Rīta Panorāma

Intervija ar Andri Kužnieku

Rīta Panorāma

Intervija ar Gintu Grūbi, Reini Kalviņu un Edgaru Ozoliņu

Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāde "Himnai 100"

Rakstniecības un mūzikas muzejā izstāde «Himnai 100»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

 Šogad aprit 100 gadi, kopš  Baumaņu Kārļa dziesma “Dievs, svētī Latviju!” sāka skanēt Latvijas valsts himnas statusā.  Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāde “Himnai 100” ir veltījums šim notikumam. 

18. septembrī Muzeju krātuvju kompleksā Pulka ielā 8 publisko telpu atklāj Rakstniecības un mūzikas muzejs (RMM). Centrālais notikums ir izstādes “Himnai 100” atklāšana. Laika līnijā vēstures fakti, dokumenti, vizuālas, skaniskas un priekšmetiskas liecības mijiedarbojas ar personiskiem himnas stāstiem un sajūtām, izsekojot himnas ceļam valsts un cilvēka pieredzē.

Izstādē savu himnas stāstu ir atklājuši Latvijas Valsts prezidents Egils Levits, kultūras ministrs Nauris Puntulis, pretošanās kustības dalībniece Lidija Lasmane-Doroņina, rakstniece Nora Ikstena, skeletonists Martins Dukurs, diplomāte Anna Žīgure, rakstniece Jana Egle, valodniece Lalita Muižniece, aktieris Raimonds Celms, komponiste Gundega Šmite, vēsturnieks Valdis Klišāns, Hermaņa Brauna fonda direktore Inna Davidova, diriģents Ivars Bērziņš, mūziķis Intars Busulis, diriģente Aira Birziņa, komponists Jānis Strazds,  dziedātājs Emīls Balceris un folkloras kopas “Dainotāji” vadītājs Dainis Ozoliņš.

„Mums ir tāds kopsaucējs – plūdums pa Daugavu, (..) ritms, kas kopīgs ar himnu, paši definējām, ka tas ir uz zvaigznēm,”saka izstādes “Himnai 100” video dizaina autore Ineta Sipunova.

Izstādē eksponēti Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma priekšmeti, kuru vidū ir Baumaņa Kārļa flīģelis, pie kā tapa valsts himna, no uguns izglābtais dziesmu krājums “Līgo”, ko 1874. gadā cara valdība pavēl sadedzināt, I Vispārīgo latviešu dziedāšanas svētku nozīmīte, kas piederējusi Matīsam Kaudzītem, kā arī deponējumi no Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas un Latvijas Okupācijas muzeja.

Izstādē varēs noklausīties dažādās desmitgadēs un vēsturiskajos apstākļos ierakstītus himnas atskaņojumus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti