Radio «Klasika» koncertsezonu atklās ar vijolnieces Bukšas un pianista Vanka programmu

Latvijas Radio 3 "Klasika 2022./2023. gada koncertsezonu atklās ar starptautiski atzītās vijolnieces Elīnas Bukšas un pianista Rūdolfa Vanka koncertprogrammu "Šnitke. Bahs. Šostakovičs", kas Latvijas Radio 1. studijā skanēs 12. septembrī pulksten 18.00. Koncertu  vadīs un ar mūziķiem sarunāsies LR3 programmu vadītāja Ilze Medne.

"Šī programma ir sava veida garīgās atjaunošanās seanss, kā no Josifa Brodska dzejoļa "Post scriptum"", uzsver vijolniece Elīna Bukša. "Mums abiem ar Rūdolfu ļoti sāp pašreizējo notikumu attīstība, un šajā programmā mēs gribam rast sava veida mierinājumu – ielūkoties pagātnē, uzdodot jautājumus un esot dialogā ar Šostakoviču un Šnitki. Tie ir komponisti, kuru balsis tika apklusinātas vairākkārt, bet kuru iekšējais spēks un drosme joprojām saviļņo pasauli. Un starp viņiem, protams, Bahs – komponists, kuram pievēršamies brīžos, kad vēlamies attīrīt mūsu zemapziņas dzīles. Mūžīgā gaisma un cerība."

"Manā dzīvē Šostakovičs ir bijis klātesošs vienmēr," teic pianists Rūdolfs Vanks. "Šķiet, ka viņa mūzikā ir viss – gan laikmetīgais un mūžīgais, gan intīmais un skarbi ilustratīvais. Vai pēc Baha ir kāds, kurš pietuvojies prelūdiju un fūgu ciklam tik elpu aizraujoši kā Šostakovičs? Vijolsonāte ir vēlīns komponista meistardarbs, kurš ir dziļi personīgs un drosmīgs savā stilistikā. Šeit līdzās pastāv dodekafonija, kuru strauji var nomainīt neoklasicisms un slēpts romantisms, ass sarkasms un dvēseles rezignācija. Tā ir neaptverama drosme – ko  tādu uzrakstīt."

Koncerta tiešraidi ikviens varēs klausīties LR3 ēterā un skatīties mājaslapā.

Programmā – Alfrēda Šnitkes "Svīta senā stilā", Johana Sebastiāna Baha Largo no Sonātes vijolei solo Domažorā BWV 1005 un Dmitrija Šostakoviča Sonāte vijolei un klavierēm Solmažorā op.134.

Koncerta apmeklējumam klātienē var pieteikties pa tālruni +371 67206647 (darba dienās) vai e-pastā [email protected] Ierašanās Latvijas Radio (Doma laukumā 8) 12. septembrī no plkst. 17.30, uzrādot personu apliecinošu dokumentu.

Latvijas Radio 3 "Klasika" koncerti Latvijas Radio 1. studijā

10. oktobrī pulksten 18.00 dziedātāji Viktorija Pakalniece, Mihails Čuļpajevs un pianists Mārtiņš Zilberts piedāvās neparastu, Latvijā nedzirdētu kamermūzikas repertuāru: dzirdēsim Aleksandra Mosolova un Rodiona Ščedrina asprātīgās miniatūras – vienā no tām par teksta pamatu ņemti citāti no avīzēm, otrā – tradicionālie skaņu nosaukumi. Latvijā pirmo reizi skanēs amerikāņu komponista Džeika Hegija poētiskais dziesmu cikls "Natural Selection" un angļu autora Rodžera Kiltera reti atskaņotās "Četras dziesmas ar Šekspīra vārdiem".

21. novembrī pulksten 18.00 sadarbībā ar Latvijas Komponistu savienību notiks Starptautiskā meiteņu kora kompozīciju konkursa fināls, kurā Rīgas Doma meiteņu koris "Tiara" tā mākslinieciskās vadītājas un diriģentes Airas Birziņas vadībā atskaņos konkursa godalgotos darbus. Tie ir Zuzannas Kozejas (Zuzanna Koziej) "Laus Trinitati", Renātes Stivriņas "Ave Maris Stella", Sabīnas Šmuki (Sabina Schmuki) "Ave Terra", Alfrēda Momotenko-Levicka (Alfred Momotenko-Levitsky) "When You ask me". Konkursu rīko Latvijas Komponistu savienība, Starptautiskās laikmetīgās mūzikas biedrības (ISCM) Latvijas sekcija, un tā mērķis ir aicināt komponistus visā pasaulē radīt jaundarbus meiteņu korim, iepazīt kora rakstības specifiku un paplašināt kora mūzikas repertuāru.

18. decembrī pulksten 16.00 Eiroradio Ziemassvētku dienas programmā uzstāsies dziedātāja Aija Vītoliņa un ansamblis "Brokastis četratā" – flautists Andis Klučnieks, pianists Mārtiņš Zilberts, kontrabasists Jānis Stafeckis un sitaminstrumentālists Aivars Krastiņš. Skanēs radoši aranžēta klasika, latviešu tautasdziesmas un Ziemassvētku melodijas.

Par Latvijas Radio 3 "Klasika"

Latvijas Radio 3 "Klasika" ir vienīgā klasiskās mūzikas raidstacijā Latvijā, kas ik dienu raida klasisko, mūsdienu, pasaules un džeza mūziku, kultūras raidījumus un ziņas. Tikai Latvijas Radio 3 "Klasika" skan latviešu oriģinālmūzika un latviešu mūziķu ieskaņojumi no koncertzālēm un Latvijas Radio fonotēkas unikālā arhīva. Dalība Eiropas Raidorganizāciju savienībā (EBU) LR3 garantē izcilus koncertus un tiešraides no pasaules koncertskatuvēm, sniedzot iespēju popularizēt arī Latvijas mūziķu sniegumu pasaulē. Saskaņā ar "Kantar TNS" datiem, LR3 ik nedēļu sasniedz ap 91,33 tūkstoši cilvēku nedēļā (dati no 2021. gada decembra līdz 2022. gada maijam).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti