Tapusi skaņuplate ar izstāžu cikla «Skaņai vajag mākslu» skaņdarbiem

Klajā nāk skaņuplate, kurā pieejamas visas muzikālās kompozīcijas, ko radīja mūziķi mākslas projekta “Skaņai vajag mākslu” laikā. Izstāžu cikls “Skaņai vajag mākslu” bija starpdisciplinārs mākslas projekts, kas 2018. gada vasarā norisinājās fonda “Mākslai vajag telpu” (MVT) Vasaras mājā. Tajā tika aktualizēts mūzikas un vizuālās mākslas simbiozes nozīmīgums, medijus informē MVT pārstāvji.

Vinila platē iekļautas sešas muzikālās interpretācijas: “Instrumentu” eksperimentālā kompozīcija par Džemmas Skulmes mākslas darbu “Putnubiedēklis”, sapņainais “Mumiy Troll” skaņdarbs, kas tika radīts iedvesmā no Bruno Vasiļevska darba “Klusā daba – saules stars”, Imanta Kalniņa komponētais darbs Māra Ārgaļa gleznai (bez nosaukuma) Kārļa Auzāna apdarē, Intara Busuļa interpretācija par Dainas Riņķes “Mūsu māja”, Vestarda Šimkus virtuozā kompozīcija Māra Ārgaļa gleznai ”Mūzika”, kā arī “Prāta vētras” muzikālā ainava Rūdolfa Piņņa gleznai “Dārgakmeņi”.

Mūziķi tika uzaicināti izvēlēties vienu mākslas darbu no Zuzānu kolekcijas, kurai vēlāk tapa skaņuplatē pieejamās muzikālās interpretācijas.

2018. gada MVT Vasaras mājā jaunie mākslinieki Marija Ulmane, Krišjānis Elviks, radošā apvienība “GolfClayderman”, Madara Kvēpa, Jānis Šneiders un Jānis Krauklis radīja atbilstošas mākslas instalācijas, kurās jaunie mākslinieki apvienoja savu interpretāciju par izvēlētajiem 20. gs. otrās puses mākslas darbiem ar mūziķu muzikālajām ainavām. Radītās instalācijas bija scenogrāfiski risinājumi, tieši veidoti MVT Vasaras mājai,  kuri vairāk netiks atkārtoti, līdz ar to ir šī projekta izgaistošā daļa, kamēr muzikālās interpretācijas ir paliekošā vērtība. Tieši tādēļ fonds nolēmis laist klajā baltas vinila skaņuplates “Skaņai vajag mākslu”. Skaņuplates dizainu veidojis  mākslinieks Miķelis Mūrnieks, kas bija arī izstāžu cikla vizuālās identitātes veidotājs.

“Skaņai vajag mākslu” bija unikāls laikmetīgās mākslas projekts, kas reflektēja par vizuālās mākslas mantojumu, savienojot vizuālo mākslu ar mūziku un scenogrāfiju. Projekta līdzautors Jānis Šipkēvics par pagājušā gada pieredzi darbā pie izstāžu cikla ir teicis:

“Man bija liels gods sasaukt kopā savus amata brāļus, lai no mūzikas pasaules skatupunkta pievērstu uzmanību mākslas telpas (20. gs. otrās puses un mūsdienu mākslas muzeja) iztrūkumam Latvijā.

Un vēl lielāks mans prieks ir par gala rezultātu – sešām jaunām skaņugleznām, kas tagad iemūžinātas arī skaņuplatē. Lai šis vēstījums ir kā liecība nākotnei, ka, smeļoties radošas svārstības mūsu glezniecības mantojumā, var tapt jēgpilna un mākslinieciski bagātīga augsne jauniem darbiem; var tapt jauna, svaiga tagadne.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti