Saulkrastieši rīko ērģeļmūzikas dienas

No 18. līdz 20. augustam Pēterupes ev. lut. baznīcā tiek rīkotas gadskārtējās “Saulkrastu ērģeļmūzikas dienas”, informē mācītājs Ivo Pavlovičs.

Šī gada ērģeļmūzikas dienas  ieskandēs visai neparasta muzikālā programma "Atveries!" 18. augustā 20.00 muzicēs Kalna Svētību kopienas kapelāns Andrejs Mediņš (vokāls) un komponists Toms Juhņevičs (ērģeles). Ieeja par ziedojumiem topošajai Jaunā Tēva skolai “Saknes un spārni” Bārbelē.

Priesteris Andrejs Mediņš dzied, spēlē ērģeles un ir piedalījies dažādos mūzikas projektos, bet šī ir pirmā reize, kad viņš sniedz pats savu koncertprogrammu.

Andrejs Mediņš jau vairāk nekā 20 gadus vada kopienu, kuras  mērķis ir palīdzēt atkarībās nonākušajiem. Viņa vadībā ir  atjaunota Bruknas muiža un uzcelta baznīca Bruknā. Skola Bārbelē ir  nākamais projekts, kurā varam piedalīties arī ar savu pienesumu.

19. augustā 22.00 skanēs vācu baroka mūzikas programma “Tikšanās”. Līdzās baznīcai dārzā tiks uzstādīts lielformāta ekrāns, kurā būs iespēja vērot tiešraidi no baznīcas, tiks izgaismota baznīca.

Vai izcilie vācu baroka mūzikas meistari, tādi kā J.S.Bahs, viņa dēls K.F.E.Bahs, G.F.Hendelis, G.Muffats un K.Šafrāts visi būtu reiz tikušies? Pateicoties viņu radītajam muzikālajam mantojumam, šo komponistu mūzika tiks atskaņota koncertā ,,Tikšanās”. Komponistu tikšanās notiks, tikai šoreiz viņu radītajā mūzikā.

Koncertā piedalīsies soliste Ilze Grēvele , kas ir viena no jaunajām, perspektīvajām senās mūzikas dziedātājām Latvijā. Danuta Ločmele ir viena no nedaudzajām čellistēm Latvijā, kas ir specializējusies tieši baroka čella spēlē, kā arī šobrīd Latvijā aktīvi koncertējošā ērģelniece Ilona Birgele.

Mākslinieces ir izvēlējušās to baroka laika komponistu mūziku, kas dvēselei ļaus pacelties gara augstumos. Ne visai bieži klausītājiem Latvijas baznīcās ir nācies dzirdēt baroka čella skanējumu duetā ar ērģelēm. Baroka čells ir 18. gs. otrās puses  vācu meistara darinājums, kura skanējums ir klusāks un niansētāks, kā arī spēlēšanai tiek izmantotas pavisam īstas aitu zarnu stīgas.

Programmā dzirdēsiet vācu baroka komponista J.S Baha/1685-1750/ mūziku. Korālis "Es tavs noskumušais bērns" no kantātes BWV 199. J.S.Bahs tika sacerējis ievērojamu skaitu kantātes katrai svētdienai un svētku dienai. Teksti kantātēs ir balstīti uz Svētajiem rakstiem, luterāņu himnām un klasisko kristīgo dzeju. Pavisam iespējams, ka daļa tekstu ir paša komponista sacerēti. Koncertā dzirdēsiet arī J.S. Baha Prelūdiju un fūgu ērģelēm si minorā BWV544.

Viens no J.S. Baha talantīgākajiem dēliem K.F.E. Bahs / 1714-1788/ savulaik mūzikā ienesa pavisam jaunas vēsmas, tādējādi pārstāvēja "jūtīgo" jeb "Sturm un Drang" (Vētras un dziņu) mūzikas rakstības stilu. Koncertā dzirdēsiet K.F.E.Baha sonāti ērģelēm 1. daļu.

Ne visai bieži dzirdēts vācu baroka laika komponists K.Šafrāts./1709-1763/ Viņa rakstītā mūzika – oriģinālā Duets klavesīnam un čellam ir ļoti jūtīga, izsmalcināta un eleganta mūzika. Tā laika mūziķu prakse pieļāva brīvi izvēlēties basa harmonijas instrumentu. ( Pats komponists tika piedāvājis lautu vai arfu.) Arī mēs esam izdarījuši savu izvēli, tādējādi koncertā dzirdēsiet baroka čella un ērģeļu duetu.

Vācu baroka komponista G.F.Hendeļa / 1685-1759/ "Oda svētās Cecīlijas dienai” ir viena no izcilā meistara intīmākajām un bagātīgākajām partitūrām. Tā veltīta svētajai Cecīlijai, ko izsenis uzskata par baznīcas mūzikas un mūziķu aizgādni. Vienu no skaistākajām šī opusa lapaspusēm dzirdēsiet soprāna un čella dueta izpildījumā kopā ar ērģeļu pavadījumu. Soprāna ārija no odas ir viens no retajiem baroka laika vokāli instrumentālajiem piemēriem, kurā kā ierasti čella lomai nav tikai pavadoša, bet gan izteikti solistiska funkcija, kas brīnišķīgi savijas soprāna un čella dueta kopīgā skanējumā. Tā ir mūzika, kas dvēselei ļauj pacelties gara augstumos!

Ieeja baznīcā ar bezmaksas ielūgumiem, kurus var saņemt no Tūrisma informācijas cenytrā, k/n “Zvejniekciems” un Saulkrastu sporta centrā. Koncerts ģimenēm ar bērniem, sākot no 7 gadu vecuma.

20. augustā 10.00 rīta dievkalpojuma laikā pie ērģelēm būs ērģelniece Baiba Betlere. Ieeja par ziedojumiem baznīcai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt