Rīgas festivāla atklāšanā skanēs Perta, Kančeli un Vaska mūzika

Rīgas festivāla atklāšanas koncertā 30.maijā Rīgas Domā skanēs šī gada jubilāru Arvo Perta un Gijas Kančeli skaņdarbi, kā arī Pētera Vaska mūzika, aicinot klausītājus mūzikā smelt garīgos spēkus un iedvesmu mīlestībai.

Koncertā uzstāsies Latvijas Radio koris un kamerorķestris "Sinfonietta Rīga" diriģenta Sigvarda Kļavas vadībā. Koncerta solists būs vijolnieks Jurijs Savkins.

"Trīs gara brāļi, kuri veido veselu mūzikas laikmetu, kuru mūzikas valoda ir pašpietiekama - Perts, Vasks, Kančeli. Šajā koncertā ļoti būtiska ir viņu kopesamība kā muzikāla saruna starp šiem trim ļoti dažādajiem rokrakstiem, bet savā garīgajā izpausmē - tik ļoti līdzīgiem," teic diriģents Sigvards Kļava.

No šī gada jubilāra Arvo Perta (1935) daiļrades ārā tiks celtas divas motetes - "Salve Regina", himna par godu Jaunavai Marijai un "Da pacem Domine", ko Arvo Pertam pasūtinājis slavenais gambists Žordi Savalls.

Divas kompozīcijas skanēs arī no šī gada gaviļnieka Gijas Kančeli (1935) pūra. "Eine kleine Daneliada" ("Mazā Daneliada") tapusi 2000.gadā pēc Gidona Krēmera pasūtījuma. Tās pamatā komponists izmantojis motīvus no paša sacerētās mūzikas sava tautieša, gruzīnu režisora Georgija Danelijas filmām "Kin-dza-dza" un "Asaras lija". Šim skaņdarbam pamatoti tiek piedēvēta maza slieksme uz muzikālu demokrātiju, kas simfoniskajai mūzikai pievilina arī akadēmiskajai mūzikai attālus ļaudis, mudinot ikvienu uz dzīvi skatīties no saulainās puses.

Kordziesma "Lulling the Sun" ("Šūpuļdziesma saulei") pasaules pirmatskaņojumu piedzīvoja 2008.gadā koncertā "Pasaules Saules dziesmas". Kančeli bija viens no diriģenta Māra Sirmā uzrunātajiem 17 pasaules komponistiem, kas tika aicināti rakstīt jaundarbus par saules tematiku. Skaņdarbā saules vārdu Kančeli slavinājis 27 mēlēs, seno un mūsdienīgo valodu savijumā paužot ideju, ka bez pagātnes nebūtu šodienas un ka saule nepāriet.

Arī Pēteris Vasks (1946) koncertā pārstāvēts ar diviem darbiem - "Lord, open our eyes" ("Kungs, atver mūsu acis") un "The Fruit of Silence" ("Klusuma auglis"). Abu skaņdarbu pamatā ir Mātes Terēzes lūgšanu teksti.

"Klusuma auglis" ir silta meditācija par Mātes Terēzes kopto ceļu, kurā par orientieriem kalpo pieci ceļa stabiņi: lūgšana, ticība, mīlestība, kalpošana, miers. "Ar šo darbu vēlos atgādināt par šāda ceļa esamību. Radusies sajūta, ka pasaulē notiekošais lēnām liek zaudēt pamatu zem mūsu kājām. Lai Dievs dod, ka šausmas, ko redzam Ukrainā, Tuvajos Austrumos, izdotos apdzēst, jo pretējā gadījumā šajā ugunskurā mēs sadegsim. Mēs katrs varam kaut ko darīt, lai apturētu šo neprātu. Teiksim labus, mīļus vārdus viens otram, jo katrs smaids, katrs mīlestībā teikts vārds, katrs glāsts - tas ir milzīgs spēks," saka komponists.

Līdzīga doma pausta arī speciāli Latvijas Radio korim un orķestrim "Sinfonietta Rīga" rakstītajā opusā "Lord, open our eyes", kurā iedzīvināta Mātes Terēzes lūgšana, ko viņa pati skandējusi ik dienu. "Diezgan ilgi šis Mātes Terēzes teksts stāvēja goda vietā manā darbistabā. Ilgi tam briedu, jo sapratu - reiz noteikti gribēšu to uzrakstīt," pauž Pēteris Vasks. Komponists atzīst - ar katru atskaņošanas reizi darbs uzplaukstot arvien košāk.

Kā vēstīts, Rīgas festivāls, kas šogad norisināsies no 30.maija līdz 20.jūnijam Rīgā un Jūrmalā, piedāvās klausītājiem dažādu noskaņu mozaīkas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti