot cilvēka balss emocionalitāti – soliste Līga Zīriņa, orķestra sonoriku un ērģeļu tembru skaidrību. Tas viss vēl nezināms pārsteigums ikvienam – gan komponistam, gan atskaņotājiem un arī klausītājiem. 

Ieeja par ziedojumiem; koncertu atbalsta Valsts kultūrkapitāla fonds un "Latvijai 100".
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt