Pētījums: 41% iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā mūziku klausās katru dienu

41% iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā mūzikas ierakstus klausās katru dienu, liecina Latvijas Izpildītāju un producentu apvienības (LaIPA) un pētījumu kompānijas “TNS” veiktā aptauja.

LaIPA sadarbībā ar pētījumu kompāniju “TNS” ir uzsākusi regulāru pētījumu “LaIPA Mūzikas patēriņa indekss”, kurā ik ceturksni tiks pētīts Latvijas iedzīvotāju mūzikas patēriņš, iedzīvotāju attieksme pret mūzikas izmantošanas tiesiskajiem aspektiem un mūzikas ietekme uz iedzīvotāju dzīves kvalitāti.

Pirmais pētījuma vilnis norisinājās aprīļa beigās un tajā ar interneta aptaujas starpniecību tika aptaujāti 800 respondenti vecumā no 18 līdz 55 gadiem.

Pētījums apliecināja, ka lielākajai daļai respondentu mūzika ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa - 41% iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā mūzikas ierakstus klausās katru dienu, turklāt salīdzinoši biežāk to ikdienā dara gados jaunāki iedzīvotāji (18-29 gadi), kā arī skolnieki un studenti.

Attēls: LaIPA

Vien 10% snieguši atbildi, ka pēdējā laikā mūziku nav klausījušies vispār. Visbiežāk mūzikas ierakstus cilvēki klausās mājas (42%), pārvietojoties ar kājām vai transportlīdzekli (37%) vai darba vietā (16%).

Vienlaikus pētījuma rezultāti liecina, ka lielākā daļa ekonomiski aktīvo iedzīvotāju (kopumā 63%) mūziku klausās tiešsaistē, tostarp izmantojot populāros straumēšanas servisus "Spotify" un "Deezer", 41% mūziku lejuplādē internetā, bet mūziku kompaktdisku formātā iegādājas vairs tikai 11%.

Vairāk nekā puse (54%) norādījuši, ka pēdējā gada laikā nav apmeklējuši nevienu koncertu. Šie dati apliecina to, ka atlīdzība par mūzikas publisko izpildījumu pašlaik ir kļuvusi par vienu no galvenajiem un būtiskākajiem ienākumiem avotiem mūzikas radītājiem.

Pētījuma dati arī liecina par sabiedrības izpratnes trūkumu attiecībā uz mūzikas izmantošanas tiesiskajiem aspektiem, norāda pētījuma veicēji. Proti, lielākajai daļai (83%) ekonomiski aktīvo iedzīvotāju patīkamas mūzikas atskaņošana veikalos, kafejnīcās un citās publiskās vietās ir būtiska, taču tikai 41% no viņiem piekrīt, ka mūziķi par šī sava intelektuālā īpašuma izmantošanu ir pelnījuši saņemt atlīdzību. Mūziķus un producentus šie dati neizbrīna – viņi norāda, ka ir gatavi strādāt, lai veidotu ciešāku dialogu ar sabiedrību un informētu par savām tiesībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt