Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Borisu Avramecu par festivālu «Porta»

Rīta Panorāma

Rīta panorāma

VEF kultūras pils, 21. maijs, ARTIS SAKSO'FON SĪMANIS

Saksofonista Arta Sīmaņa un viņa audzēkņu sniegumā izskanēs vairāku latviešu komponistu jaundarbi

Otrdienas, 21. maija, vakarā plkst. 19.00 VEF Kultūras pils Kamerzālē kamerorķestris “Sinfonia Concertante” diriģenta Jāņa Stafecka vadībā ciklā “Meistari un mācekļi” aicina uz koncertu “Artis sakso’fon Sīmanis”, kurā saksofonspēles profesors uzstāsies kopā ar saviem jaunākajiem kolēģiem - Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Saksofona spēles klases studentiem un absolventiem. Programmā - pasaules un Latvijas mūzika saksofonam un stīgu orķestrim, vēstīja mūzikas akadēmijā.

Artis Sīmanis ir pirmais Latvijas mūziķis, kurš ieguvis augstskolu absolvējuša saksofonista diplomu un līdz ar to – arī tiesības šī instrumenta spēli mācīt citiem. Lai tiktu pie šādas kvalifikācijas, viņš studējis Sanktpēterburgā (tolaik Ļeņingradā) – Nikolaja Rimska-Korsakova konservatorijā, ko absolvējis 1986. gadā, un Dānijas Karaliskajā Mūzikas akadēmijā. Deviņdesmito gadu sākumā izveidojis Saksofona spēles klasi JVLMA, kuru absolvējuši tādi publikas mīlēti mūziķi kā Oskars Petrauskis, Arvīds Kazlausks, Gints Pabērzs, Renārs Lācis, Ilze Lejiņa un daudzi citi. Kopā ar saviem studentiem radījis Rīgas Saksofonu kvartetu - tajā savulaik spēlējuši un joprojām spēlē daudzi no izcilākajiem Latvijas saksofonistiem. 

Sekojot Rīgas Saksofonu kvarteta paraugam, Latvijā izveidojušies virkne saksofonu kvartetu, un pieredzējušais pedagogs par to tikai priecājas. Priecājas arī par to, ka daudzi viņa bijušie audzēkņi šobrīd paši strādā skolās. Aug jauna mūziķu un pedagogu paaudze, un daudzus no viņiem dzirdēsim koncertā. Kopā ar savu pedagogu uz skatuves kāps un ar kamerorķestri saspēlēsies gan pārējie Rīgas Saksofonu kvarteta dalībnieki Katrīna Kivleniece (JVLMA absolvente), Ainars Šablovskis (JVLMA Saksofona klases mācībspēks) un Baiba Tilhena (JVLMA maģistrante), gan arī pašreizējie profesora Arta Sīmaņa studenti - Aigars Raumanis, Rūdolfs Pēteris Rubenis, Margarita Veikšane un Ieva Vizma Romanovska.

Daudzkrāsainās koncertprogrammas pirmajā daļā dzirdēsim ārzemju autoru spilgtu skaņdarbu izlasi - Pola Dikā, Ežēna Bocas, Lāša-Erika Lāšona  un Karletona Meisija mūziku - gan skaņdarbus, kas rakstīti īpaši saksofonam, gan jaunās komponistes Marinas Vidmontes pārlikumu šim instrumentam ar stīgu orķestri.

Savukārt koncerta otrā daļa pilnībā atvēlēta latviešu autoru darbu pirmatskaņojumiem.  Artim Sīmanim un viņa audzēkņiem savus jaundarbus uzticējuši Pauls Dambis, Edgars Mākens un Alvils Altmanis, bet jaunā komponiste Anete Ašmane veidojusi Jāņa Mediņa klavierdarba orķestrāciju saksofonam un stīgu orķestrim. 

Koncertciklu “Meistari un mācekļi” kamerorķestris “Sinfonia Concertante” aizsāka 2006. gadā, un tā mērķis bija iepazīstināt klausītājus ar izciliem solistiem – pedagogiem, JVLMA mācībspēkiem – un viņu audzēkņiem.  Kopš koncertcikla pirmsākumiem izaugusi jaunu mūziķu paaudze un ar saksofonistu Arti Sīmani šajā ciklā tiksimies jau otro reizi. 

Koncerts tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, VEF Kultūras pils, izdevniecības “Musica Baltica” un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas atbalstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Mūzika
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt