Tautas mūzikas festivālā Līgatnē - stabuļu meistarklases

Nedēļas nogalē, 1. un 2. novembrī, Līgatnē notiks tautas mūzikas festivāls „Dzīvā mūzika”, kur bez koncertiem būs iespējams apmeklēt arī stabuļu izgatavošanas un spēles meistarklases, lsm.lv pavēstīja Latvijas Nacionālais kultūras centra (LNKC) pārstāve Inga Bika.

Meistarklases notiks Līgatnes Amatu mājā. Instrumentu meistari iepazīstinās ar kopīgo un atšķirīgo pūšamo instrumentu spēles tradīcijās Latvijā, Lietuvā un Karēlijā, demonstrēs spēles paņēmienus, kā arī reģiona radniecīgo instrumentu - stabuļu, niedru sabuļu, ganu ragu (tautas klarnete), tauru un citu instrumentu praktiskos izgatavošanas paņēmienus.

„Stabule, āžrags, tāšu taure, ganu rags, niedru stabule - tā ir tikai niecīga daļa no kādreiz Latvijas laukos gatavotajiem un spēlētajiem instrumentiem. Neraugoties uz dažādu pūšamo rīku ievērojamo skaitu tautas instrumentu aprakstos (Bīlenšteins, Straume, Sproģis, Brauns utt.), jāatzīst, ka to spēle ir gandrīz pilnībā izzudusi no muzicēšanas prakses vai arī senie instrumenti tiek aizstāti ar citiem, vieglāk pieejamiem," stāsta LNKC tautas mūzikas eksperts Ilmārs Pumpurs. "Instrumentālās muzicēšanas prasmju pārmantošanas projekta, tautas mūzikas festivāla „Dzīvā mūzika” rīkotāji katrā norises ciklā ir centušies aplūkot, izpētīt un aktivizēt kādu no Latvijas instrumentu spēles tradīcijām. Šī pieeja ir devusi labu praktisko rezultātu, jo palīdzējusi apzināt un aktualizēt vairākas īpaši apdraudētas tradīcijas, piemēram, cimboles, caurspēlējamās cītaras (cītarkokles), bubyna spēli. Šī gada festivālā mēs runāsim par pūšamo instrumentu spēles tradīcijām,” .

Šoreiz līdzās tradīciju iepazīšanai un mūzikas priekšnesumiem, īpašs uzsvars tiks likts uz instrumentu izgatavošanas meistarklasēm. Arhaisko pūšamo (ganu) instrumentu gadījumā to izgatavošana ir tehnoloģiski vienkārša, bet prasa īpašas zināšanas un iemaņas. To pašu var teikt par šo instrumentu muzikālajām iespējām un spēles tehnikām. To visu interesenti varēs uzzināt un pamēģināt praktiski kopā ar labākajiem instrumentu meistariem no Latvijas, Lietuvas un Karēlijas republikas.

1. novembra vakarā tautas mūzikas koncertā Līgatnes kultūras namā tiksies ārzemju un Latvijas grupas un mūziķi, kas savā mākslinieciskajā darbībā izmanto tradicionālos pūšaminstrumentus. Būs dzirdamas visdažādākās tautas mūzikas interpretācijas - no arhaisko mūzikas rīku skaņām līdz muzicēšanai postfolkloras stilā.

Dalība meistarklasēs ir bez maksas. Informācija par pieteikšanos meistarklasēs atrodama LNKC mājas lapā.

Festivāla programma

Sestdien, 1. novembrī

12.00 – 16.00 Instrumentu izgatavošanas un spēles meistardarbnīcas. Vada E.Klints (Līgatne), A.Maijers (Krāslava), D.Djomins (Perozavodska), E.Virbašius (Viļņas raj.), Līgatnes Amatu mājā;

18.00 Tautas mūzikas koncerts, Līgatnes kultūras namā.

Svētdien, 2. novembrī

11.00 brīvdabas meistarklases ganu tauru gatavošanā;

12.00 saspēlēšanās Līgatnes pakalnos;

13.00 – 16.00 instrumentu izgatavošanas meistarklašu turpinājums. Līgatnes Amatu mājā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti